Stresle Baş Etmek için Meditasyon Yapın

Meditasyon günümüzde popülerliği artan ve çeşitli türleri olan bir uygulamadır.

Meditasyon binlerce yıldır var olan bir uygulamadır. Sağlık, mutluluk ve hatta üretkenlik ile ilişkilendirilmiştir.

Meditasyon genellikle gözler kapalıyken oturur pozisyonda yapılır. Bunun yanında, uzanarak meditasyon da yapılabilir. Meditasyon sırasında kullanılabilecek birçok teknik ve uygulama vardır, ancak hepsi zihninizi temizlemek, stresi azaltmak, kaygıyı gidermek genel olarak hedeflenir.

Bu yazıda, farklı meditasyon türlerini ve bunların size farklı şekillerde nasıl fayda sağlayabileceğini keşfedeceğiz.

Farkındalık (Mindfulness) Nedir?

Mindfulness, düşünceleri, nefesi farketmek ve “Siz düşünceleriniz değilsiniz” sonucuna varmanızı sağlar

Farkındalık, kişinin düşüncelerinin, duygularının, duyumlarının ve çevresinin bilincinde olma ve bunlara dikkat etme pratiğidir.

Farkındalık, yüksek zihinsel uyanıklık veya uyanıklık durumu olarak tanımlanabilir. Kişinin geçmiş veya gelecek hakkındaki düşüncelerinden ayrı olduğu anlayışıyla, şimdiki anın algılanması ile karakterize edilen bir bilinç biçimidir.

Meditasyon, daha derin bir öz-farkındalık veya aydınlanma duygusu elde etmek için rahatlama ve artan farkındalık yaratmak için çeşitli teknikleri kullanan, farkındalığa dayalı bir uygulamadır.

Farkındalık, sakin, uyanık ve farkında olma halidir. Nasıl hissettiğinle değil, o andaki varlığınla ilgili.

Şu Anın Farkındalığı

Mindfulness yani farkındalık, bireylere içinde bulundukları andaki düşüncelerinin, duygularının ve eylemlerinin daha fazla farkında olmalarını öğreten bir uygulamadır. Aynı zamanda insanların kendi düşünceleri ve duyguları konusunda daha dikkatli olmalarına yardımcı olur.

Bunun yanında bazı meditasyon türleri, tipik olarak, kişinin düşünce ve duygularının farkında kalırken vücuttaki tek bir noktaya veya bir nesneye odaklanmayı içeren bir uygulamadır.

Farkındalık Meditasyonu Faydaları

Farkındalık meditasyonu bir konsantrasyon ve anda kalma şeklidir. Zihnin anda tam olarak var olmasını sağlayan derin farkındalığı kolaylaştırır. Bu aynı zamanda kaygıların azaltılmasına, stresin giderilmesine ve zihinde geçen düşüncelerle kendimizi özdeşleştirmemize destek olur.

Çakra Meditasyonu

Çakraları dengemek için görselleştirme kullanılır. Çakraların renkleri zihinde canlandırılır

Çakralar, varlığımızın her parçasına bağlanan omurganın tabanında bulunan ve yogada önemli kabul edilen enerji merkezleridir. Ruh halimiz ve fiziksel sağlığımız üzerinde derin bir etkiye sahiptirler. Enerji merkezleri veya enerji noktaları olarak da bilinirler.

Çakra meditasyonu, enerjinizi dengelemenin güçlü bir yoludur. Vücudunuzdaki yedi enerji merkezinin gücüne erişmenizi sağlar. Göbeğinizin altında bulunan kök çakraya odaklanarak başlayabilirsiniz. Mantra ile desteklenebilir. Örneğin: Üçüncü gözü açmak için ‘Vang’ veya ‘Kundalini arohanum’ zikretmelisiniz. Bu mantrayı günde en az on dakika zikrederseniz, yakında derin bir sakinlik ve huzur duygusu yaşayacaksınız.

Düzenli Çakra Görselleştirme

Düzenli olarak çakra meditasyonu yapmayı seçerseniz, tüm yaşamınız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Her şeyden önce, vücudunuzdaki farklı enerji kanallarını ve genel refahınızı tanımanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, enerji seviyelerinde bir artış gibi fiziksel sağlığınızdaki ince değişiklikleri fark edeceksiniz. İkincisi, odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu artıracaktır. Bu tekniği bir seferde on ila yirmi dakika arasında uygulayabilirsiniz.

Bu egzersizi yaparken, konsantre güçlerinizi kanalize etmenize yardımcı olacak rahatlatıcı bir müzik çalabilirsiniz. Tekniğe hakim olduktan sonra, derin bir nefes vererek ve avuçlarınızı kalbinizin önünde bir araya getirerek meditasyonunuzu sonlandırabilirsiniz.

Çakra görselleştirmeye hakim olduktan sonra, istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Meditasyon yapmak için sadece bir kaç dakika gözlerinizi kapatmanız yeterli olacak.

Çakra noktalarının bu görsel ipucu, enerjinizi hizalamanıza ve daha emin olmanıza yardımcı olur. Çakralarınız kökten taca kadar yer alır ve hizalandığında daha olumlu bir görünüm yaşarsınız.

Vipassana Meditasyonu

Sessizlik halinde, farkında olarak Anın içinde kaybolun

Vipassana meditasyonu, yaşamınızı ve ruhsal gelişiminizi arttırmak için basit ama güçlü bir araçtır. Hisler, duyumları ve iç görüyü geliştirmek şeklinde sessizlikle yapılıyor. Sessizlik halinde oturmak bunlardan birisi. Aynı şekilde farkındalığı geliştirmek, o ana odaklanmak ve o anın tek gerçek olduğunu anlamakta önemli

Vipassana meditasyon çeşidi, kişinin hayattaki engellerin üstesinden gelmesine, zihni kontrol etmeyi öğrenmesine ve daha derin başarı seviyelerine ulaşmasına yardımcı olur. Kişinin gerçekliği netlik ve iyilikle görmesini sağlayan, öz-yansıtma içeren bir süreçtir.

Vipassana meditasyonu farkındalığınızı artırmaya, stresi azaltmaya ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılan çeşitli meditasyon türlerinin ilkidir.

Vipassana meditasyonu, kendi zihniniz, bedeniniz, duygularınız ve dünyayla olan ilişkiniz hakkında farkındalık geliştirmenize yardımcı olabilecek ruhsal ve meditatif bir tekniktir.

Sevgi-İyilik Meditasyonunu

İnsanları olumlu şekilde imgelemek, onları affetmek enerjinizi arttırmaya yardımcı olur

Sevgi-İyilik Meditasyonu uygulamak için önce sakin bir yerde rahatça oturun. Göğsünüzü ve karnınızı kaplayan sıcak bir battaniye hayal ederken derin ve nazikçe nefes alın. Ardından, dikkatinizi ellerinizin sıcaklığına ve kalbinizin sıcaklığına geri getirin. Sevgi-İyilik Meditasyonu uygularken, farkındalığınızı tüm canlıları ve Dünyanın kendisini kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.

Sevgi dolu şefkat meditasyonunun faydaları boldur. Başlamak için kendinizi bir çocuk olarak görselleştirmektir. Gördüğünüz nesnelerin vücudunuzun sevebileceğiniz bir parçası olduğunu hayal etmeye çalışın. Bu, kendinize karşı daha nazik hissetmenizi sağlayacaktır.

Araştırmacılar, sevgi-iyilik meditasyonunun uygulamasının genetik ifadeyi değiştirebileceğini öne sürdüler. Yaşla birlikte kısalan kromozomlar üzerindeki koruyucu kapaklar olan telomerlerin bozulmasını önleyebilir.

Bu, erken ölümün önlenmesine bile yardımcı olabileceği anlamına gelir. Ayrıca, günlük bir meditasyon rutininin yaşam kalitesini iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Ve Sevgi golu şefkat meditasyonun faydaları fiziksel sağlığınızla sınırlı değildir.

