C Vitamini: Sağlığınız İçin En İyi Antioksidan Olabilir mi?

C vitamini, cildinizin, saçınızın ve vücudunuzun sağlığına katkıda güçlü bir antioksidandır. Ayrıca bağışıklık sisteminizin hastalık ve enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Güzellik ve sağlık söz konusu olduğunda, insanlar genellikle ürünlerin hep dışarda ararlar.

C vitamini ve faydaları hakkında birçok yanlış anlama vardır. Bağışıklık sistemimiz için en temel besinlerden biri olarak, C vitaminin diğer faydalarını atlamak kolay olabilmektedir.

Aslında gerçekçi olmak gerekirse C vitamininin faydaları saymakla bitmez. C vitamini cilt bakımı, saç bakımı ve vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı bir kalbi, hafızayı destekler ve bizi soğuk algınlığı ve gripten korur.

C vitamini sağlık için en önemli vitaminlerden biridir. Kan damarı duvarlarının güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. C vitamini ayrıca kolajen üretimine yardımcı olur ve cildi sağlıklı tutar.

1- Kronik hastalıklar

Vitamin C, Vitamin E ve Vitamin A üç ana antioksidandır. Vücudumuzu serbest radikallerin tehlikeli etkilerinden korurlar ve uzun süre sistemimizde kalırlar. Antioksidanlar ayrıca yaşlanma, kanser, kalp hastalığı ve nörodejeneratif hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur.

Sağlık sektörü çok büyük bir sorunla karşı karşıya: Dünyan da 3,6 trilyon doları aşan ve önde gelen ölüm nedeninin üç katına mal olan kronik hastalıklar bulunmaktadır.

Doğal alternatifler arayan insanlar, kronik hastalıkları önlemek için neler yapabileceklerine araştırıyorlar. Bu konuda antioksidanlar ihtiyaç vardır.

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı bir molekülden koruyan moleküllerdir. Serbest radikaller hücre hasarına ve hastalığa neden olur, ancak antioksidanlar serbest radikalleri ortadan kaldırarak bu hasarı nötralize eder.

C vitamini, bir antioksidan olarak, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olan hayati bir besindir. Ayrıca doku iyileşmesini teşvik edebilir, enerji seviyenizi artırabilir ve cilt sağlığını iyileştirebilir.

C vitamini kronik hastalıklarla mücadele eder.

Antioksidanlar meyveler, sebzeler, tahıllar ve tohumlar gibi birçok gıdada bulunur. Ayrıca satın alınabilecek çeşitli takviyeler de vardır.

Araştırmalar, yüksek C vitamini tüketmenin kandaki antioksidan seviyenizi %30’a kadar artırabileceğini gösteriyor. Vücudun doğal savunmasının yanında iltihapla mücadele de yardımcı olur.

2- Yüksek Kan Basıncı

C vitamini, vücudunuzun doğal oksidasyon sürecinde serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olurlar.

Dünya Sağlık Örgütü, küresel olarak yüksek tansiyonun %28’i çocuk ve ergenler olmak üzere yaklaşık 743 milyon insanı etkilediğini söylüyor. Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliğinden çok çeşitli sorunlara yol açar.

Yüksek tansiyon düzenli kontrol etmeniz gereken bir şey olsa da, birçok insan tansiyonlarının verdiği zararların farkında değil.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, C vitamininin yüksek tansiyona yardımcı olabileceğini buldu. (kaynak)

Başka bir araştırma, daha yüksek alım yapan kişilerin C vitamini takviyesi aldıktan sonra iyi sonuçlar alabileceğini buldu. Vücudun C vitaminine ihtiyacı olup olmadığı belli değil, ancak kan basıncınız üzerinde olumlu bir sonucu var gibi görünüyor.

C vitamini takviyesi almanın sistolik kan basıncını 3,8 mmHg ve diyastolik kan basıncını düşürdüğünü buldu.

Kopenhag Üniversitesi tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, bir yıl boyunca C vitamini takviyesi almanın hem sağlıklı yetişkinlerde hem de yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını düşürdüğünü buldu.

C vitamininin potansiyel faydaları ve çeşitli sağlık sorunlarını önlemek için nasıl kullanılabileceği konusunda çok sayıda çalışma ve araştırma makalesi de yapılmıştır.

3- Kalp Sağlığı

C vitamini, damarlardan giren kan akışını arttır.

Kalp hastalığı Dünya’da önde gelen ölüm nedenidir.

Kalp sağlığı için bir şeyler yapmanın zamanı geldi! Doğru beslenme, egzersiz yapma, sigarayı bırakma ve alkolü azaltmanın hepsinin kalp hastalıkları riskini azalttığı görülmüştür.

