Magnezyumun Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Magnezyum çok değerli bir mineraldir. Vücudun metabolizmasını ve hormon salgısını düzenlemeye yardımcı olur.

Magnezyum ayrıca sinir iletimlerimizde, kan basıncının düzenlenmesinde, kanın pıhtılaşmasında ve enerji üretiminde rol oynar. Akıllıca kullanıldığında magnezyum, kilo kaybı, kalp hastalığı, kas zayıflığı, yüksek tansiyon ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok sağlık probleminizde size yardımcı olabilir.

Birçok önemli bedensel süreç için gerekli olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak ek magnezyum faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bu yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

Magnezyum, artrit, osteoporoz ve kas kramplarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olan doğal bir takviyedir. Ayrıca hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmeye yardımcı olur.

Magnezyum, kas hücreleri, sinir hücreleri ve kanda enerji üretiminde çok önemli bir rol oynayan hayati bir mineraldir. Aynı zamanda kemiklerin, kasların ve sinir sisteminin fonksiyonlarını da düzenler.

Magnezyum Nedir?

Magnezyum bitter çikolata da yüksek oranda bulunmaktadır

Magnezyum, sağlığımızda önemli bir rol oynayan hayati bir mineraldir. Sinir uyarılarının ve kas kasılmasının sürdürülmesi için gereklidir. Bu mineral, beyin ve kalp de dahil olmak üzere vücut hücrelerinin çoğunda bulunur. Vücutta enerji üretmek ve kan basıncını istenilen seviyelerde tutmak için gereklidir. 

Magnezyumun sağlıklı bir vücut ağırlığını korumada ve kalp atışın hızının dengede tutmada çok önemli olduğu kanıtlanmıştır. Bazı araştırmalar magnezyumun yüksek kan kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini bile göstermiştir.

Magnezyum faydaları batı dünyasında önemini arttırmaktadır ama genellikle göz ardı edilir veya kalsiyum, demir ve çinko gibi diğer besinlerin arkasına gizlenir. 

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum eksikliği Türkiye’de yaygın bir sorundur

Magnezyum eksikliği, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve uyku bozuklukları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu semptomların çoğuna magnezyum eksikliği neden olur, bu nedenle gerçekte ne kadar magnezyum aldığınızı bilmek önemlidir.

Ek olarak magnezyum eksikliği olan çoğu insan enerji seviyeleri, hafızası, konsantrasyonu ve diğer zihinsel süreçleri ile ilgili problemler yaşama eğilimindedir. Ayrıca magnezyum eksikliğinin depresyon, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli hastalıklarla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Magnezyum eksikliğinin depresyon yapmasının sebepleri arasında enerji düşüklüğü, kas ağrıları, GABA üretiminde azalma gibi etmenler bulunmaktadır.

Bunun yanında D insan sağlığı için önemli bir vitamindir. Serotonin üretimi ve ayrıca bağışıklık sistemimiz için kullanılır. Magnezyum D vitamini sentezinde kullanılır.

Herhangi bir şekilde magnezyum eksikliği çekiyorsanız, yaşam kaliteniz sekteye uğrayabilir. Magnezyum ana elektrolittir ve vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesi için gereklidir.

Yaşlandıkça İhtiyaç Artar

Magnezyum eksikliği 50 yaş üstü kadınlarda yaygın bir sorundur. Vücudun magnezyum emme yeteneğini etkileyen yaşlanma sürecinden kaynaklanır. Magnezyum vücuda birçok yönden yardımcı olur. Stres ve kaygıya yardımcı olur, hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir, güçlü kas tonusunu destekler ve kemik sağlığına, kalp atış hızı değişkenliğine, kan basıncı kontrolüne ve daha fazlasına yardımcı olur.

Unutmayın, magnezyum vücudumuzdaki her hücre için gereklidir.

Magnezyum insan vücudunda çok önemli bir mineraldir. Daha yaygın olarak insan vücudunun ve zihninin omurgası olarak da bilinir. Magnezyum, normal kas kasılması ve gevşemesini sürdürmedeki rolü nedeniyle insanlar için önemli bir mineraldir.

Magnezyum Sağlığa Faydaları

Magnezyum, vücutta ATP üretiminde destek olur

Magnezyum DNA ve RNA’nın önemli bir bileşenidir, yani gen ifadesinde önemli bir rol oynar.

