Lugol İyot Kullananların Yorumları – Tiroid Sağlığı

Enerji metabolizmasında etkin rol oynaya iyot, tiroid hormonu üretiminde önemidir. İyot eksikliği özellikle hamilelerde dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Lugol iyot kullananlar, iyot eksikliğinin önlenmesi için tercih etmektedir.

Bu yazımızda Lugol iyot nedir, Lugol iyot kullananların yorumları ve etkileri hakkında yazı hazırladık.

Bu yazı %100 özgün, intihal içermeyen bir yazı olduğu teyit edilir ve hakları saklı tutulur.

Lugol İyot Ne Amaçla Kullanılabilir?

Lugol solüsyon, suda iyotlu bir potasyum iyodür çözeltisidir. Lugol solüyon özellikle iyot eksikliği kaynaklı semptomların azaltılmasında kullanılır.

İyot eksikliği ciddi belirtilere neden olabilir. Bunlar:

 • Kilo alımı
 • Öğrenme güçlüğü
 • Boyun şişliği
 • Hipotiroidizm veya düşük tiroid hormonları

İyot vücut için ne yapar?

 • İyot, normal metabolizmayı düzenlemenin yanı sıra proteinlerin ve enzim aktivitesinin oluşturulmasına yardımcı olan tiroid hormonları tiroksin ve triiyodotironini yapmak için gereklidir .
 • Potasyum iyodür – Beyin gelişimi ve hayati vücut fonksiyonları için gerekli olan hormonları üretmesini sağlar

Lugol iyot kullananlar vücutlarına eksik olan iyodu takviye olarak alırlar. Peki, Lugol İyot Kullananlar Yorumları nelerdir?

Lugol İyot Kullananlar Yorumları

Lugol İyot Kullananlar Yorumları
İyot ayrıca protein sentezi ve beynimizdeki motor işlevlerin kontrolünde çok önemli rol almaktadır. Güçlü bir antiviral/antibakteriyel/antifungal özellikleri de vardır.

İyot eksikliğin sanıldığından daha fazla. Araştırmalarda “guatr’ gibi hastalıkların dahi iyot eksikliği kaynaklı olduğu dile getirilmektdir.

Sözlüklerden ve forumlardan Lugol iyot kullananların yorumları şöyledir:

Teyzem Lugol İyot almaya başladı. Daha öncesinde annemde kullanıyordu ve saç dökülmesinde azalma görüldü. Doktor, iyot ve çinko eksikliğ sebebiyle olabileceğini söylemişti. Anmem iyot aldığından beri daha enerjik olduğunu söyledi. Doktorla tekrar iyot seviyelerini ölçeceğiz.

İyot eksikliği tiroid bezini etkiler ve enerji metabolizmasını düşürebilir. Lugol iyot kullananlardan birisi ise Guatr semptomlarında etki gördüğünü belirtmiş.

Doktor kontrolünde iyot damlaları kullanmaya başladım. Kendimi daha iyi hissetmekle beraber, enerjide artış gözlemledim. Ek olarak depresyonum da azaldı gibi.Fakat damla iyot kullansamda, kan testimde düşüş gördüm. Doktor daha çok kullanmamı söyledi. Şu an kullanıyorum, bakalım.

Bir başka iyot damlaları kullanıcı ise:

Bugün iyot damlası kullandığım 3.ci günü ama sanki daha mı enerjiyim, yoksa plasebo mu bilemedim.

Ayrıca doktor kontrolünde iyot damlaları kullananlarda mevcut:

Uzun zamandır tiroid hormon tedavisi alıyorum ama yine de sürekli yorgunluk yaşıyorum. Doktorum bana moleküler iyot ve potasyum iyodür içeren bir takviye verdi. İyot damlalarını almaya başladığım ilk günden itibaren farklı hissettim.

Lugol iyot damlasının tadı böyle garip geldi, metalik mi desem değil. Galiba iyot mineralinin özelliği bu. Bir hafta oldu, etkisi var mı bilmiyorum daha.

Tansiyon ilacı alanlar Lugol iyot damlası gibi iyodur damlaları kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

En iyi iyot kaynakları genel olarak doğal kaynaktır. Lugol iyot damlaları besinlere ek destek amacıyla kullanılır ve besinlerin yerine geçmez.

En İyi İyot Kaynakları

İyot damlaları kullanımı dışında, doğal iyot kaynakları ile iyot stoklarınızı arttırabilirsiniz. Bunlar:

 • Deniz yosunu
 • Balık, kabuklu deniz ürünleri (morina, konserve ton balığı, istiridye, karides)
 • “İyotlu” etiketli sofra tuzları
 • Süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt)
 • Yumurtalar
 • Sığır karaciğeri

Türkiye’de temel iyot kaynağı genel olarak iyotlu sofra tuzlarıdır. Bunun dışında karaciğer ve yumurtalarda belirli oranlarda iyot bulunmaktadır.

Sonuç

Lugol iyot damlası kullananlar genellikle İyot eksikliğini ve guatr ve bazı tiroid bozukluklarını önlemek ve tedavi etmek için kullanır.

İyot testi yapılmadan “Lugol iyot damlası” kullanımı aşırı iyot fazlalığına sebep olabilir ve ağız veya boğaz yanması, baş ağrıları, Metalik tat, diş ve diş etlerinde ağrı gibi semptomlar yaratbilir. Bu sebeple Lugol iyot damlasını dikkatli kullanmalıyız.

Genel olarak Lugol iyot damlası kullananlar tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Tabi ki Lugol iyot damlası yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.