Biotin Eksikliği Saç Dökülmesine Sebep Olabilir

B vitaminleri cilt sağlığı dahil bedensel fonksiyonlarda büyük önem taşır

Sağlığınızı desteklemek için hangi vitaminleri alıyorsunuz? Cilt sağlığı dahil olmak üzere kullandığınız takviyeler var mı?

Biotin, cildi besleyen ve yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olan yağ asitlerinin üretimini destekleyen bir vitamindir.

Bu vitamin aynı zamanda metabolizmanın önemli bir bileşenidir ve hücrelerin karbonhidratları, proteinleri ve yağları parçalamasına yardımcı olur.

Biotin hakkında araştırmalar yapılmıştır. Eksikliği çok olmamakla birlikte, sağlıklı cilt, tırnak ve enerji için gerekli suda çözünen bir vitamindir.

 • Biotin suda çözünen bir vitamindir.
 • Eksikliğinde yorgunluk, halsizlik ve saç dökülmesi gibi sebepler yaratır.
 • Biotin çok yüksek dozlarda almak gerekmez.

Biotin Nedir?

Biotin, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir B suda vitaminidir. B vitaminleri anksiyete, kaygı, depresyon dahil olmak üzere bir çok konuda yardımcı olur.

Biotin diğer adıyla H vitamini veya B olarak da adlandırılır.

Bu noktada B7 vitamin, göz, saç ve cilt sağlığını destekler. (kaynak)

Biotin suda çözünen bir vitamindir, yani vücudunuz onu saklamaz. Sonuç olarak, yeterli seviyeleri korumak için düzenli olarak tüketmeniz gerekir (3Güvenilir Kaynak).

İşte biyotin açısından zengin ilk 10 besin.

 1. Sığır karaciğeri — 85 gr günlük değerinizin %103’ü olan 30,8 mikrogram biyotin sağlar
 2. Yumurta sarısı – bütün, pişmiş yumurta (50 gram) yaklaşık 10 mcg biyotin sağlar
 3. Mercimek — 3/4 fincan mercimek 23 mcg biotin içerir
 4. Badem – 1/4 fincan kavrulmuş badem, 1.5 mcg biotin içerir.
 5. Tatlı patates — 1/2 fincan tatlı patates, 2.4 mcg biyotin içerir
 6. Mantar – 1 su bardağı (70 gram) porsiyon doğranmış, taze düğme mantarı 5.6 mcg biotin içerir
 7. Ayçiçeği tohumları — 1/4 fincan kavrulmuş ayçiçeği çekirdeği, 2,6 mcg biotin içerir
 8. Brokoli -1 fincan brokoli neredeyse 1 mcg biyotin içerir
 9.  Avokado – bir orta boy avokado en az 2 mcg biotin içerir

Burada avokado ayrıca magnezyum ve yüksek potasyum sebebiyle diğer fonksiyonlar da fayda sağlar. Genel sağlığı optimize etmek için avokado tüketimini arttırmakta fayda vardır.

İlginizi çekebilir: Magnezyum Önemi

Biotin Sağlık yararları

Biotin, vücudunuzun birçok ana sisteminin korunmasına yardımcı olur. Diğer B vitaminleri gibi biotin de vücudunuzun enzimleri kullanmasına ve besinleri vücutta taşımasına yardımcı olur. 

Diyabet Yönetimi

Bazı araştırmalar, kan şekeri problemlerinde biotinin fayda sağladığı yönündedir. (kaynak)

Bunun yanında B vitaminleri sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekler, bu da diyabetin getirdiği nöropati yani sinir hasarını azaltır.

Sinir hasarını azaltmak için ayrıca alfa-lipoit asit gibi antioksidanlar da kullanılmaktadır. Düşük karbonhidratlı, kaliteli yağlı ve akılcı takviyelerle nöropati semptomları azaltılabilir.

Aşırı şekerli besinler tüketmek vücuttan B vitaminlerini uzaklaştırır ve bu da diyabet semptomlarını daha kötü hale getirir. B vitaminlerini yeterli miktarda almak diyabet hastaları için önemlidir.

Saç büyümesi

Araştırmalar, biotinin saç sağlığına olumlu faydaları olduğu yönünde. (kaynak)

Biotin esas olarak keratin sentezinde önemli rol oynar, bu da saç yapısını güçlendirir. Saç gövdesi esas olarak keratinden meydana gelmiştir.

Biotin eksikliği saç dökülmesi dahil olmak üzere bir çok istenmeye yan etkiler yaratır. Araştırmalarda biotin eksikliği olan insanlarda biotin takviyelerinin saç uzamasını desteklediğini göstermektedir. (kaynak)

Bunun ötesinde, biotin takviyelerinin saç büyümesini desteklediğini destekleyen hiçbir kanıt yoktur. Burada eleştiri, biotin eksikliği çok popüler değildir. Beslenme problemi yaşamayan insanlarda günlük gıdalarda bolca bulunur.

Biotin saç gövdesini oluşturan keratin için faydalıdır. Biotin eksikliği saç dökülmesi problemi yaratabilir.

Geliştirilmiş Cilt ve Tırnaklar

Araştırmalar ayrıca biotinin cildin nemini, pürüzsüzlüğünü ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

 Ayrıca bazı araştırmalar biotinin tırnakları güçlendirdiğini ve daha hızlı uzamasını sağladığını gösteriyor. Biotin, güzellik rutininize çok yönlü bir katkıdır.