Aşk, zihnin tanımadığı bir duygudur. Vücutta hissedilebilir, örneğin bir çocuk çatık kaşlı birine gülümsediğinde hissedebilirsiniz. Aşk duygusu kalpte hissedilir ve bazen yüzümüze de yansır. Bu meditasyonda, kendinizi geliştirme ve gerçek aşkı bulma yolculuğunuzda size destek olmak için bu duyguları tanımlamaya ve onlara daha derin bir anlayış kazandırmaya çalışacağız.

Meditasyon Uygulamasına Nasıl Başlanır?

Günde 10 dakika ayırarak meditasyonun faydalarından yararlanabilirsiniz

Meditasyon, zihninizi sakinleştirmek ve stresi azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Antik çağdan beri çeşitli şekillerde uygulanmaktadır ve şimdi zihninize huzur getirmenin bir yolu olarak uygulanmaktadır. Çeşitli şekillerde yapılabilir; örneğin, bir yürüyüş sırasında veya rehberli bir meditasyon yoluyla nefesiniz üzerinde meditasyon yapabilirsiniz. Rehberli meditasyon, meditasyon sürecine nasıl başlayacağınız konusunda size temel bir kılavuz verecektir.

Youtube üzerinden Rehberli Meditasyonları rahatlıkla bulabilirsiniz!

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Meditasyon, “kişinin dikkatini bir meditasyon nesnesine odaklama pratiği” ve kişinin çevresine dikkat etmesidir. Meditasyon, rahatlama, stres atma ve kendini geliştirme dahil olmak üzere çeşitli farklı hedeflere ulaşmak için kullanılabilir. Meditasyon aynı zamanda rahatlama ve stresten kurtulmanın yanı sıra sağlığınızı ve genel refah duygularınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Genellikle ağrıyı azaltmak ve zihinsel sağlığı iyileştirmek için bir araç olarak kullanılır.

Bazı insanlar, meditasyon yaparken ağlayabilmektedir. İlk defa meditasyon yapanlar için meditasyon yaparken ağlamak gayet doğaldır.  Meditasyon yaparken ağlamalarınız sürekli artıyorsa, bir ara verin. Bunun temel sebebi içinizde sakladığınız duyguların meditasyon sonucu gün yüzüne çıkmasıdır.

Meditasyon, sadece ‘hayatı dolu dolu yaşamanıza’ değil, aynı zamanda daha az stres yaşamanıza da yardımcı olan bir uygulamadır. Meditasyon, stres ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda iç huzuru elde etmenize yardımcı olur.

Meditasyon müziği seçerken 432 Hz dinleyebilirsiniz.

432 Hz Meditasyon Müziği

432, yoga, meditasyon ve müzik dünyasında binlerce yıldır kullanılan kutsal bir frekanstır. Stanley Kubrick, Stephen Hawking ve diğerleri gibi büyük sanatçılar tarafından kullanılmıştır.
432 Hz, en derin benliğimize ulaşmamızı ve evrensel gücün daha çok farkına varmamızı sağlar.

5-Element Meditasyonu

5 element, kişinin kendisiyle ve dünyayla birlik duygusu yaratması için yapılır. Taoizm’de de 5 element meditasyonu yapılmaktadır. 5 element, eski zamanlardan beri İsa, İbrahim veya Buda gibi manevi liderler tarafından meditasyonda kullanılmıştır.

Taoist meditasyonlarda, su, ateş, tahta, toprak, hava gibi elementler, belirli organlarla ilişkilendirilmiştir. İmgeleme ve enerji çalışması yaparak, organlarda enerji arttılır. Qigong olarak bilinen tekniklerle hem beden elementlerde güçlenir hem de enerji artışı, zihinsel berraklık, enerji korunması gibi faydalarda sağlanır.

