Adam Otu Kullananlar Yorumları – Kafa Yapar Mı?

Adam otu Akdeniz bölgesi ve Himalayalara özgü olan patlıcangiller (Solanaceae) familyasından gelen bir bitkidir. Türkiye’de biz onu “Adam otu” olarak biliyoruz.

Adam otu, çok sayıda ilaç ve baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bu bitki cilt ve saç bakımı için de kullanılabilir. Adam otunun içeriğinde bulunan bazı maddeler, ağrı kesici ve kan dökücü özelliklere sahiptir ve bu nedenle yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bunun dışında aşırı Adam otu kullanımı YAN etkiler yaratabilir ve zararlı olabilir.

Adam otu hakkında yapılan yorumlar, sözlüklerden alınmıştır. Herhangi bir tavsiye içermez, en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Adam Otunun Etkisi Nelerdir?

Adam otunun birçok etkisi vardır. Öncelikle, bu bitki yüksek miktarda antioksidan içerir, bu da vücudun serbest radikallere karşı korunmasını sağlar. Ayrıca, adam otunun içeriğinde bulunan bazı maddeler, ağrı kesici özelliklere sahiptir ve bu nedenle yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Adam otu ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici ve gaz söktürücü özelliklere de sahiptir. Bunun yanı sıra, bu bitki cilt sağlığı için de faydalıdır ve cilt lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Son olarak Adam kökünün etkisi ise; Cinsel isteği arttırıcı, bitkinliği yok edici etkisi vardır.

Adam Otu Kafa Yapar mı?

Adam otunun içeriğinde bulunan bazı maddelerin aşırı tüketimi “Sarhoş” hissi ve baş dönmesi yapabilir. Bunun nedeni köklerinde bulunan etken maddelerdir.

Adam otun Kökleri % 0,3 oranında hiyosiyaminlerle skopolamin alkaloidlerini taşır. Bundan dolayı zehirli bir bitkidir. Zehirlenme söz konusu olduğunda ilk başlarda sarhoşluk ve baş dönmesi belirtileri ortaya çıkar.

Bununla birlikte, bu konuda bilimsel kanıt bulunmamaktadır ve bu nedenle kesin bir yargıda bulunmak zor. Bu konuda doktorunuza danışarak emin olabilirsiniz.

Adam Otu Kullananların Yorumları

Adam Otu Kullananların Yorumları
Adam otu kullananlar yorumları

Adam otunun kökü, bazı durumlarda zehirli olabilir. Bu bitkinin kökünde bulunan bazı maddeler, insan vücuduna zararlı olabilir ve bu nedenle kökünü yememek gerekir. Özellikle hamile kadınlar ve bebekler için adam otunun kökü zehirli olabilir ve bu nedenle onlar için kesinlikle tavsiye edilmez.

Ayrıca, adam otunun kökünü yemekten önce mutlaka doktorunuza danışarak emin olmanızı öneririm.

Adam otu kullananlar, çeşitli durumlarda ve etkilerde deneyimler yaşamaktadır. Genel olarak adam otu kullananların yorumları “cinselliği arttırabildiği” yönünde olabilmektedir.

Adam otu hakkında sözlüklerden ve forumlardan yapılan bazı yorumlar şu şekildedir:

Adam otu kullanımında bazı insanlarda cinsel istekte artış olabilir. Sanki ginseng gibi özellikle kökü. Ben kullanmadım ama duyduklarım bu yönde. Cinsel istek arttırmak ben epimedyum daha çok tercih ediyorum.

Fazla tüketildiğinde zehirliyebilir. Özellikle adam otu köklerinde hiyosiyaminlerle baş dönmesi yapabilir arkadaşlar. Dikkatli kullanın derim ve doktor kontrolünde kullanın kullancaksınız.

Adam otu kökü halüsinojenik ve narkotik olduğu söylendi. Çok fazla alınması ,bilinçsiz bir duruma neden olur. Eski çağlarda ameliyat için anestezik olarak kullanılırdı.

Zehirlenme riskini duyduktan sonra vazgeçtiğim ot. Bunun yerine kırmızı ginseng daha etkili duruyor, özellikle cinsellik arttırmak istiyorsanız. Kırmızı panax ginseng alırken özellikle orjinal almaya özen gösterin lütfen.

Adam otu kökü Arapça’da ise yebruh adıyla anılıyor. Peki yebruh ne demek? bu isim “ruh candır” anlamına geliyor. Gizemli bir ot arkadaşlar, bana enteresan geliyor. Mistik bir yani var.

Adam Otu Cilde Faydalı Mı?

Adam otunun cilde faydalı olduğu iddia edilmektedir. Bu bitkinin içeriğinde bulunan bazı maddeler, ciltteki iltihapları azaltmaya ve ciltteki yara ve lekelerin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ek olarak, adam otunun ciltteki kırışıklıkları azaltmaya ve cildin nemlenmesini sağlamaya da yardımcı olduğu iddia edilmektedir. İltihabın azaltılması, dolaylı yoldan cilde faydalı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, bu mevcut bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Sonuç

Bitkileri kullanırken mevcut yan etkileri de göz önünde bulundurmak gerekir. Adam otu kökü kullanımında, özellikle bilinçsiz olunduğunda problemler yaratabilir. Adam otu kökü yerine Kırmızı Kore Ginseng, veya Sibirya ginseng gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz.

Sibirya ginsengi diğer ginsenglere oranla daha az yan etki içermektedir..

Diğer makaleler: