En Etkili Sinire Baskı Yapan Fıtık Egzersizleri

Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri yaparken doğru şekilde yapmak ve omuriliğe zarar vermemekönemlidir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde yapılması gereklidir. Bel fıtığına sebep olan omurlarda bulunan sinir zedelenmesi sonucu disklere baskı yaptığından bel ve kas ağrısına neden olmaktadır.

 Her yaşa ve kiloya uygun bazı hareketleri yaparak ağrılarınızı azaltmanız mümkündür. Bel ağrısı özellikle sol bacağa baskı yapmaktadır. Bu nedenle bacak kısmında ağrılar meydana gelmektedir. Düz bir zeminde sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün, baldır kısmına 2 yastık koyup gevşeyin. 15 dakikalık süre ile 2 kez toplam 10 dakika bu hareketi dikkatli şekilde uygulayın.

Evde Yapılabilen Sinire Baskı Yapan Fıtık Egzersizleri Nelerdir?

En Etkili Sinire Baskı Yapan Fıtık Egzersizleri

Fizik tedavi ve egzersiz hareketleriyle doğru şekilde yapılan planlamalarda bel fıtığının %90-95 arası bir iyileşme oranı bulunmaktadır. Başlangıçta evde yapılabilecek kolay olan doğru ve  hızlı sonuç veren egzersizleri bulunmaktadır.

Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri ağrının şiddetine göre doğru şekilde yapılması önemlidir. Ters yapılan hareketler üzücü sonuçlara yol açabilmektedir. Evde yapılan bacak hareketleri ile ağrısını azaltmanız mümkündür. Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

 • Belde, bacakta ve kalçada ağrı.
 • Yürümekte, oturmakta ve kalkmakta zorlanma.
 • Nadiren olsa da idrar tutamama.
 • Ayak ve parmakta uyuşma.

1 – L4- L5 Fıtık Egzersizleri

Fıtık için fizik tedavisine başlarken bel kaslarının güçlendirilmesi önemlidir. Aynı zamanda esneten hareketler yapılması gereklidir. Fizik tedavisi sıcak ve soğuk şekilde uygulanan bir tedavi şeklidir. Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri arasında ilk tercih edilen uygulamalardandır.

Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri için önce nasıl bir fıtık çeşidinin olduğunu bilmek önemlidir. L4-L5 İlk olarak bacağa vuran bir ağrıdır. Sağ bacak kısmına ağrı var ise L4-5 sağ disk hernisi, sol bacakta ağrı var ise sol disk hernisi olarak adlandırılmaktadır.

Disk hernisi, lomber disk, lumbal disk, disk hernisayonu gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Evde en kolay şekilde yapılacak egzersiz ise ellerinizi bellinizin alt kısmına koyup,  sonrasında ise karın kaslarınızı güçlendirmektedir. Ardından ellerinizi ileri itmek size bu konuda yardımcı olacak bir harekettir.

2 – L5- S1 Fıtık Egzersizleri

Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri yapmadan mutlaka doktora danışılmalıdır. Aksi takdirde yanlış yapılan hareketler bu durumu zorlaştırabilir. L5- S5 fıtık omurga kısmındaki alt sırtın son Genel olarak masa başı çalışanlarda görülmektedir.

 Fazla hareketsiz aynı şekilde oturan kişilerde görülmektedir. Spor yapılarak ve fazla kilonuz var ise zayıflayarak bel ağrınızı hafifletmeniz mümkündür. Ağır sporların yapılması önerilmemektedir. Pilates, yürüyüş, tempolu koşu gibi sporların yapılması önerilmektedir.

3 – Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Evde Nasıl Geçer

Bel fıtığı olan kişilerde ilk belirti bacağa vuran ağrılardır. Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri içerisinde en önemli olan ise yürüyüş yapmaktır. Bacağa vuran ağrı ve uyuşma günlük yaşamımızı olumsuz etkilemektedir.

Tempolu bir yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürmek ağrılarınızın hafiflemesinde yardımcı olacaktır. Yapılan spor ve egzersizin mutlaka doktor tavsiyesi üzerine yapılması önerilmektedir. Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri nelerdir?

 • Omuz bel egzersizi
 • Yüzüstü destekli şekilde gerdirme.
 • Yan gerdirme egzersizi.
 • Boyun – sırt gerdirme egzersizi.

4 – Fıtığı Yok Eden Hareketler

Fıtık tedavisi için birçok yöntem denenmektedir. Bel ağrısını  genel olarak herkes de bulunmaktadır. Ağır işte çalışanlar, masa başı sürekli oturarak çalışanlar, fazla kilolarından dolayı disklerin sıkışması sonucu ağrı yaşayan birçok kişi bulunmaktadır.

Ameliyat bel fıtığı için en son çaredir. Ameliyat sonrası kişinin kendi iyi şekilde koruması dikkatli olması önemlidir. Fakat ameliyat olmak istemeyenler için ise fizik tedavi, lazer, ağrı kesici akım tedavisi, kuru iğneleme, bantlama gibi birçok yöntemle tedaviler yapılmaktadır.

Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri mutlaka  doktor tavsiyesi ile yapılması önerilmektedir. Egzersizlerle bel ve omurganın zayıf olan kısımları güçlendirerek ağrılarınızı hafifletmeniz mümkündür. Egzersizleri yaparken bazı temel konulara dikkat edilmesi gereklidir. Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Egzersizlere başlamadan önce gevşeme ve ısınma önemlidir.
 • Düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır.
 • İlk başlangıçta sabah ve akşam 15 dakika yapmak yeterlidir.
 • Başlangıç olarak yapılan her hareketi 5 kez yaparak başlayıp zaman geçtikçe çoğaltmak.
 • Egzersizler başlangıçta halsizlik, kas ağrısı ve sertlik yapması normaldir.
 • Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri çok değil doğru yapılması önemlidir.

Sinire Baskı Yapan Fıtık Egzersizleri Herkes Tarafından Yapılabilir mi?

Bel fıtığı halk arasında en çok karşılaşılan ve birçok tedavisi olan bir ağrı türüdür. Ağır işlerde çalışan insanlarda hayatlarının iler ki zamanlarında genel olarak karşılaştıkları bir ağrı türüdür. Sinire baskı yapan fıtık egzersizleri ile bu ağrıları daha az orana indirmek mümkün.

Doktor tavsiyesiyle yapılması önerilmektedir. Evde yapılma olanağı yok ise fizik tedavi merkezlerinde yapılması önerilmektedir. Doktorun tanı koyduğu fakat cerrahi bir durum gerektirmeyen tüm hastaların evde rahatlıkla yapabilecekleri egzersizler bulunmaktadır.

Kaynak : https://modaozeti.com/sinire-baski-yapan-fitik-egzersizleri/