Magnezyum çok çeşitli yiyeceklerde bulunur. Magnezyum açısından zengin en iyi gıdalardan bazıları şunlardır:

  • Bitter çikolata
  • Badem
  • Ispanak
  • Brokoli
  • Muz

Magnezyum, kalp sağlığından beyin fonksiyonuna kadar her şey için çok önemlidir ve magnezyum eksikliği ciddi sorunlara neden olabilir.

Magnezyum, sağlıklı kemik ve kasları korumak için kritik bir besindir. Magnezyum eksikliği kemik kaybına, kas zayıflığına ve hatta sinir hasarına neden olabilir.

Diyetinizde daha fazla magnezyum almanıza yardımcı olmak için magnezyum takviyeleri alın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, zamanla kemik kaybını ve kas zayıflığını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olacaktır.

Magnezyum faydaları şunları içerir:

  • Sindirime yardımcı
  • Kas fonksiyonunun düzenlenmesi
  • Kemik sağlığını geliştirmek
  • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur
  • Kara fasulye

Kemik sağlığını geliştirmek, hayat kalitenizi arttırmak için magnezyum seviyenizi bir takviye ile veya düzenli egzersiz yaparak artırın.

Stress ve Kaygı

Magnezyum stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Magnezyumun amacı vücuttaki serotonin ve GABA seviyesini arttırmaktır. 250’den fazla enzimin yapısı diye bahsederken, GABA ve serotonin enzimlerinden de bahsedilmektedir.

Aşırı stresiniz varsa, yeterli miktarda magnezyum aldığınızdan emin olun. Stres seviyenizi doğal yoldan dengede tutabilmek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise meditasyondur. Meditasyonun stres, kaygı ve depresyona yardımcı olduğu gösterildi. Vücuda faydaları dışında, minerallerden magnezyum kas kramplarına ve stresin azaltılmasında fayda sağlar. Artan kortizolun baskılanması için magnezyum tüketiminin faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Enerji ve beyin işleyişini artırmak için magnezyum takviyeleri alınması tavsiye edilir. Magnezyum, kreatin, bor ve glutamin gibi birçok popüler enerji artırıcı takviyede aktif bir bileşendir.

Serotonin mutluluk hormonu olarak da bilir. Magnezyumun vücudun serotonin üretiminin düzenlenmesinde rol oynadığı bilinmektedir. Vücuttaki serotonin seviyesi, kaygı, ruh hali ve hafızayı düzenleme yeteneği ile bağlantılıdır. Bu nedenle, uzun zamandır depresyon ve anksiyete için bir çare olarak kullanılmaktadır.

Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Magnezyum bitkilerde, kabuklu yemişlerde ve sebzelerde bol miktarda bulunur ancak hayvanlarda bulunmaz. İnsan sağlığı için çok önemli bu minerali çoğumuz diyetlerimizden yeterince magnezyum alamıyoruz. Magnezyum eksikliği, ketojenik diyet başlangıcında, aşırı kalsiyum tüketiminde ve şeker oranı yüksek gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle olabilir.

Doğal Yollarla Magnezyum Nasıl Alınır?

Vücudumuzdaki magnezyumun %80 ila %90’ı kemiklerimizde ve kaslarımızda depolanır. Magnezyum alımının, yüksek düzeyde stres ve zihinsel yorgunluğu olan kişiler ile yüksek tansiyon veya kalsiyum eksikliği olanlar için yararlı olduğu gösterilmiştir.

Fibromiyaljiye Hangi Magnezyum?

Fibromiyalji (yaygın bir kronik ağrı durumu), hastaların en iyi şekilde çalışmasını zorlaştırabilen, yeterince tanınmayan ve fazla teşhis edilen bir durumdur. Magnezyum Malat, fibromiyalji için önerilen formlardan biridir.

Her Gün Magnezyum içmek Zararlı mı?

Magnezyum eksikliğinden muzdarip biriyseniz, magnezyum seviyeleri yükselene kadar doktor kontrolünde içebilirsiniz. Bunun dışındaki durumlarda, özellikle yüksek dozlarda kullanımlarda magnezyum seviyesi ölçümü yapılmalı ve hastalık olup olmadığı gibi durumlardan emin olunmalıdır.

