Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları – Gebelikten Korur Mu?

Korunmasız cinsel ilişki sonrası planlanmayan gebeliğe karşı ertesi gün hapı kullanılmaktadır. İlacın temel amacı, levonorgestrel ve ulipristal etken maddeleri ile progesteron hormonunu baskılamaktır.

Bu sayede yumurtanın rahme tutunmasını imkansız hale getirerek gebelik oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir.

Elbette bu noktada ertesi gün hapı kullananların yorumları da bizlere bazı bilgiler vermektedir. Yazı içerisindeki yorumlara göz atarak ilacın püf noktalarını da öğrenebilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bir veya iki doz ertesi gün hapı, istenmeyen gebeliğin önüne geçecektir. Bu açıdan ertesi gün hapı, doğum kontrol ilaçları gibi düzenli bir kullanım gerektirmemektedir. Bu nedenle doğum kontrol yöntemi olarak görülmemesi gerekmektedir.

Daha çok istemsiz durumlar için acil bir seçenek olarak tercih edilmelidir. Aynı zamanda yüksek oranda yan etkileri nedeniyle düzenli olarak kullanılması da tavsiye edilmemektedir.

Ertesi gün hapının kullanımı konusunda en önemli unsur, zamandır. Hap, cinsel ilişkiden sonra olabilecek en erken süre içerisinde alınmalıdır. 5. gün ve sonrası süreçlerde hap etkisini göstermeyebilmektedir.

Bu nedenle ertesi gün hapı olarak adlandırılmaktadır. Yani hapı cinsel ilişkinin ertesi günü veya en kötü ihtimalle bir sonraki günü almanız gerekmektedir. Süre uzadıkça hapın etki süresi azalacaktır. Ertesi gün hapı kullananların yorumları da bu şekilde benzer bir ifadede mutabıktır.

Ertesi Gün Hapı İşe Yarıyor mu?

Bu durum tamamen süre ile doğru orantılıdır. Eğer cinsel ilişki sonrasında ilk 24 saat içerisinde ertesi gün hapı alırsanız, %98 oranında planlanmamış gebeliği engeller. Ancak daha sonraki süreç içerisinde bu oran hızla düşecektir.

Özellikle 5. günden itibaren planlanmamış gebeliği engelle olasılığı oldukça düşük bir hale gelmektedir.

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonucu gebeliği engellemek için kullanılır. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir etkisi yoktur.

Aynı zamanda gebeliği kesin olarak engeller demek de pek mümkün değildir. Bu nedenle birden fazla doz gerekebilmektedir. Buna rağmen planlanmamış gebeliği kesin olarak engellemeyebilir.

Ertesi gün hapı, yumurtanın rahme tutunmasını engellemektedir. Bu nedenle özellikle adet döngüsü içerisinde kullanılabilir. Yumurta bir sperm tarafından döllenmiş olsa dahi, ertesi gün hapı kullanımı sonucunda planlanmamış gebelik sonlandırılabilir.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Süre ile Kullanılır?

Kondom yırtılması veya korunması cinsel ilişkiden hemen sonra ertesi gün hapı kullanılabilir. Doğum kontrol hapları gibi düzenli olarak kullanılmamalıdır. Aksi halde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Eczaneden satın alabileceğiniz ertesi gün hapını, ağız yolu ile almanız gerekmektedir. Bazı ilaç türleri tek doz olsa da, iki doz olan ertesi gün hapı çeşitleri de vardır.

Bu nedenle kullanmadan önce eczaneden bilgi almanız yararınıza olacaktır. Ek olarak ertesi gün hapının sarı kantaron veya barbitürat ile beraber kullanılması, etkinliğini ciddi ölçüde azaltabilir.

Bu nedenle kullandığınız ialç ve takviyelere dikkat etmeniz ve gerekiyorsa bu konuda danışmanız gerekmektedir.

Şimdi de ertesi gün hapı kullananların yorumları konusunda bilgiler verelim.

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları
Ertesi günü hapı zorunlu olunmadıkça kullanılmamalıdır.

Bazı forum ve sözlük sitelerindeki yazarlar tarafından yazılan ertesi gün hapı yorumları şöyle:

  • Ülkemizde satılan ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra 3 gün içerisinde kullanılabilecek acil durum haplarıdır.
  • Hiçbirinin kesin olarak garantisi bulunmamaktadır. Pek çoğu rahim içi gebeliği önlemede başarılıdır.
  • Son seçenek olarak kullanılması gereken acil durum haplarıdır. Çünkü bünyeye direkt olarak zarar vermektedir. Yani bu haplara güvenerek korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin.
  • Hormonları alt üst eden bir ilaç olduğu için içmeden önce kırk defa düşünmek gerekir. Çünkü baş ağrıları, sinir hali, regl düzeninde bozulma, tahammülsüzlük, ara kanamalar ve baş dönmesi gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır.
  • Yan etkisi sizi birkaç saat ile birkaç gün arasında mahvedebilir. Ayrıca kullandıktan sonra gebe kalmamanın da garantisi yoktur. Bu nedenle her durumda rahat rahat kullanmama gerek. İyice bir bilgi edinmek gerek.

Yukarıda yer alan ertesi gün hapı kullananların yorumları tamamen kişisel kanaatlere dayanır. Bu nedenle tıbbi tavsiye yerine geçmez ve bu konuda sorumluluk kabul edilmemektedir.

Ertesi gün hapı kullananların yorumları tamamen bilgi vermek amacıyla çeşitli forum ve sözlük sitelerinden derlenmiştir. Yani gerçek yazarların deneyimlerinden oluşmaktadır.

Sonuç

Ertesi gün hapı kullanımı yan etki olarak hormonel dengesizlik yaratabilir. En iyi etki için Ertesi gün hapını cinsel birleşmeden hemen sonraki 24 saat içinde almak gerekir. Süre ne kadar uzarsa, o kadar etkisi düşer.

Ertesi gün hapını yüksek dozlarda kullanmakta yan etkileri arttırdığı gibi dengesizlik yaratır. Bireylerin ilk hedefi korunmalı ilişki olmalıdır ve ertesi gün hapı zorunlu olmayan durumlarda kullanılmamalıdır.