Apikobal Kullananların Yorumları – B12 Eksikliğinde

Apikobal, B1, B6 ve B12 vitaminleri ve 300 mg alfa-lipoik asit içeren pembe renkli bir ilaçtır. İlacın 30 veya 50 enterik kaplı tablet şeklinde satışa sunulması vardır. Alfa-lipoik asit, sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olurken, B vitaminleri ise ağrı gidermeye ve vitamin eksikliği durumlarını çözmeye yardımcı olur.

Apikobal kullanıcıların yorumları da ilacın bu yönleriyle güçlü bir ilaç olduğunu göstermektedir. Bu yazımızda Apikobal kullananların yorumlarını sizler için derledik.

Apikobal Kullananlar Ne İçin Kullanılır?

Apikobal, B1, B6 ve B12 vitaminleri eksikliği, zihinsel ve bedensel yorgunluk, nevraljik ağrılar, alkolizm sırasında görülen kronik intoksikasyonlar, ameliyat sonrası kusmalar ve diğer benzeri durumlar için kullanılan bir ilaçtır. Apikobal kullananların yorumları da genellikle bu durumlar için ilacın etkili olduğunu göstermektedir.

 1. B1, B6 ve B12 vitamini eksikliği
 2. Zihinsel ve bedensel yorgunluk hali
 3. Çabucak yorulma, sinirlilik, kuvvetsizlik ve titreme gibi şikayetler
 4. Nevrit, polinevrit, diyabetik nöropati, zona, siyatik, periartrit, artralji, miyalji ve benzeri ağrılı durumlar
 5. Ameliyat sonrası kusmalar
 6. Alkolizm sırasında görülen kronik intoksikasyonlar

Apikobal Uyku Getirir mi?

Apikobal kullanımının birçok kişide uykuya eğilim yaratabileceği belirtilmektedir. Örneğin, bir kullanıcı, ilacı kullandığı süre boyunca gün içerisinde sürekli uykulu hissetmesi ve hatta oturduğu yerde uyuyakalabilecek kadar rahat olduğunu ifade etmektedir. Bu yan etki ilacın etkileri arasında yer almaktadır. Bu yan etki ile karşılaşan kişiler, doktorlarına bu durumu bildirmelidir.

Apikobal kullananların yorumları gözetildiği üzere Apikobal uyku yapar mı sorusuna evet yanıtını vermek yanlış olmayacaktır.

Apikobal Yan Etkileri Nelerdir?

Apikobal ilacının en yaygın yan etkisi, baş dönmesidir. Bu nedenle Apikobal kullanırken araç veya makine kullanmamaya çalışın. Apikobal’ın çok seyrek yan etkileri ise şöyle:

 • Mide veya bağırsak ağrısı
 • İshal
 • Tat algılamada bozukluk
 • Kan şekeri değerlerinde düşüş
 • Halsizlik, terleme veya bulanık görme
 • Ürtiker ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar

Görüldüğü gibi yukarıdaki yan etkiler, 10 bin hastada bir hastayı etkilemektedir. Bu yan etkiler, ilacı kullanmaya devam ettiğiniz sürece baş gösterebilir. Aprikobal kullananların yorumlarında ayrıca “mide veya bağırsak ağrısı” gibi durumlarda rapor edilmiştir.

Apikobal Kullananların Yorumları Nelerdir?

Apikobal Kullananların Yorumları
Apikobal Kullananların Yorumları Nelerdir?
 • Apikobal, gece yarısından kalma durumlarımda benim için hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Tadı ne yazık ki çok kötüdür ve yutarken zorluklar yaşıyorum ama karaciğerimi koruyan ve beni hızlı bir şekilde kendime getiren özellikleri nedeniyle benim için vazgeçilmezdir. Tadının kötü olmasına rağmen devam etmeye devam ediyorum.
 • B12 eksikliği çekiyorum ve bu nedenle gün boyunca yorgun ve halsiz hissediyorum. Özellikle konsantrasyon gerektiren işlerde hemen pes ediyorum. Doktorum Apikobal ilacını yazdı. İlk günler zor geçti çünkü yan etkileri çok zorladı desem yeridir arkadaşlar. Ancak sonrasında daha dinç kalkmaya ve daha güçlü hissetmeye başladım. Bu yüzden ilacın etkisini çok iyi hissedebiliyorum.
 • Ben B12 eksikliği sonucu unutkanlık ve halsizlik çekiyordum. Bu ilacı kullandıktan sonra biraz daha dincim, en azından kapıda anahtarı unutmuyorum eski gibi. Ayrıca içerisinde B1 olması çok iyi, Dr. Eric berg felan B1 vitamini eksikliği ile anksiyete arasında ilişki felan kuruyordu, B1 eksikliği problem yani.
 • İdrar rengini değiştiren ilaç, sarımsı oluyor. Vücut fazlasını idrarla atar.

Bunun yanında, Apikobal kullanan kişilerin bazıları, ilacın mide bulantısı gibi yan etkiler yaptığını ifade etmektedir. Bir hastanın konu ile ilgili yorumları şöyle:

 • İlacı iki gündür kullanıyorum ve aldıktan hemen sonra inanılmaz bir mide bulantısı hissediyorum. Mide bulantısı nedeniyle başka bir şeyle ilgilenemiyorum. Ayrıca ürtiker sorunu olanlar için de dikkatli kullanmaları gerektiğini söylemek isterim çünkü semptomları arttırabilir. Sonuç olarak, bana bünyeme ağır etkiler bırakan bir ilaçtır.

B Vitamini Eksiklikleri Semptomları ise şu şekildedir:

 • Vitamin B1 (tiamin) eksikliği: yorgunluk, kas zayıflığı, karışıklık, huzursuzluk ve odaklanmada zorluk
 • Vitamin B6 (piridoksin) eksikliği: Semptomlar: cilt döküntüsü, depresyon, karışıklık ve anemi
 • Vitamin B12 (kobalamin) eksikliği: yorgunluk, zayıflık, kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, sinir hasarı ve anemi

Sonuç

Apikobal kullananların yorumları gösteriyor ki, bu ilaç genellikle B vitamini eksikliği olan kişiler tarafından kullanılıyor. Eğer sizde de B vitamini eksikliği semptomları yaşıyorsanız, doktorunuz size Apikobal reçete edebilir. Ancak en doğru bilgiyi sizi muayene eden doktorunuz verecektir.