Qigong

Qigong hayat enerjisi “chi” arttırmayı amaçlamaktadır

Qigong uygulamasının geçmişi, insanların yaşlanmayı yavaşlatmasına, zihinsel ve fiziksel sağlıklarını korumasına ve ömrünü uzatmasına olanak tanıyan Qin Hanedanlığı’na (MÖ 221 – MS 221) kadar uzanır. Qin Hanedanlığı’ndan 3000 yıldan fazla bir süre sonra, Qigong, sağlığı ve mutluluğu iyileştirmek amacıyla Çin’de hala yaygın olarak uygulanmaktadır.

Çigong, doğuda popüler bir egzersiz şeklidir. Bu egzersiz aynı zamanda “qi” veya “chi” olarak da adlandırılır ve vücuttaki enerji meridyenlerini uyararak sağlığa kavuşmayı destekler. Uykusuzluk ve kaygı gibi çeşitli amaçlar için etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Sağlık yararları için qigong’u batıda bir süredir bir popüler olmuştur. Bunun yanında akupunktur, taiji ve yoga, bedeni ve zihni geliştirmek için en popüler yaklaşımlardan bazılarıdır.

Blokaj Kaldirma Meditasyonu

Mikrokozmik Yörünge meditasyonu, dünyadaki ve özellikle çin tıbbındaki en popüler blokaj kaldırma meditasyon uygulamalarından biridir. Bu meditasyon tekniği, hayatınızın çeşitli hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir, örneğin:

Vücudunuzda “chi” denilen görünmez bir enerji vardır. Vücudumuzda belirli bölgeler chi enerjisi tıkanırsa hastalıklar meydana gelir. Bu meditasyon, chi enerjini vücutta dolaştırmak için imgeleme gibi yöntemler kullanılarak yapılır.

Epifiz Bezi Meditasyon

Epifiz bezi, üç ana beyin sapı çekirdeğininher birinin tabanında oturan küçük bir yapıdır. Epifiz bezi, uyku/uyanıklık döngülerini kontrol etmeye yardımcı olan bir hormon olan melatonin üretir. Epifiz bezi “Ruh Hormonu” olarak bilinen DMT salgılanmasında da görev alır.

Wim Hof nefes egzersizinin ve bazı ileri seviye yoga meditasyonlarının, epifiz bezini çalıştırdığı yönünde iddialar bulunmaktadır.

Alternatif Çözüm: Duygusal Özgürleşme Tekniği

Stres, kaygı ve depresyonla dolu bir hayata sahip olmak pek çok ruhsal soruna neden olabilir. Meditasyon bu konuda her ne kadar yardımcı olsa da, bazı durumlarda EFT ( Duygusal Özgürleşme Tekniği ) dediğimiz tekniklerden de yararlanabilirsiniz.

Duygularınızın üstesinden gelmenin zor olduğunu fark ettiğinizde, serbest bırakmak için EFT’yi kullanabilirsiniz. Kolay, kullanışlı ve etkilidir ve öğrenmesi çok kolaydır. Bir veya iki pratikte uygulayabilirsiniz.

EFT, doğru ve tutarlı bir şekilde kullanıldığında stres, kaygı ve korkuyu azaltmak için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Korku, depresyon, öfke vb. farklı sorun alanlarıyla ilişkili bilinçsiz bloklardan kurtulmaya yardımcı olur. Yaklaşan bir sınav hakkında endişelendiyseniz veya bir sunum veya iş görüşmesinden önce kendinizi gerginleştirdiyseniz, EFT videolarını izleyebilirsiniz.

EFT, öfke ve depresyon gibi zor duyguların üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek güçlü bir tekniktir. Duygusal sorunların üstesinden gelmek için EFT yöntemini nasıl kullanacağınızı internetten veya youtubeden kolayca öğrenebilirsiniz

Doğru Meditasyon Nasıl Yapılır?

Her meditasyon türünün farklı kuralları ve şekilleri vardır.

Meditasyon yapmanın birçok farklı yolu vardır. Bazı insanlar bir grup içinde meditasyon yapmayı, bazıları sessizce meditasyon yapmayı, bazıları ise müzikle meditasyon yapmayı seçer. Ancak, en önemli şey, sizin için işe yarayan bir yol bulmanızdır.

