Çinko Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pek çok insan çinkoyu sağladığı fiziksel faydalar için alıyor, ancak zihinsel olarak sağladığı faydaları bilmiyorlar.

Araştırmalar, çinko eksikliğinin depresyon ile bağlantılı semptomlar yarattığını ortaya koymaktadır.

Çinko eksikliğini gidermek, çinko minerali hakkında yeterli bilgiye sahip olup hayat kalitemizi arttırmak için bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Çinko, dünya da magnezyumla birlikte en çok eksikliği görülen minerallerden biridir

DNA Oluşumu

Çinko, DNA’nın toksinlere karşı korunmasında önemli olan enzimleri çalıştırır

Çinko bir eser mineraldi. Çinko, DNA oluşumundan, hücre büyümesinden ve proteinlerin inşasından sorumlu olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 100 enzim tarafından gereklidir.

Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur.

Çinko Eksikliği Büyük Bir Sorun

Çinko eksikliği dünya da yaygınlaşmaktadır ve vücudunuzun onu kendi başına üretemez.

Çinko içermeyen bir diyet, bağırsakta emilim bozuklukları vücutta bu mineralin düşük seviyelerine ve çinko eksikliğine neden olabilir. Çinko eksikliği bazen bir hastalığa bağlı tıbbi durumda ve ilaçların yan etkilerinden kaynaklı da olabilir.

Çinko içeren besinleri tüketerek çinko eksikliğini önleyebiliriz

Çinko, hücre büyümesi ve yenilenmesi de dahil olmak üzere vücuttaki birçok süreç için önemli bir besindir. Aynı zamanda, oksidatif stresin neden olduğu hücrelere zarar vermeyi önleyen bir antioksidan görevi görür. Bununla birlikte, bir kişinin çinko seviyesi düşükse, çocuklarda bodur büyüme de dahil olmak üzere bir takım sorunlar yaşayabilir. Çinko eksikliği

  • Saç dökülmesi
  • Kırılgan tırnak
  • İştahsızlık
  • Yaraların geç iyileşmeşmesi

gibi problemler yaratabilir.

Çinko, bağışıklık sistemine ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur

Güzel haber, araştırmalarda çinko eksikliğinin takviyeler yoluyla rahatlıkla üstesinden gelinebileceği yönündedir. (kaynak)

Eğer yeterli miktarda çinkoyu diyetinizden karşılayamıyorsanız, doktor kontrolünde çinko takviyelerini düşünebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi

Beyaz kan hücreleri, antijenlere bağlanabilen ve bağışıklık tepkisine aracılık edebilen antikorlar üretir. Antikorlar, enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattıdır, ancak her zaman her tür yabancı istilacıyı tanıma yeteneğine sahip değildirler.

Bağışıklık sisteminiz, istilacı virüslere, bakterilere ve diğer patojenlere karşı vücudunuzun ilk savunma hattıdır. Aynı zamanda vücudunuzu genel olarak sağlıklı tutmanın anahtarıdır. Ama düzgün çalışmadığında ne olur?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve onu en yüksek performansta tutmanın birçok yolu vardır. Diyet, egzersiz, uyku, meditasyon, stres yönetimi ve daha fazlası, genel olarak daha güçlü ve daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olabilir.

Peki ya hasta olduğunuzda? kendimizi kötü hissediyorsanız veya sağlıkla ilgili başka zorluklar yaşıyorsanız? Vitaminlerin, minerallerin ve sağlıklı beslenmenin faydalarını o zaman daha iyi anlarsınız.

Araştırmalarda, soğuk algınlığına yakalan bireylerde yüksek doz çinko pastillerin, %33 daha hızlı toparlanma sağladığı görüldü. Kısa dönemli yüksek doz kullanışmış bu araştırmada.(kaynak)

Kronik rahatsızlıklardan muzdarip bireylerin sayısının artmasıyla birlikte çinko, iltihabı azaltmak ve kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara karşı korunmak için giderek daha önemli hale geliyor.

