C Vitamini Sizi Bir Adım Ön Plana Çıkartabilir

C vitamini, çeşitli hastalıkların önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bir çoğumuz çevresel toksinlere, serbest radikallere ve aşırı strese maruz kalıyoruz. Bu durum vücudumuz ve hücrelerimiz üzerinde yıpratıcı etkilere sahiptir.

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, insanın vücudunun hücresel olarak en önemli parçasıdır. 

Antioksidan görevi görür. Diş etleri, bağışıklık ve kan damarlarının sağlığından sorumlu olan kolajen sentezini destekler. 

Memeli hayvanlar, metabolizmaları gereği C vitamini vücutlarından üretebilirken, insanlar gıdalarla C vitamini kaynaklarına almalıdır. Temelde C vitamini yüksek gıdalar meyveler ve sebzelerdir.

C vitamini suda çözünür ve vücutta depolanmaz

C vitamini hakkında detaylı bilgi için okumaya devam etmenizi öneririz.

C vitamini eksikliği belirtileri

C vitamini eksikliği belirtileri dünya çapında ciddi bir sorundur. Bu rahatsızlıktan muzdarip hastaların çoğu çocuklar ve yaşlılardır. Bunun yanında, fakirlik düzeyi yüksek olan ülkelerdeki insanlarda da C vitamini eksik çıkabilmektedir.

Örneğin Hindistan’da 10 ile 20 milyon kadar insanın C Vitamini eksikliğinden muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

İskorbüt, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Semptomlar, cilt altında kanama ve yaraların bile iyileşmesinde problemler içerir. 

C vitamini eksikliği sonucu

 • Küçük yaralanmalar
 • Saç dökülmeleri
 • Diş ağrıları
 • Eklem ağrıları
 • Morarma
 • Şişlik
 • Damar problemleri

gibi durumlar meydana gelebilir. Ayrıca, C vitamini eksikliği, demir emilimini azaltacağından dolayı kansızlıkta yaratabilir.

Günlük C vitamini alımı:

YAŞERKEKKADIN
7 – 11 ay20 mg20 mg
13 yıl20 mg20 mg
4 – 6 yıl30 mg30 mg
7 – 10 yıl45 mg45 mg
11 – 14 yıl70 mg70 mg
15 – 17 yaşında100 mg90 mg
18+ yaş110 mg95 mg
Hamile+ 10 mg
Emzirme+ 60 mg
Yukarıdaki tabloda, belirli yaş aralıklarına göre C vitamin alma düzeyleri göstermektedir

Doğal yoldan C vitamini almak en iyisidir. Bunun sebebi C vitamin gıdalarda “kompleks” formda olduğu için sindirimi ve etkinliği daha yüksektir.

Örneğin, yüksek C vitamini içeren sebzeler tüketildiğinde, C vitamini dışında yararlı diğer vitamin ve minerallerde almış olursunuz.

En iyi C Vitamini Kaynakları:

Sebzeler, hem lif hem de diğer vitaminler açısından en önemli C vitamini kaynaklarıdır.

C vitamini çoğu turunçgil, kırmızı ve yeşil biber, kivi, brokoli, Brüksel lahanasında bulunur.

Günlük C vitamini dozuna ulaşmak kolay gibi geliyor ama gıdalar ısıtıldığında, hava ile temasa girdiğinde ve bekletildiğinde C vitamini kaybı daha fazla olmaktadır.

Mikrodalga kullanarak ısıttığımızda gıdalarda C vitamini seviyelerini azaltırız. Neyse ki bir çok sebze pişirilmeden de yenilenebilir.

GIDA ÜRÜNÜMİKTARC VİTAMİNİ
Portakal suyu3/4 bardak62-93 mg
Greyfurt Suyu3/4 bardak62-70 mg
Kivi1 parça91 mg
Turuncu1 parça70 mg
Greyfurt1.238 mg
Çilekbardak85 mg
Domates1 parça16 mg
Kırmızı biber (çiğ)1/2 bardak95 mg
Brokoli (pişmiş)1 fincan101 mg
Patates (pişmiş)1 parça17 mg
Ispanak (çiğ)1 fincan8 mg
Papaya1 parça168 mg
Ananas1 fincan79 mg
Karpuz1 fincan59 mg
Karnıbahar1 fincan55 mg
Lahana1 fincan51 mg
Maydanoz1/2 bardak40 mg
Ahududu1 fincan32 mg
Bezelye1 fincan20 mg
Çilek1 fincan14 mg
Kızılcık1 fincan13 mg
C vitamini yüksek oranda sebzelerde bulunur.

Bir Limonda Ne Kadar C Vitamini Var?

Limonun faydası C vitaminin dolayı değildir. Vücudu alkali yapıp sindirimi kolaylaştırır. 100 Gr Limonda ortalama 50 ile 60 Gr C vitamini bulunur.

C Vitaminin İşlevleri

C vitamini ağır metalleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Serbest radikaller ile hücreleri korur.

 • C vitamini, insan vücudu için önemli bir antioksidandır, çünkü molekülleri vücutta oksidasyon sürecinden sorumlu olan oksijen moleküllerinin oluşumunu ve aktivitesini azaltır. C vitamini ayrıca son araştırmalara göre C vitamini ile aynı antioksidan özelliklere sahip olan E vitamininin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını geliştirir.
 • Stresin verdiği aşırı kortizol miktarını baskılar
 • Kolajen sentezini arttırır, böylece cilt elastikliğini destekler. Ayrıca, karnitin sentezini ve emilimi destekleiyip yağ yakımına yardımcı olur.
 • Kurşun gibi ağır metalleri vücuttan atar.
 • Beyaz kan hücrelerini destekler. Virüs ve bakterilerle savaşması için bağışıklığı güçlendirir.
 • Soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Bulaşıcı hastalıklara maruz kalmamızı engeller

Bazı insanlar C vitamini eksikliğinde risk altındadır.