Düşüncelerimi Nasıl Durdurabilirim?

Meditasyon sırasında zihninizin gezinmesi normaldir. Ancak, düşüncelerin aklınıza gelmesini durdurabilmelisiniz. Dikkatin işe yaradığı yer burasıdır. Farkındalık, zihinsel sağlığı ve refahı iyileştirmeye yardımcı olan bir uygulamadır. Bize düşüncelerimiz ve duygularımız üzerinde kontrolümüz olduğunu öğretir, bu da stres ve kaygı içeren durumlara tepki vermeyi bırakabileceğimiz anlamına gelir. Meditasyon, farkındalığın temelidir. Yargılamadan şimdiki ana odaklanarak kendini gözlemleme pratiğidir.

Meditasyon Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Meditasyon öğrenmenin ne kadar sürdüğünü bilmek önemlidir. Kişi kendi başlarına meditasyon yapabilmeleri için gereken süreyi bilmelidir. Daha önce hiç meditasyon yapmamış birinin bir meditasyon uzmanı seviyesine ulaşması yaklaşık bir buçuk yıl sürer. Meditasyon öğrenmek aynı zamanda kişiden kişiye değişebilir.

Meditasyonun Gücüyle Daha Mutlu ve Daha Üretken Bir Yaşam Yolculuğunuza Başlayın

En önemli şey, hayatınızda neler olup bittiğinin farkında olmak ve farkında olmaktır. Meditasyon yapmak için zaman bulmak her zaman kolay değildir, ancak hayatınızda büyük bir fark yaratabilir. Meditasyon sadece rahatlamanın bir yolunu arayanlar için değil, aynı zamanda üretkenliğini artırmanın bir yolunu arayanlar için de uygundur.

Meditasyon Ne Kadar Süre Devam Ettirilmelidir ?

Meditasyonu fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınız için faydalıdır. Bazı insanlar meditasyonda yenidir ve bir hevesle başlayıp, bırakırlar. Kimileri ise birkaç gün bağlı kalırlar. Meditasyondan alınan fayda 8.haftada başlamaktadır.

Meditasyon Yaparken Ağlamak Normal mı?

Meditasyon, zihni temizlemenin güçlü bir yoludur. Çok hassas olduğumuz için, meditasyon genellikle stres ve endişe zamanlarında ağlamamıza neden olabilir. İçimizde sakladığımız duygularda aynı şekilde gün yüzüne çıkabilir.

Meditasyon Günde Kaç Dakika Yapılmalı ?

Meditasyonda harcanması gereken tam süreyi bilmek önemlidir. Sürdülebilir bir zaman dilimiyle, istikrarlı yapmak yeterlidir. Eğer 10 dakikayı uzun süre yapabilirseniz, bu sizin için en iyi zamandır. Yeterki belirli bir süre bağlı kalın.

Evde Meditasyon Yapabilirmiyiz?

Meditasyon, zihninizi temizlemenin ve şimdiye odaklanmanın doğal bir yoludur. Reaktif olmayı bırakmanıza ve daha proaktif olmayı öğrenmenize yardımcı olur. Sessiz bir ortamda yapılması meditasyonu daha verimli kılacaktır.

Aura Temizleme Meditasyonu Nasıl Yapılır?

İnsan aurası, insan vücudunu çevreleyen bir enerji alanıdır, fiziksel bedenin kaba yönlerini ve aynı zamanda duyguları içeren oldukça enerjik bir alandır. Aura, doğru şekilde kanalize edilirse bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Aura temizlemek için en etkili yöntem şükretmek ve olumlu duygular fayda sağlar. Olumlu duygular, özellikle negatif ve toksik duyguların bizi etkilemesini engellemektedir. Bunun dışında, doğada vakit geçirmek de fayda sağlamaktadır. Enerji anlamında, Qigong ve görsel imgeleme meditasyonları fayda sağlamaktadır.

Kaynak: https://hypnoticgate.com/
Kaynak: https://innerfuel.net/

Yorum yapın