Özet olarak

 • Akne ve seboreik dermatit durumunda epidermal yoğunluğu yeniden dengelemek için önerilir. 
 • Biotin, şeker metabolizmasını iyileştirir, bu da diyabet II durumunda  insülin direnci reaksiyonlarını yeniden dengelemek için faydalıdır .
 • Aslında, biotin , eğer B8 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyorsa ,alopesi durumunda sıklıkla reçete edilir. Saç, tırnak ve cilt sağlığına destekler.

Biyotin eksikliğinin nedenleri

Biyotin eksikliği oldukça nadirdir. Doktorlar, B-7 seviyelerinizin neden bu kadar düşük olabileceğini açıklamak için genellikle altı olası nedenden birine bakarlar. Bu nedenler şunlardır:

1. İlaçlar

Bazı ilaçlar vücudunuzun vitaminleri doğru şekilde emmesini engelleyebilir. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler ve nöbet önleyici ilaçlar bulunur. Ek olarak, antibiyotikler bağırsaklarınızdaki doğal olarak biyotin üretebilen iyi bakterileri yok eder.

2. Bağırsak sorunları

Sindirim sorunları biotin eksikliği yaratabilir. Bağırsakta emilimi azaltan Crosh hastalığı ve kolit gibi sebepler vardır.

3. Uzun süreli diyet

Sıkı beslenme, yediğiniz yiyeceklerden çok çeşitli vitamin ve mineral almanızı engelleyebilir. Dengeli bir diyet yemek sağlığınız için hayati önem taşır ve hedefiniz buysa yine de kilonuzu koruyabilir veya verebilirsiniz.

B vitaminleri suda çözünür , yani vücudunuz onları saklamaz. Bu nedenle, diyetiniz onları her gün sağlamalıdır. Birçok önemli işlevi vardır ve sağlığı korumak için hayati önem taşırlar.

B vitamini kompleksi takviyeleri genellikle aşağıdakileri içerir:

 • B1 (tiamin). Tiamin, besinleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olarak metabolizmada önemli bir rol oynar. Özellikle stres insanlarda B1 vitamini eksikliği bulunur.
 • B2 (riboflavin). Riboflavin, yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve ayrıca bir antioksidan görevi görür. Riboflavin içeriği en yüksek besinler arasında organ etleri, sığır eti ve mantar bulunur.
 • B3 (niasin). Niasin, hücresel sinyalleşme, metabolizma ve DNA üretimi ve onarımında rol oynar. Besin kaynakları arasında tavuk, ton balığı ve mercimek bulunur. B3 vitamini cilt sağlığını destekler.
 • B5 (pantotenik asit). Diğer B vitaminleri gibi pantotenik asit de vücudunuzun yiyeceklerden enerji elde etmesine yardımcı olur ve ayrıca hormon ve kolesterol üretiminde yer alır. Karaciğer, balık, yoğurt ve avokado iyi kaynaklardır. Yağların enerji olarak taşınması sebebiyle ketojenik diyette faydalıdır.
 • B6 (piridoksin). Piridoksin, amino asit metabolizmasında, kırmızı kan hücresi üretiminde ve nörotransmitterlerin oluşturulmasında rol oynar. Bu vitaminin en yüksek olduğu yiyecekler arasında nohut, somon ve patates bulunur. Protein sentezi için de tercih edilir.
 • B7 (biyotin). Biotin, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir ve gen ekspresyonunu düzenler. Biotin eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir.
 • B9 (folat). Hücre büyümesi, amino asit metabolizması, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin oluşumu ve uygun hücre bölünmesi için gereklidir. Yapraklı yeşillikler, karaciğer ve fasulye gibi gıdalarda veya folik asit formundaki takviyelerde bulunabilir
 • B12 (kobalamin). Tüm B vitaminleri arasında belki de en iyi bilineni olan B12, nörolojik fonksiyon, DNA üretimi ve kırmızı kan hücresi gelişimi için hayati öneme sahiptir. B12 hafıza üzerinde etkileri ile bilinmektedir ve eksikliği untukanlık, düşün enerji ve yorgunluk gibi semptomlar yaratabilir. B12 et, yumurta , deniz ürünleri ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklarda doğal olarak bulunur.

B vitaminlerinin kendilerine özgü faydaları vardır. Ayrıca kolin, eski bir B vitamini ailesine ait bir bileşendir.

Stresi azaltabilir ve ruh halini artırabilir

B-kompleks vitaminleri genellikle yorgunluğu azaltmak ve ruh halini iyileştirmek için kullanılır. Bazı araştırmalar, B vitaminlerinin moralinizi yükseltebileceğini ve bilişsel performansınızı iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Aşırı alkol ve kahve tüketimi vücuttan B1 vitaminini atar. Bu durumda diyet yoluyla bu vitaminleri geri almak gerekir. B1 vitamini eksikliği yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi istenmeyen etkiler yaratır.

Sonuç

Kaliteli bir cilt, saç ve diğer fonksiyonlar için yeterli miktarda suda çözünen vitaminleri aldığımıza emin olmalıyız.

Bunların başında B vitaminleri, B1 dahil B7(Biotin)’de bulunmaktadır. Dengesiz ve eksik biotin tüketimi yorgunluk ve saç dökülmesine sebep olabilir.

En kaliteli B vitaminleri kaynakları besinlerdir. Olabildiğinde organik kaynaklardan ve sağlıklı yol ile B vitaminleri tüketmekte fayda vardır.