Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları Nelerdir?

Glifor 1000 mg, metformin hidroklorür etken maddesini içeren bir oral antidiyabetik ilaçtır. 100 tabletlik blister ambalajlarda sunulur ve oblong şekilli olup bir yüzü çentiklidir. Esas görevi, kan şekeri seviyelerini düzenlemektir.

Glifor 1000 mg kullananların yorumları, ilaç hakkında ayrıntılı bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Tüm ayrıntılara bakalım.

Glifor 1000 mg Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Glifor 1000 mg, tip 2 diyabetli hastaların tedavisinde özellikle kullanılan bir ilaçtır ve kan şekeri seviyesinin uygun seviyelerde kalmasına yardımcı olur. Tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Bunun yanı sıra, ilacın kullanım alanlarından biri de Polikistik Over Sendromu tedavisidir.

Glifor 1000 mg Nasıl Kullanılır?

Glifor 1000 mg isimli ilaç, karaciğer veya böbrek problemleri olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca, şiddetli ishal veya kusma gibi durumlarda aşırı su kaybına neden olan hastalar da bu ilacı kullanmamalıdır. Aynı şekilde, yüksek alkol tüketimi olan, hamile veya emziren hastaların da bu ilacı kullanması önerilmemektedir.

İlacın önerilen başlangıç dozu, günde 2 veya 3 tablet olmak üzere 500 mg veya 850 mg’dir. Maksimum doz 3 tablet, yani 3000 mg’dir. Eğer diyabet önlenmesi için Glifor 1000 mg kullanılıyorsa, günde iki doza bölünmüş şekilde 1000 veya 1700 mg kullanılması tavsiye edilir. Polikistik over sendromu tedavisi için önerilen doz 500 mg’dir ve bu doz daha sonra 2000 mg’ye kadar çıkarılabilir.

Ancak, tüm doz ayarlamalarında doktorunuzun tavsiye ettiği dozları takip etmeniz önemlidir. Çünkü tedavi boyunca doktorunuz kan şeker seviyenizi düzenli olarak kontrol edecek ve buna göre doz ayarlaması yapacaktır.

Glifor Aç mı Tok mu?

İlacı yemeklerle beraber veya yemeklerden sonra alabilirsiniz. Eğer sindirim siteminizi etkileyen yan etkilerin meydana gelmesini istemiyorsanız bu şekilde kullanabilirsiniz. İlacı kullanırken çiğnemeyin veya ezmeyin. 1 bardak su ile tüketilmesi oldukça önemlidir.

İlacı tek doz olarak kullanıyorsanız, sabah kahvaltısında alabilirsiniz. Eğer iki doz almanız gerekiyorsa, kahvaltıda ve akşam yemeğinde alabilirsiniz. Eğer üç doz almanız gerekiyorsa, kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde alabilirsiniz. Yemeklerden önce Glifor 1000 mg kullanımı, sindirim sistemini etkileyen yan etkilere maruz kalmanıza neden olabilir. Glifor 1000 mg kullananların yorumları da benzer durumları ifade etmektedir.

Glifor 1000 mg Kullananlarda Görülen Yan Etkiler

Glifor ilacı kullananlarda şu yan etkiler görülebilmektedir:

 • Kusma
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı

İlacın yaygın yan etkileri ise şöyle:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Sersemlik hali
 • Tat alma bozukluğu
 • Asteni

Nadir görülen bir yan etkisi, Glifor 1000 mg kullanımı sonucu laktik asidoz durumudur. Bu yan etki, özellikle böbrek fonksiyonları azalmış hastalarda daha sık görülür. Eğer bu durum sizde meydana gelirse acil tedavi gerekebilir. Kusma, kas krampları, karın ağrısı, aşırı yorgunluk ve nefes almada güçlük gibi belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirmelisiniz. Glifor 1000 mg kullanan diğer hastaların yorumları da benzer durumları ifade etmektedir.

Glifor 1000 mg Kilo Veririr mi?

Glifor 1000 mg, açlık ataklarını azaltarak kilo vermeye yardımcı olabilir, ancak ilacın asıl amacı bu değildir. İlacın temel işlevi, kan şekeri ve insülin seviyelerini kontrol altında tutmaktır. Bu durum, ani açlık krizlerinin önlenmesine ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ancak, Glifor 1000 mg sadece kilo vermek için kullanılmamalıdır. Bu nedenle, Glifor 1000 mg kullananların yorumları da benzer ifadeler içermektedir.

Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları Nelerdir?

Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları
Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları

Gelin şimdi de Glifor 1000 mg kullananların yorumları nelermiş bir göz atalım:

 • Diyabet tedavisi için verilen bir ilaç Glifor 1000 mg. Benim gibi mide sorunları olanlar için kullanması zor bir durum. Kullandığımda genellikle şişkinlik ve hazımsızlık hissederim. Bu yüzden yemeğe başlamadan önce ilacı alıyorum.

Glifor hakkında yapılan ilaç yorumları genellikle ilacın etkileri ve yan etkileri ile ilgilidir. Bazı kullanıcılar ilacın kan şekeri seviyesini düzenlemede etkili olduğunu belirtirken, bazıları da ilacın mide sorunlarına neden olduğunu ifade eder. Ayrıca, ilacın kilo verme üzerinde etkisi de yorumlar arasında yer alır. Bazı kullanıcılar ilacın kilo vermelerine yardımcı olduğunu söylerken, bazıları ise bu konuda herhangi bir etkisi olmadığını belirtir.

 • Yorgunluk ve halsizliğe neden olan ilaç. Baygın bir şekilde uyuyakalıyorum ilacı kullanınca. Uyumadığım zamanlarda ise ölü gibi oluyorum. Ayrıca fena halde tokluk hissi veriyor. Bu taraftan bakınca harika bir dosttur kendisi.
 • Gliforun içerisinde etken madde olan metformin hcl vardır, ve mide sorunları olanlar için içerisindeki “hcl”‘den dolayı problem yaratabilir, dikkat edin.

Glifor 1000 mg kullanan başka bir hasta ise ilacın mide bulantısına neden olduğunu ifade etmektedir:

 • Glifor hayatımı mahvetti desem yeridir. Ne zaman kullansam midem bulanıyor ve kötü bir tat alıyorum. Bu yan etkilerle uğraşmak, hastalığımın tedavisi için büyük bir zorluk oluşturuyor. Ancak ilacın sağladığı faydaları düşündüğümde, yan etkilerine katlanabilirim.
 • Glifor 1000 mg kullanmaya başladığımdan beri şeker seviyem daha dengeli bir seyir izliyor. Doktorumla düzenli insülin ve kan şekeri kontrolü yapıyoruz. Ayrıca birkaç kilo da verdim. Yan etkisi olarak hafif mide bulantısı yaşıyorum, ama bu tolere edilebilir bir durum.
 • Doktorum tarafından Glifor 1000 mg önerildi ve 6 aydır düzenli kullanıyorum. Hem dikkatli seviyem daha iyi hem de birkaç kilo verdim. Ama B12 eksikliğini yapabiliyor, dikkatlı olun. En azından testini yaptırın. Yan etkisi olarak sadece hafif bir metalik tat alıyorum.

Görüldüğü gibi “Glifor 1000 mg” kullananların yorumları, genel olarak ilacın yan etkilerinden şikayetçidir. Elbette bu yorumlar hasta özelinde değerlendirilmelidir. Sonuç olarak Glifor 1000 mg kullananların yorumları doktor önerisi veya tıbbi tavsiye değildir.

Diğer Makaleler: