Kedi Otu Kullananların Yorumları – Uyutuyor Mu?

Uykusuzlukla başı dertte olanlar kedi otu haplarına saldırmış vaziyette. Kedi otu kullananlar uyku sürelerinde olumlu değişiklikle gözlemliyor.

Ayrıca bilimsel araştırmalar da bu bilgleri doğrular vaziyette duruyor. Kedi otu kökünün,uyku kalitesini arttırdığını ve kaygı dahil bir çok noktada etkili olduğu görülüyor.

Peki, kedi otu kullananlar ne gibi etkiler görüyor? Kedi otu kullananların yorumlarını derlediğimiz bu yazımızda sizinleyiz.

Kedi Otu Kullananlar Neden Tercih Eder?

Kedi Otu genel olarak “Valerian (Valeriana officinalis)” olarak bilinir. Yüzyıllarca “uyku” için çare olarak adlandırılmıştır. Kedi otu kullananlar bu bilgiyi nesiller boyunca birbirine aktarmıştır.

Lakin, bilimsel keşiflerle birlikte kedi otu hakkında yeni çalışmalar görülüyor. Kedi otu, içerisinde Valeric acid içerir. Peki, Valeric acid ne işe yarar?

Valeric acid GABA respetörlerine etki eder ve sakinleştirici etkiler oluşturur.

Kedi Otu Kullananların Yorumları

Kedi Otu Kullananların Yorumları
Kedi Otu Kullananların Yorumları genel olarak olumludur. Çok az bir kitle Kedi otu kullandıktan sonra etki etmediğini dile getirmiştir.

Uyku süresinde artış ve erken uykuya dalma kedi otu kullananlarda en sık görülen etkilerdir. Ayrıca bu otu kullananlarda gördüğümüz en yaygın yan etki ise mide bulantısı ve ishaldir.

Forumlarda ve sözlüklerde en çok eleştirilen yan etki ise “sersemlik” hissi ve “uyuklama” şeklinde olmuştur. Şimd, kedi otu kullanıcıların forumlarda ve internetteki sözlüklerde yaptıkları yorumları sizler için derledik.

Başlamadan önce: Kedi otu kullanıcı yorumları hiçbir şekilde tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sizin için en iyi tedaviyi doktorunuz belirler.Kedi otu kullananların yorumları, diğer insanların “yalnızca şahsi fikirlerinden” oluşmaktadır.

Uykuya dalmakta zorlandığımda Kedi Otu tozu kullanıyorum. Etkili mi? bende evet. Aşırı kaçmadıkta gerçekten de uyku kalitesini arttırıyor, ama dikkat edin ertesi gün tatil felan olsun. Bazı insanlarda fazla etki edebilir.

Yaş ilerledikçe melatonin hormonu düşüyor ve daha az uyuyoruz.. bu doğru.. Hormon tedavisi almak yerine kedi otu tozu kullanıyorum. Ben aşırı düşünme sonucu uyku problemleri olabilmekte ve bunada sanki faydalı.

Kedi oku kullanıp yan etkiler görenlerde mevcut.

Kedi otu kullandıktan sonra mide bulantısı ve kusma yaşadım. Belirli bir süre bekleyip tekrar denedim ve sonuç aynı.. Ya aldığım kedi otu dandik, ya da kedi otu bende yan etki yapıyor.

Kedi otu aldıktan sonra ertesi günü daha yorgun uyanabilme ihtimaliniz var. Kedi otu kullanıcısı bakın neler söylüyor:

İyi uyutuyor. Ayrıca kedinize koklatırsanız o da bayılır haberiniz olsun.. Kedi otu kökünü kediler kokladıklarında değişik sonuçlar görüyorlar.

Bende pek etki etmedi, ama galiba yeni başladığım için olabilir. Şu an 4.cü günümdeyim. Bir hafta daha kullanacağım kedi otunu. İinternette duyduğum üzere kedi otu stres giderici, antispazmodik ve kaygı giderici etkilere sahip olması sebebiyle kullanıyorum.

Yatmadan önce kullanıyorum. Şu an 8.gündeyim ve daha sakin gibiyim. Özellikle esnemelerim arttı, Biraz kaygı ve anksiyete karşı biçilmiş kaftan gibi ama ilaç gibi de değil. Dün özellikle etkisini daha fazla hissettim ve baya uyudum. Kahve içmek zorunda kaldım ayılmak için.

Uyku ilacı kullanmaktan çekindiğim için bunu kullanıyorum.

Görüldüğü gibi Kedi otu kullananların büyük bir çoğunluğu uykularında gelişme gözlemlemiş Ayrıca kedi otu kullanan bir kişi ishal gibi yan etkiler gördüğünü söylüyor.

Kedi otu kullandıktan sonra ishal olan benim herhalde tek… Sütle beraber inanılmaz ishal yaptı.

Kedi otu kullanmak güvenli mi?

Takviye de olsa doktorunuza danışmakta fayda var. Bunun dışında düşük dozlrda kedi otuna başlayıp etkiler görebilrsiniz. Olumsuz etkiler gördüğünüz anlarda kullanmayı kesin.

Uyku için Melatonin mi Kedi otu mu?

Hormonlar uykuyu dengeler. Melatonin uyku ile direk alakalı bir hormon olduğu için daha güçlüdür. Bunun yanında bazı insanlar kedi otunu kullandıklarında daha sakin kaldıklarını ve uykuya daha rahat girdiklerini de söylemiştir.

Sonuç

Yazımızın sonuna geldik. Kedi otu kullananlar uykuya dalma sürelerinde artış gözlemlediği için tercih edilir. FAKAT Kedi otu, gene de önerilen dozların dışında kullanılması sağlık riski barındırabilir.

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kedi otu ayrıca beyin kimyasalları üzerinde etki edebileceğini için Xanax gibi ilaçlarla birlikte alınması sakıncalar yaratabilir. Psikiyatri ilaçları veya herhangi bir ilaç alıyorsanız, LÜTFEN doktorunuza danışmadan herhangi bir takviye almanızı kullanmayın.

Bunun dışında, GABA reseptörlerine olumlu etki etmesi ve uyku kalitesini arttırması destek olarak farklı gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz. Kaygı ve stres seviyesinin kontrolünde meditasyon ve diğer stratejiler de fayda sağlamaktadır.

Diğer Makaleler: