Yoganın Beden ve Zihin ve Ruh İçin Faydaları

Yoga, her yaş ve fitness seviyesi için harika bir egzersiz şeklidir. Aynı zamanda stresi azaltmak ve yaşam kalitenizi artırmak için yapılabilir.

Yoga harika bir aktivitedir, ancak doğru yoga sınıfını veya eğitmenini bulmak her zaman kolay değildir. Bunun dışında, yoganın insan vücuduna ve ruh sağlığına faydaları hakkında bilgiye sahip misiniz?

Yoga, hedeflerinize ulaşmanıza ve daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilecek fiziksel ve zihinsel bir ruhsal ve bedensel bir egzersizdir.

Eğitmenle veya Kendi evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Birçok yoga pozunun kaslarınızı düşündüğünüzden çok daha fazla sıkıştırdığını göreceksiniz, bu da normalden bir adım daha az atıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak, kaslarınız daha az yorulacak. İlginizi çektiyse, bu yazı tam size göre!

Yoga, en eski ve saygın fiziksel egzersiz biçimlerinden biridir ve herkesin fiziksel, zihinsel ve ruhsal durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri ve strese bağlı hastalıklar gibi kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca, dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur ve esnekliği artırmanın yanı sıra vücutta güç oluşturur.

Yoga

Yoga, fiziksel ve psikolojik faydaları ile ön plana çıkmaktadır

Yoga, fiziksel duruşlar, zihinsel bakış ve nefes kalıpları sistemidir. Yoga, esnekliği, gücü, dengeyi ve koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olur. Manevi faydaları da vardır. Asanalar zihni, bedeni ve ruhu iyileştirmenin en etkili yollarından biridir. Yoga pratiğine başladığınızda tüm bu faydaları kısa sürede fark edeceksiniz.

Yoga “yaşam sanatı” olarak bilinir

Yoga şiddet içermez, rekabetçi değildir, zihinsel olarak açık ve duygusal olarak dengelidir. Yoga ayrıca bize çevremizin daha fazla farkında olmayı ve iç dünyamıza daha fazla odaklanmayı öğretir. Yogada zihin ve beden arasındaki dengeyi öğreniriz. Yoga ayrıca, herhangi bir sorunun üstesinden gelebilmemiz için duygusal çözülmeye yardımcı olmak için fiziksel eylemi nasıl kullanacağımızı da öğretir.

Yoga, fiziksel ve zihinsel dengeyi sağlamak için duruşları, nefes alma tekniklerini ve meditasyonu kullanan eski bir Hint disiplinidir. Bu, sağlık hedeflerinize ulaşmanıza ve üretkenliğinizi artırmanın yanı sıra özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilecek iyi kurulmuş bir egzersiz şeklidir.

1- Daha Az Kaygı

Yoga, kaygı seviyelerin azaltılmasında ve stresin dengelenmesinde kullanılır.

Yoga bize çevremizin daha fazla farkına varmamızı ve iç dünyamıza daha fazla odaklanmamızı öğretir. Yogada zihin ve beden arasındaki dengeyi öğreniriz. Yoga ayrıca bize duygusal çözülmeye yardımcı olması için fiziksel eylemi nasıl kullanacağımızı da öğretir, böylece herhangi bir sorunun üstesinden gelebiliriz.

Yoga ve meditasyon, insanların rahatlamasına, sakinleşmesine ve stres düzeylerini düşürmesine yardımcı olabilir. Yoga, batı dünyasında son yıllarda bu sebepten uygulanan bir uygulamadır. Ayrıca denemek isteyen herkes için erişilebilir. Meditasyon yüzyıllardır var olmuştur ve bugün hala Dr. Deepak Chopra, Mantak Chia ve birçok önde gelen düşünür tarafından uygulanmaktadır.

Yoga, yetişkinlerde fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek eski bir egzersiz ve meditasyon şeklidir.

2- Esneklik Artışı

Yoga, esneklik artışında tercih edilen bir uygulamadır

Yoga, fiziksel sağlığa olan faydalarıyla sağlık ve uzun ömür için kullanılmıştır. Rahatlamış bir uyanıklık haline, spor ve fiziksel aktivitelerde gelişmiş performansa ulaşmanıza, özgüveninizi geliştirmenize, stres ve kaygı düzeylerini düşürmenize, bağışıklık sistemini iyileştirmenize, öz farkındalığı artırmanıza yardımcı olur.

Esneklik artışı, eklemler üzerine binen yükü azaltmakta ve eklem sorunlarının önüne geçmede fayda sağlamaktadır. Yaş ile beraber insanlarda esneklik azalmakta bu da bir takım problemler yaratmaktadır. Yoga, insanlarda esneklik artışı sağlar. Bu durum, sporcular özellikle ağırlık antrenmanları yapanlar için de önemlidir.

Esneklik arttıkça sakatlanma riski daha da düşmektedir.

Yoga, eski bir fiziksel egzersiz sistemidir. Fiziksel egzersizler yaparken güçlü bir vücut oluşturmanıza, esnekliği ve dayanıklılığı artırmanıza, konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirmenize ve stresi azaltmanıza yardımcı olur

3- Meditasyon

8 hafta boyunca meditasyon yapanlar, daha az stres seviyeleri ve kaygı hissediyorlar

Meditasyon zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir, olumlu bir düşünce yapısı elde etmenize, mantık yürütme kapasitenizi geliştirmenize, stresi azaltmanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Meditasyonun, gelişmiş konsantrasyon ve hafıza hatırlama gibi zihinsel durumları iyileştirmenin en etkili yöntemi olduğu bulunmuştur.

Yoga, yapısı gereği sadece bedensel değil, ruhsal olarak da gelişim sağlar. Bunu meditasyon ile yapar. Yoga da belirli tipten meditasyonlar vardır, imgeleme meditasyonları, çakra meditasyonu, nefes meditasyonu gibi meditasyonlar öğretilir.

Yoga da meditasyon, Asana duruşlarıyla birleştirildiğinde hem ruhsal, hem de zihinsel olarak faydalar sağlamaktadır.

Meditasyon yapmanın, özellikle farkındalık meditasyonu ( Mindfulness ) bilimsel olarak faydaları bilinmektedir.

Meditasyon antik çağlardan beri ilgi duyulan bir konu olmuştur. Modern zamanlarda, stresi azaltmak ve konsantrasyonu artırmak için yogada kullanılmaktadır. Meditasyon ayrıca fiziksel sağlığı ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için kullanılır.

4- Daha Güçlü Sezgiler

Yoga, sezgileri arttırmak için faydalı olabilmektedir

Yoga son zamanlarda bir trend haline geldi.

Yoga, sezgiyi güçlendirmeye ve his gücümüzü geliştirmeye yardımcı olan harika bir deneyimdir. Bunu içsel deneyimi arttıracak ve kendi ihtiyaçlarımıza daha fazla odaklanmamıza, bedenimizi sevmemize ve özgüvenimizi arttırmaya yönelik aktivitelerle yapar.

Sezgiler, bazen bizim hayatta daha doğru karar vermemizi sağlamaktadır. Doğru bir şekilde sezgiye sahip olmak, gideceğimiz yolu, varlığımızı keşfetmemizde büyük önem taşımaktadır.

Örneğin, bir sezgi sonucunda, yoga yapmanın size fayda sağlayacağını düşünebiliyor olabilirsiniz. Aynı mantık, sizi yoga itmeye iten güç, aynı sezgiyi daha da geliştirebilir hale yoga ve meditasyon ile arttırabilirsiniz.

Bunun yanında yoga gibi, Taoist meditasyonları da tercih edebilirsiniz. Özellikle Qigong ( Chi Kung ), Taoist Mikrokozmik Yörünge Meditasyonu, Tai- Chi Chuan gibi uygulamlarda güçlü sezgiler ve enerji akışını geliştirmede kullanabilirsiniz.

Yoga, içsel deneyimlerimizle ilgili farkındalığımızı artırarak sezgiyi güçlendirmeye yardımcı olur. Yoga, nefes almamızı, gevşememizi ve konsantrasyonumuzu geliştirerek stres, kaygı ve gerilimi azaltmaya yardımcı olur.

5- Olumlu Bakmak

Yoga, ruhsal olarak hayata daha olumlu bakmamıza yardımcı olur.

Depresyon 21. yüzyılda bir salgındır. Depresyon sorunu günlük yaşamı etkiler ve kişinin yaşam kalitesini çok fazla etkiler. Ekonomik, Duygusal ve Fiziksel problemlerin hepsinin birleşimi depresyon hissetmemize ve hayatla bağlantımızı azaltmamıza sebep olur.

Benlik saygısı sorunları, stres, kaygı ve kronik ağrı, insanlar arasında depresyonun bazı yaygın nedenleridir. Bazen, varoluşsal problemler, anlamsızlık gibi düşüncelerden de kaynaklanabilmektedir.

Depresyon belirtileri arasında, iştahsızlık veya aşırı iştah, hayattan zevk alamamak, motivasyonsuzluk, tükenmişlik, negatif ve olumsuz düşünceler, ağlama istekleri gibi semptomlar baş gösterebilir.

Depresyon için tek bir çözüm olmasa da, bazı stratejik yaklaşımlar depresif belirtilerin azaltılmasında fayda sağlayabilir. Yoga, bu konuda hem bir bakış açısı sergilememize, hem de bedenimizde mutluluk hormonu olan serotonin, dopamin gibi hormonların daha iyi salgılanmasına fayda sağlar.

Yoga, ayrıca beyinde olumlu düşünmeyi sağlayan bölgenin aktivitesini arttır. Ek olarak, meditasyon yapanlar, 8.haftadan sonra, olumlu değişiklik görmektedir. Günde 5 ile 10 dakika meditasyonu, 8 hafta boyunca tekrar etmek, sağlıklı beslenmek depresyonla savaşta araçlardan biridir.

Diğer Yöntemler

Depresyondan korunmak için yoga’nın dışında kullanabileceğiniz başka yöntemler bulunmaktadır. D vitaminin seviyelerini yükseltmek, Omega-3 alımını arttırmak, Rhodiola Rosea kullanmak, derin uyku uyumak, Bilişsel Davranışçı Terapi ( kitaplarını ) almak, Duygusal Özgürleşme Teknikleri ( EFT) uygulamak, şükür defteri tutmak, hayvan beslemek gibi stratejiler bize fayda sağlar.

Yukarıda bahsettiğimiz her şey, bilimsel olarak az ya da çok depresyonla mücadele fayda sağlamış olan aktivitelerdir.

Depresyon, pek çok hoş olmayan fiziksel ve duygusal semptomlarla ilişkili önemli bir durumdur. Depresyon, her yaştan 15 milyondan fazla insanı etkilediği tespit edilmiştir. Beyninizin yapısını ve işlevlerini etkileyen bir duygudurum bozukluğu şeklidir. Nörotransmiterler, hormonlar ve çevresel faktörler bu durumda etki olduğuna inanılmaktadır.

Yoga cilde iyi gelir mi?

Yaşlandıkça cildimiz daha savunmasız hale gelir ve sonuç olarak daha fazla cilt hastalığıyla karşılaşırız. Bu hastalıklar çok fazla bakım gerektirir, ancak tedavileri de pahalıdır. Yoga, alternatif olarak bedenimizde stres azaltır ve stresin verdiği yıkıcı etkilerden biri olan akne, cilt lekeleri gibi problemlerle savaşır.

Yoga yağ yakar mı?

Kilo kaybı ve zindelik söz konusu olduğunda, cevap evet. Yoga, yağ yakmanın iyi yollarından biridir. Farklı yoga pozisyonlarını, farklı durumlarda vücut üzerinde etki eder ve bu pozisyonlar yağ yakımını destekler.

Yoga kas yaptırır mı?

Kaslar, yüksek kalori isteyen ve doğru antrenmanla uyarılması beklenir. Kas inşası zor bir iştir ve doğru antrenman ve beslenme gerektirir. Yoga, kas inşasını sağlayacak uyarılmayı yapmaz. Ama, kasların korunmasına, hayat kalitesinin artmasında ve eklemler için faydalıdır.

Kundalini yoganın faydaları nelerdir?

Kundalini yoga, vücudun omurganın tabanında depolanmış enerjiyi, Kriya’yı salmasına yardımcı olan güçlü bir antik yogadır. Bu enerji, şifa ile birlikte ruhsal uygulamalar ve diğer birçok amaç için kullanılabilir. Stresi azalttığı ve genel refahımızı ve sağlığımızı arttırdığı gösterilmiştir. Kundalin yoga, imgeleme yeteneğimizi geliştirir.

Strese yoganın faydaları nelerdir?

Uzun yıllardır yoga formda kalmak ve stresi azaltmak için kullanılmaktadır. Kronik stres, vücutta yıkıcı etkiler oluşturmaktadır. Sindirim sorunları, kronik yorgunluk ve depresyon aşırı stresin getirdiği problemlerden biridir.

Yin yoganın faydaları nelerdir?

Yin yoga, bir tür meditatif uygulamadır. Fiziksel ve zihinsel rahatlamayı teşvik eder, iç huzuru destekler ve stresi azaltır. Taoizm de sıkça bahsedilen ve Yoga da bulunan Yin Yoga, pasif duruşlarda aktif ( mediatif ) olmayı içerir.

Yoganın beyne faydaları?

Yoga, sağlıklı beyin için gerekli meditasyon ve nefes kontrolünün bir kombinasyonunu içeren eski Hint fiziksel egzersiz disiplinidir. Yoga konsantrasyonu, hafızayı, odaklanmayı ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Beynin, olumlu düşünen tarafıyla ilgili bölümü daha çok çalıştırır. Uzun süre meditasyon yapanlarda ise beyinde Gri beyin alanları daha fazla olmaktadır.

Yoganın ruhsal faydaları nelerdir?

Yoga zihin, beden, ruh ve ruhun bir kombinasyonunu sağlar. Ruhsal olarak varoluş problemlerin üstesinden gelmemize, enerji alanımızı geliştirmemize, iç güdülerimizi arttırmaya, çevremizdeki enerji alanını anlamaya ve anlamlandırmaya yardımcı olur.

Yoganın psikolojik faydaları nelerdir?

Yoga, bir nefes alma ve zihin eğitimi sayesinde psikolojik faydalar sağlar. Yoga konsantrasyonu, hafızayı korumayı ve zihinsel sağlığı iyileştirebilir. Sosyal bir ortamda olduğumuz için, yoga farklı tipte arkadaşlar bulmamıza ve hayat bakış açımızda farklı düşünen insanların varlığından haberdar olmamızı teşvik eder.

Yorum yapın