C vitamini vücut için önemli bir besindir, ancak herkesin diyetinde yeterince bulunmaz. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazlasına ihtiyaç duyar. C vitamini ayrıca kolesterol seviyeleri üzerindeki olumlu etkileri sayesinde kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

10 yıl boyunca günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin, 700 mg’dan az alanlara göre kalp hastalığı riskinin %25 daha düşük olduğu görüldü

C vitamininin sağlığa faydaları arasında kalp hastalığı, kanser ve göz problemleri riskini azaltması şeklindedir. C vitamini takviyeleri kalp hastalığı riskini azaltabilir. C vitamini, iltihapla savaşarak kalp hastalıklarını ve çeşitli kanserleri önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır.

4- Ürik Asit

Gut, kanda ürik asit biriktiğinde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Gut genellikle ayak başparmağı, diz ve dirsek gibi eklemleri etkiler. Gutun nedeni hala bilinmemektedir, ancak alkol almak, ileri yaş ve kanda yüksek ürik asit seviyelerine sahip olmak gibi bir dizi risk faktörü vardır.

Araştırmalar, C vitamininin kandaki ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve sonuç olarak gut ataklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

Gut, eklemleri, tipik olarak ayak ve ayak bileği eklemlerini etkileyen durumdur. Alkol, kırmızı et ve diğer yüksek asitli gıdalara aşırı düşkünlüğün bir sonucu olabilen kandaki çok fazla ürik asitten kaynaklanır.

5- Demir Eksikliği

Diyetinizde yeterli demir olmadan sağlıklı kalmak zordur. Kendinizi uyuşuk hissediyor, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmakta zorlanıyor veya kronik yorgunluk çekiyor olabilirsiniz.

Demir, hemoglobin için biyolojik bir yapı taşıdır ve demir eksikliğiniz olduğunda, enerji seviyenizi, bilişsel işlevinizi ve motor becerilerinizi kısıtlar.

Demir sağlığınız için hayati önem taşıyan bir mineraldir – onsuz, vücudunuz anaerobik glikoliz adı verilen oksijen tüketen enerji üretimi kullanmak zorunda kalır.

C vitamini bitki bazlı kaynaklardan demirin emilmesine yardımcı olur. Bu durum özellikle vegan beslenenler için çok önemlidir.

Sonuç olarak C vitamini demir emilimi için gereklidir ve kansızlığı önler.

Sağlıklı mineral dengesi için yeterli miktarda C vitamini tükettiğinizden emin olun

5- Güçlü Bağışıklık

Bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutmak kolay değildir.

Soğuk algınlığı veya grip, vücudunuz onunla savaşamayacak kadar zayıfsa bağışıklık sistemini çökertir.

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun yabancı istilacılara ve zararlı maddelere karşı savunmasıdır. Görevi sizi hastalıktan ve hastalıktan korumaktır – ancak başarısız olduğunda, onu güçlendirmek için elinizden geleni yapmak size kalmış.

Vitaminler, vücudumuzu hasardan korumaya yardımcı olan harika bir antioksidan kaynağıdır. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olduğu ve onları serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküllerin zararlarından koruduğu gösterilmiştir.

Araştırmalar, C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

C vitamini, bağışıklık sisteminizi korumak için önemli bir besindir. Soğuk algınlığı, grip ve kanser gibi yaygın enfeksiyon ve hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak

C vitamini, diyet veya takviyelerden alınması gereken suda çözünen bir vitamindir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler, yara iyileşmesini destekler ve antioksidan faydaları vardır. C vitamini, portakal ve brokoli gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

C vitamini ve antioksidan tüketimi, kan basıncı, gut atakları, demir emilimi, bağışıklık, kalp hastalığı ve bunama dahil olmak üzere birçok önemli konuda bize destek sağlar.

Yeterince C vitamini ağırlıklı sebze tüketemiyorsanız, C vitamini takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Hangi takviye olursa olsun, C vitamini konusunda en önemli ve güçlü kaynak sebzelerdir.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız: C vitamini Rehberi

Vücudun bağ dokularını ve kan damarlarını güçlü ve sağlıklı tutan bir protein olan kolajen üretimi için hayati önem taşır.

Fazla C vitamini Almanın Yan Etkileri Nelerdir?

Dengeli C vitamini almak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için özellikle önemlidir. Ayrıca yara iyileşmesinde, kemiklerinizi güçlü tutmada ve beyin fonksiyonlarını geliştirmede önemli bir rol oynar. C vitamini suda çözünür, depolanmaz. Aşırı alındığında, ishal, mide yanması gibi problemlere ve istenmeyen yan etkilere sebep olur.