İnsan vücudu için önemli olan bir mineral olan çinko, tipik olarak süt ürünlerinde bulunur. Spesifik olarak çinkonun bağışıklık sistemi ve solunum yolu üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Ancak çinko takviyesi hakkında birçok soru işareti var. Bu makale, ne zaman ve ne kadar alınması gerektiğine, hangi takviyelerin içerdiğine ve nasıl yardımcı olabileceğine dair mevcut kanıtları gözden geçirmektedir. (kaynak)

Çinko bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı olan bir mineraldir

Aknelerle Savaş

Akne, çok sinir bozucu olabilen bir cilt durumudur. Kızarıklık, şişme, tahriş ve ağrıya neden olur. Özel cilt tipiniz için doğru ürünleri bulmak da zordur.

Akne mücadelesi gerçektir. Sivilcelerinizden kurtulmanıza yardımcı olduğunu iddia eden pek çok ürün ve yöntem vardır. Bunların bir çoğu, aşırı yan etkilere sebep olabilir.

Akne ile mücadele ederken bağırsak florasını onarmak çok önemlidir. Bunun yanında, çinko sülfat kullanan bireylerde aknenin verdiği etkilerde azalma görülmüş. (kaynak)

Akneyle mücadelede çinko, alternatiflerine oranla hem daha ucuz, hem de daha az yan etkiye sahiptir.

Akne problemlerinin önlenmesinde çinko sülfat etkili olabilir

Beyin Sağlığı

Beyin sağlığı belki de hayatımızda dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerdir biridir.

İyi haber şu, beynimiz yaşımız ne olursa olsun yeni beyin hücresi üretebiliyor. Bu, hipokampüs bölgesinden salgılanan “BDNF” proteini sayesinde gerçekleşiyor.

BDNF, hem öğrenmemizi kolaylaştırıyor hem de beyin hücreleri sinapslarını güçlendirip, yeni bağlantılar kurmasını sağlıyor.

Çinko beyindeki BDNF üretimini arttırdığı bilimsel araştırmalarda kanıtlanmış.(kaynak) BDNF üretimi için diğer yöntemler ise antrenman yapmak, aralıklı oruç, ketojenik diyet ve omega-3 tüketimidir.

Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olan bir proteindir. Ruh hali, öğrenme ve hafıza oluşumu ile ilişkilidir.

Nörotransmitters

Çinkonun nörotransmitter salınımı üzerindeki etkisi, beyin fonksiyonunun önemli bir parçasıdır ve bu minerali diyetinizde bol miktarda almak önemlidir.

Çinko Takviyesi Formları

Çinko takviyesi seçerken, çok fazla alternatif göreceksiniz. Çinkonun türleri, sağlığı belirli şekillerde etkiler.

İşte piyasada bulabileceğiniz birkaç tür:

  • Çinko glukonat. Çinko glukonat, pastiller ve burun spreyleri gibi ilaçların içerisinde kullanılır.
  • Çinko asetat: Soğuk algınlığını azaltmak için pastil şeklinde kullanılır.
  • Çinko sülfat: Eczanelerde bulunan Zinc50 mg genellike çinko sülfat formudur. Aknelerde savaşta tercih edilir.
  • Çinko pikolinat: Emilim oranı en yüksek olan çinko türlerinden biridir.
  • Çinko sitrat: Sitrik asitten dolayı tadı kötüdür. Bazı araştırmalarda, çinko glukonattan daha iyi sindirim gerçekleştirdiğini belirtmektedir.

Eczaneden bulabileceğiniz en uygun fiyatta ve reçete edilebilen çinko sülfat formudur. Çinko pikolinat, diğer formlara oranla nispeten biraz daha pahalıdır.

Çinko, insan vücudunun doğal metabolik sürecinin bir parçası olan bir mineraldir. Testosteron, östrojen ve diğer hormonların üretiminde yer alanlar da dahil olmak üzere en az 100 enzime bağlıdır Çinko Pikolinat, emilim oranı yüksek olan çinko formlarından biridir

Doz Önerisi

Çinko ihtiyacınız, diyetiniz ile doğru orantılıdır. Eğer et tüketimi az ise ve çinko eksikliğine yönelik semptomlar varsa, çinko takviyesi dozunu ona göre ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, çinkoyu kandan ölçtürmek kolaydır.