Kas Krampları Neden Olur

Kas kramplarının nedenleri iyi bilinmemektedir. Oksijenli kan eksikliği nedeniyle kaslar gerginleşir ve bu da kasların KASILMASINA neden olur. Bu, ofis çalışanları gibi hareketsiz işlerde çalışan veya gün boyu masasında oturan kişilerde yaygın bir sorundur. Bunun dışında, magnezyum ve potasyum eksikliğinin kas kramplarına sebep olduğu da düşünülmektedir. Genel olarak Elektrolit dengesizliği krampların sebebi diye düşünebiliriz

Elektrolit dengesizliğine ne iyi gelir?

Elektrolit dengesizliği, sporcularda yaygın olarak görülen yaygın bir sorundur. Elektrolit dengesizliklerinin nedenlerini arasında aşırı terleme sonucu vücuttan atılan sodyum, potasyum, magnezyum gibi minerallerin yanında su kaybı gelmektedir.

Elektrolit hangi besinlerde bulunur?

Elektrolitler, vücudun su dengesini korumaktan sorumludur, böylece uygun pH dengesini korur. Hücre fonksiyonu ve enerji üretimi için de önemlidirler. Avokado, Tuz, Ispanak, Hindistan Cevizi Suyu, Turşu suyu örneği verebiliriz.

Turşu suyu Kramplara iyi Gelir mi?

Turşu suyu, elektrolitlere doğal bir alternatiftir. Doğal sodyum ve mineral içeriği sebebiyle yorgunluğun önüne geçer. Antrenman sonrası tüketebileceğiniz gibi, birçok yemekte çeşni olarak veya çiğ gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Turşu suyunun tadını tarif etmek oldukça zordur, ancak sarımsak ve zencefil gibi tatlar ekleyerek yiyeceklerin tadını zenginleştirme özelliğine sahiptir.

Kramplar için Hangi Magnezyum?

Magnezyum eksikliği kaslarda kramplara ve gastrointestinal sistemde spazmlara neden olabilir. Kas krampları için magnezyum sitrat ve magnezyum malat önerilmektedir. Magnezyum sitrat, vücuttaki magnezyum seviyelerinin artmasına yardımcı olur. B6 ile alındığında hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlık ve esenlik üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum önemli bir elektrolittir. Tüm vücut hücreleri, normal işleyiş ve metabolik süreçlerin yürütülmesi için buna ihtiyaç duyar. Sinir uyarılarının iletimi, kas kasılması ve hücre zarlarının hidrasyonu için gereklidir. Potasyum eksikliği yorgunluk, halsizlik, kas krampları gibi problemlere sebebiyet verebilir.

Magnezyum Klorür takviyesi

Magnezyum, vücudun metabolizmasında ve işlevinde önemli bir rol oynayan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Magnezyum klorür, kasların kasılmasına ve sağlıklı kalp fonksiyonuna yardımcı olur. Magnezyum klorür, detoks için önerilmektedir. Mide asidini destekler, özellikle düşük mide asidi sorunlarınız kaynaklı sindirim sorunlarınız varsa. Ayrıca enerji seviyelerini desteklemek, sağlıklı beyin fonksiyonlarını teşvik etmek, insülin üretimine yardımcı olmak gibi magnezyum eksikliği kaynaklı problemlerin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Magnezyum Tablet Kilo Aldırır mı?

Aşırı yemek yemek duygusal kontrolümüzü sağlamadığımız zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Magnezyum, duyguları kontrol etmede hayati bir rol oynar. Kendinizi rahat ve sakin hissetmenize yardımcı olur, bu da işte veya okulda iyi bir gün geçirmenize ve aşırı yemek yememizin önüne geçilmesinde yardımcı olur.

Magnezyum Kas Gelişimi Destekler mi?

Magnezyum kaslarda ATP üretimini ve mitokondri üretimini destekler. Bu da kas ağrılarının azaltılması, antrenman sonrası krampların azaltılması, ve D vitaminin sentezinde önemli rol oynar. D vitamini seviyesinin yüksek olması erkeklerde testosteron miktarında olumlu etkiler sağlar.

Magnezyumun Kilo Vermeye Etkisi

Magnezyum kilo kaybı için çok önemli bir besindir. Aşırı stresin verdiği yıkıcı etkileri önleyerek metabolizmayı olumlu etkiler. Birden fazla işlevi vardır ve karbonhidratların, yağların, proteinlerin ve karbonhidratların metabolizması için gereklidir. Ayrıca kas dokusunu ve kemikleri onarmaya yardımcı olur.

Yorum yapın