Sigara içen insanlarda, kanlarında C vitamini seviyesinin normal insanlara oranla daha düşük olduğu görülmüştür. Sigara içen insanlar, yeterli miktarda C vitamini almalıdır. (kaynak)

İleri yaşla birlikte, alkol bağımlıları da C vitamini eksikliği riski altındadır. Alkol içenler sadece C vitamini değil, B1 vitamini gibi diğer vitaminlerin eksikliğini çekebilirler.

Bazı spesifik hastalıklarda vücuttan C vitamini azaltabilir. Örneğin kanser hastalık veya böbrek rahatsızlığı olanlarda C vitamini düşük çıkabilme ihtimali vardır.

C vitamini Toksit Etki Yaratabilir mi?

C vitamini genel olarak güvenli kabul edilir. Yüksek dozlarda dahi bir çok insan rahatlıkla tüketebilir ama bazı durumlarda C vitamini yan etkiler yaratabilmektedir bunlar:

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kasılmalar
 • Karın ağrıları

Gibi problemler meydana gelir. Özellikle bazı durumlarda aşırı c vitamini tüketimi böbrek taşı riskini arttırabilir.

Doğal ve Sentetik C vitamini.

C vitamini sebzelerden almak en sağlıklısıdır. Bunun sebebi, vitaminler birbiri ile uyumlu halde çalışır. Ayrıca hücreler sadece C vitamini değil, diğer vitaminlerle birlikte alındığında antioksidan etkisi daha da artar.

Takviye formunda kullanımlar bazı spesifik hastalık durumlarda yardımcı olabilir. Örneğin kanser hasları, takviye formunda C vitamini ihtiyacı olabilir. Bunun yanında, sigara içenler, sebze tüketmeyenler, bağışıklık sistemi problemi olanlar C vitamini takviyesi kullanmayı düşünebilirler.

Sigara İçenler Uzun Salınımlı C vitamini Alsın

Sigara içenlerin kan plazmasında C vitamini uzun süre kalmalıdır. Bunun sebebi gün içerisinde, belirli aralıklarla sigaranın zararlı dumanının almaktadırlar.

Normalde C vitamini tüketildiğinde kandan kısa bir süre sonra kaybolur. Sigara içenler için, günün her noktasında antioksidan korumaya ihtiyaç vardır. Uzun salınımlı C vitamini fayda sağlamaktadır.

Portakal veya kivi gibi meyvelerdeki C vitamini önemli olmakla birlikte, aşırı yenildiğinde fruktoz şekeri vücuda ve hücrelere zarar verir. Şeker hastaları meyve tüketimi kısıtlamalı, alternatif kaynaklardan C vitamini almaya çalışmalı.

Biber çeşitleri, brokoli, ıspanak, lahana gibi sebzeler hem iyi birer C vitamini kaynağıdır. Sebzelerin antioksidan kapasiteleri yüksektir ve kan şekerine olan etkileri, meyvelere oranla daha azdır. Bu durum kan şekeri problemi olan insanlarda daha önemlidir.

Demir Emilimi için C Vitamini Faydalı mıdır?

Demir eksikliği kansızlık, yorgunluk ve aşırı halsizlik yapar. C vitamini demirin sindirimi kolaylaştırır. C vitamini ile demir uyumlu çalışır.

C vitamini Hangi Saatlerde Alınmalı?

Sabah ve öğle saatlerinde C vitamini alınabilir. C vitamini enerji metabolizmasına katıldığı için, sabah yemeklerden sonra veya öğlen almak daha mantıklıdır.

C Vitamini Kas Gelişimi Destekler mi?

Vitaminler, sağlığımız için önemlidir. C vitamini, oksijenin kaslara taşınmasına yardımcı olur. C vitamini, antrenman sonrası bağışıklık sistemi çökmesinden korur. Aşırı kortizol hormonun verdiği katabolik durumdan korur.

C Vitamini Uyku Kaçırır mı?

C vitamini öğlen saatlerinde alınması faydalı olabilir. C vitamini, Tirozin metabolizmasını katılır ve dopamin üretimini arttır. Dolayısıyla daha enerjik hissedebiliriz. İyi bir uyku için gece saat 9’dan sonra dopamin yerine serotonin ve melatonin baskın olmalıdır.

Kaynaklar:

[1] Sauberlich, HE. İskorbüt ve C Vitamini Tarihi, Packer, L. ve Fuchs, J, editörler Sağlık ve Hastalıkta C Vitamini. New York: Marcel Decker Inc., 1997.

[2] Buchanec, J. Vitamin C – Čo o ňom (ne) vieme. Pediatrie pro praxi 1/2005, 2005 –

[3] Tıp Enstitüsü. Gıda ve Beslenme Kurulu. C Vitamini, E Vitamini, Selenyum ve Karotenoidler için Diyet Referans Alımları. Washington, DC: National Academy Press, 2000.

[4] Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri. C Vitamini – https://www.whfoods.com/genpage.php?tname=nutrient