Çinko eksikliği olup olmadığını öğrenmek için ufak bir kan testi yaptırabilirsiniz.

Çinko sülfat için, örneğin, 200 – 220 mg çinko sülfat yaklaşık olarak 50 mg çinko sağlamaktadır. Bu miktarlar, genel olarak günlük ihtiyacın çok üzerindedir.

Günlük çinko ihtiyacımız ortalama 15 ile 25 mg arasıdır

Ortalama olarak yetişkinler için önerilen günlük doz tipik olarak 15-30 mg elementer çinkodur.

Bu miktarı çok rahatlıkla yediğimiz yemeklerden, balık, et ürünleri vb. insanlar çıkartabilir.

Örneğin 100 gr bir dana köftesi 6,3-7 mg arası çinko içerir.

Bunun dışında soğuk aldılığı, akne, ishal gibi durumları tedavi için doktor kontrolünde dozlar arttırabilir.

Eğer spesifik bir durum yoksa 40 mg üzeri çinko takviyesi almamaya özen göstermeliyiz.

Çinkonun toz, kapsül, tablet ve pastil formunda mevcuttur, seçtiğiniz türden bağımsız olarak günlük çinko dozunuzu almak için birçok seçenek vardır. Çinkoyu, sprey şeklinde alınması, bir çok kişide istenmeyen koku ve tat azalması gibi semptomlar yaratabilir.

Çinko Toksik Etki Yaratabilir

Çinkonun akut toksisitesi kusmaya neden olabilir. Akut ishalde kusma meydana gelebilir.

Aşırı çinko alımı, kardiyovasküler sorunlara, bağışıklığın azalmasına veya ağızda metalik bir tada neden olabilir.

Fazla Çinko Vücuttan Nasıl Atılır?

Bakır tüketimi arttırıp, çinko tüketimi azaltabilirsiniz. Bakır ile çinko birbiriyle rekabet halindedir. Aralarında denge vardır. Terlemek, vücuttan çinko dahil demir, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin atılmasını sağlar.

Çinko Şurubu Uyku Yapar mı?

Çinko, uyku kalitesini arttıran ve uykuya dalmamızı sağlayan melatonin hormonu üretiminde rol oynar. Bazı insanlar, çinko ve magnezyum kullandıklarında uyku kalitelerinde artış gözlemlemektedir.

Şeker Hastaları Çinko Kullanabilir mı?

Şeker hastaları, magnezyum dahil bir çok mineral eksikliği yaşayabilir. Çinko kan testi hem ucuzdur, hem de güvenilirdir. Çok küçük bir test ile çinko eksikliği olup olmadığı öğrenilebilir. Bunun dışında, çinko kullanımın şeker hastalarına yasaklı olması gibi bir durum yoktur.

Çinko Aç mı Tok mu içilir?

Çinko, yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra en etkili sindirime sahiptir. Bunun dışında çinko, aç karna tüketildiğinde bazı insanlarda mide problemleri yaratabilir.

Ayrıca, günde 40 mg elementer çinkonun aşılması halinde vücutta ateş, öksürük, baş ağrısı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir.

Çinko eksikliği yoksa, 40 mg dozunu mümkün olduğunda aşmamaya özen göstermliyiz.

Çinkonun antioksidan ve antiviral özellikleri vücudumuzun vario ile savaşmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Çinko hayatımız için en önemli minerallerden biri olduğu bir gerçek. Çinko eksikliği, iştahsızlık, mide asidi sorunları, kulak çınlaması, güçsüz tırnaklar gibi problemler yaratabilmektedir.

Diğer besinler gibi çinko, dengeli bir şekilde tüketildiğinde güvenilir bir mineraldir.

Hayatınızda olumlu değişiklikler yaratmak istiyorsanız, sağlıklı fonksiyonal bir yaşam tarzıyla beslenmeli ve vücudumuzu gerekli mineraller ve vitaminler yönünden desteklemeliyiz