Flucan Kullananlar Yorumları

Flucan Kullananlar Yorumları
Flucan Kullananlar Yorumları

Flucan kullananlar yorumları son zamanlarda bu ilacı merak eden kesim tarafından çokça kez araştırılmaktadır. Günümüzde deri mantarlarının giderilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. İlacın en önemli özelliği, etkili ya da güvenilir olmasıdır. Flucan ilacı genelde mantarların üstünde oluşan cilt kuruluğuna hatta kaşıntıya etkili olarak kullanılmaktadır.

İlacı kullananların yarıdan fazlası Flucan ilacının cilde çok büyük rahatlık ve rahatlama sağladığını belirtmektedir.

Flucan Nedir?

Flucan ilacı; diğer adı ile antifungal olarak adlandırılan ve mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılan etkili bir ilaçtır. Mayalar dahil olmak üzere mantarlardan dolayı belirginleşen enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Mantar enfeksiyonlarının yaygınlaşan nedeni Candida adındaki bir mayadır. Hekiminiz bu ilacı bundan dolayı vermektedir. Vajinada oluşan ya da tekrarlayan (yılda 3 kez veyahut daha fazla) mantar enfeksiyonlarının önlenmesi, vajinada oluşan mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Flucan Etken Maddesi Nedir?

Etkili bir ilaç olan Flucan kapsül ilacının içerisinde birden fazla etken maddesi bulunmaktadır. Ana etken madde olarak da “Flukanazol” adı verilen bir madde yer almaktadır. Her bir kapsül içinde mutlaka 150 mg etken maddenin bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Diğer yardımcı maddeler ise şu şekildedir;

 • Saf su,
 • Kiraz aroması,
 • Gliserol,
 • Sodyum sitrat,
 • Sükroz.
 • Sitrik asit monohidrat,

Burada bulunan maddelerde, ilacımızın içinde yer alan yardımcı maddelerdir. Bu maddeler birleştirilerek ilacın etkisi daha da artmıştır.

Flucan Ne İşe Yarar?

Birden fazla kişi tarafından genel olarak ilacın ne işe yaradığı hakkında bazı sorular geldi. İlacın kullanıldığı çeşitli enfeksiyonların yanı sıra şu rahatsızlıklara da yaramaktadır;

 • Mukozal pamukçukların giderilmesinde
 • Yetişkin kişilerde kriptokokal menenjitin tekrarlanmasını gidermede
 • Kriptokokal menenjitin tedavisinde,
 • Koksidioidomikoz rahatsızlığının tedavisinde,
 • Deri enfeksiyonlarının tedavisinde,
 • Candida adı verilen mantarın neden olmuş olduğu enfeksiyonlardan korunmasında,
 • Vajinal pamukçukların önüne geçilmesinde

İlacın içinde bulunan maddeler, genelde ilacın özellik ve işlevlerini anlatmaktadır.

Flucan Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Flucan ilacın da bazı yan etkileri bulunmaktadır.  Genel de her bir ilacın faydası ve etkisi kadar, yan etkilerinin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Sizler için yan etkilerini liste halinde paylaşmak ve sizleri de bu şekilde bilgilendirmek istiyorum. Kısaca bu ilacın Flucan yan etkileri şu şekildedir;

Yaygın Bir Şekilde Görülen Yan Etkileri

 1. Karında ağrı, kusma,
 2. Döküntü durumu,
 3. İshal,
 4. Terlemenin çoğalması,
 5. Midede rahatsızlık.
 6. Karaciğer fonksiyonu kan testinde sonuç olarak artış yaşama,
 7. Kurdeşen,
 8. Halsizlik, yorgun hissetme, ateş,
 9. Kaslarda ağrı,
 10. İştahın azalması,
 11. Uykusuzluk,
 12. Kabızlık, gaz ve ağızda kuruluk,
 13. Uykulu hissetme,
 14. Nöbet geçirme, sersemlik,
 15. Karıncalanma,
 16. İğneleme ya da uyuşma hissiyatı,
 17. Ciltte sararma,
 18. Soluk renkli deriye, nefes darlığına neden olabilecek durumlar
 19. Saçlarda dökülme,
 20. Kan potasyum seviyesinde düşme,
 21. Yüzde ödem oluşması,
 22. Titreme görülmesi,
 23. Düşük trombosit sayısı,
 24. Cilt ve göz çevrelerinde kan oturmadı,
 25. Deride morarma,
 26. Deride kızarma,
 27. Düzensiz olarak kalp ritmi.
 28. EKG bozuklukları,

Burada bulunan tüm maddeler, ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır. Eğer sizlerde Flucan yan etkileri konusu genelde dikkat edilmeyen bir konudur. Uzun süre sonra yan etkilerin görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Flucan Nasıl Kullanılır?

Tekrarlamakta olan vajinal mantar rahatsızlığınızın görülme sıklığını gidermek için, ayda bir kez 150 mg’lık bir doz şeklinde kullanılmaktadır. Kısa bir süre içinde tedavi göreceğiniz kişiden kişiye değişmekle birlikte 4-12 ay arasında mutlaka olmalıdır. Bazı hastalarda ise daha sık aralarla verilmesi gerekir.

Semptomatik genital mantar hastalığı bulunan çiftlerin tedavisi doktorunuz tarafından ele alınacaktır. Böylece ilacın eşler arasında nasıl kullanılacağı da belirtilmektedir.

Yaşanmakta olan genital mantar hastalığı çiftlerin tedavisi doktorunuz tarafından önerilen ölçülerde kullanılmalıdır.

Doktorunuz anlattıklarınıza bağlı olan tedavi yöntemlerini belirttikten sonra sizden bazı sonuçlar isteyecektir. Bu sonuçlar belli olduğunda, tedavi gerektiği şekilde doktorunuz tarafından düzenlenecektir.

Flucan Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Flucan ilacının bazı yan etkileri olduğu için Flucan kullananlar nelere dikkat etmelidir? sorusu mutlaka araştırılması gerekir.  

 • Eğer 16 yaşından küçükseniz
 • Herhangi bir şekilde karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa.
 • Kandaki potasyum, kalsiyum ya da magnezyum düzeyleri anormal düzeydeyse
 • Özellikle AIDS ya da kanser benzer ciddi hastalığınız varsa

Flucan Kullananların Yorumları

FLucan kullananların yorumları ölçüsünde ilaç hakkında daha kapsamlı bilgi alınabilir; Flucan ilacın yorumları şu şekildedir.

 • Flucan ilacı çok etkili ve kaliteli bir ilaçtır, ilaç etkisini uzun bir süre sonra göstermeye başladı.
 • İlk başlarda ilaç etkisini göstermedi bir süre daha kullandıktan sonra ilaç fayda vermeye başladı. Doktorun önerdiği ölçülerde kullanmaya dikkat ediyorum.
 • İlacı doktorumun önerdiği durumlarda aldım, reçetesiz bir şekilde de satılıyormuş ilacı kullanmak istiyorsanız mutlaka dikkatli kullanın.

Sonuç

Sonuç olarak, tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonları için ayda bir 150 mg dozda tedavi uygulaması önerilmektedir. Tedavinin süresi, bireysel durumlara bağlı olarak 4 ila 12 ay arasında değişebilir. Bazı durumlarda, daha sık tedavi uygulamaları gerekebilir. Semptomatik genital mantar hastalığına sahip çiftlerin tedavisi, doktorunuzun önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Tedavi süreci boyunca, doktorunuzun isteyeceği bazı test sonuçlarına göre tedavi planı düzenlenecek ve bu sayede etkili bir iyileşme süreci yönetilecektir. Her bireyin durumu farklı olduğundan, doktorunuzun önerilerine uygun bir şekilde tedaviyi sürdürmek, sağlıklı ve güvenli bir iyileşme süreci için kritik önem taşımaktadır.