Netira Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Netira Göz Damlası Ne İşe Yarar
Netira Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Netira göz damlası ne işe yarar? kullanım öncesinde kişiler tarafından sık sık sorulan bir konudur. Genel anlamda bu ilaç 5 mL’lik düşük yoğunluklu beyaz polietilen damlalıklı şişe ambalajında, karton kutuda kullanıma hazır steril sarı soluk renkli göz damlası görünümündedir.

İlaç gözde ve alakalı organlarında Netilmisin’e hassas patojenlerin sebep olduğu dış enfeksiyonların lokal tedavisinde yararlanılır. Ancak bilinmesi gereken tüm ilaçlarda olduğu gibi bunun da bilinçsiz bir şekilde alınmaması gerektiğidir. Sağlık sorunlarınız varsa ilk olarak hastaneye gitmeli, muayene olmalıdır. Metin sizi bilgilendirmek için hazırlanmış olup bir öneri değildir.

Netira Göz Damlası Ne Zaman Kullanılır?

Netira göz damlası ne zaman kullanılır özellikle yan etkilerinin neler olduğunu bilmek için sorulan bir konudur. Prospektüs bilgisine göre emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Tedavi esnasında hamile olduğunuz fark edilirse doktorunuza hemen danışılmalıdır.  Genel anlamda ilaç hamile ve emziren kadınların ilk olarak doktora giderek muayene olması gerekir.

Netira Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Netira göz damlası her zaman doktorunuz size nasıl reçete etmişse o şekilde alınmalıdır. Prospektüs bilgisine göre Benzalkolyum klorür yumuşak kontakt lensler tarafından absorbe olabilir. Netira ve yumuşak kontakt lensin eş zamanlı şekilde alınmasının gerektiği durumda uygulamadan önce kontakt lens çıkarılmalıdır. İlaç uygulanması ardından lensi takmak için minimum 15 dakika beklenmelidir.

İlaç konjunktiva kesesine günde 3 kere 1-2 damla damlatılması tavsiye edilmektedir. Tedavi süresi doktor tarafından belirlenmekte olup sadece oftalmik kullanım içindir. Göze uygulanmakta olup plastik şişeyi delmek için kapak sivri uca çevrilir. Sivri uç çevrilerek şişe kapatılır.

Kullanım öncesinde ambalajın zedelenmemiş olduğundan emin olunmalı; açılması ardından da 28 gün içinde yararlanmalıdır. Netira göz damlası çocuk kullanımlarında gerçekten ihtiyaç olması halinde, sıkı tıbbi kontrol altında gerçekleştirilmelidir. Yine doktora giderek muayene olmak gerektiği unutulmamalıdır. Yaşlılarda özel bir doz ayarlamasına gerek yoktur.

Şayet kullanım esnasında bir doz unutulursa ertesi günün sabahında tedaviye önceki gibi uygulayarak devam etmelidir. Unutulan dozu dengelemek için çift doz kullanımı yapılmamalıdır.

Netira Göz Damlası Yan Etkileri

Netira göz damlası yan etkileri tüm ilaçlarda olduğu gibi vardır. Bu nedenle doktor reçetesi olmadan kullanılmaması gerekir. Prospektüs bilgisine göre gözde geçici kızarıklık ve hafif tahriş, ödem, ürtiker ve kaşıntı gibi aşırı hassasiyet gözlemlenebilmektedir. Yan etkiler prospektüs içerisinde kısa sürede okunabilir.

Netira Göz Damlası Diğer İlaçlar ile Alınması

İlacın prospektüs bilgisine göre Netira’nın diğer ilaçlar ile beraber kullanımında bilinen bir etkileşim yer almamaktadır. Bir takım aminoglikozidlerin böbrek yetmezliği potansiyelini yükselttikleri söylenmiştir. Bu bakımdan farklı nefrotoksisite potansiyeli olan ilaçlardan sisplatin,

  • Polimiksin B
  • Kolistin
  • Viomisin
  • Streptomisin
  • Vankomisin
  • Bazı sefalosproinler
  • Potent diüretikler

İle beraber kullanımı tavsiye edilmez. Ayrıca bir ilaç kullanıyorsanız ya da son zamanlarda kullanmışsanız doktorunuza da bu konuda yanıt verilmelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Lokal antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı dirençli mikro organizmaların aşırı büyümesine yol açabilir. Kısa süre içinde iyileşme olmazsa ve tahriş ya da hassasiyet meydana gelirse kullanılmasına son verilmelidir.

Ayrıca etkin maddesine ya da yardımcı maddelerinden herhangi bir tanesine karşı alerjiniz varsa da alınmamalıdır.

Netira Göz Damlası Fiyat

Netira göz damlası fiyat satın almadan önce birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Güncel fiyatı 113.04 TL olmakla beraber dozlara göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle düzenli olarak takip edilmeli, güncel durumun nasıl olduğu öğrenilmeliidr.

Bunun yanı sıra saklama önerileri de bilinmelidir. İlaç 25 derece altındaki oda sıcaklığında, çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Etiket ve kutu üzerinde yazılan ilk iki rakam ayı, son dört rakam ise yılı göstermektedir. Şayet ilaçta ya da ambalajda bozukluk fark edilirse kullanılmamalıdır.

Ayrıca Netira göz damlası kullanımı, son kullanım tarihi geçmişse de yapılmamalıdır. Kutunun üzerinde yazan tarihler dikkatli şekilde kontrol edilmelidir. Doktorunuz size nasıl reçete etmişse kullanım da böylece olmalıdır.

Netira Göz Damlası Yorumları

İnsanlar bir ilacı kullanmadan önce yorumların nasıl olduğunu merak ederek sorabilir. Netira göz damlası yorumları da bu kapsamda pek çok kişi tarafından düşünülür. Genel anlamda bir internet araması, bu kapsamda pek çok olumlu ve olumsuz görüşü okumaya yardımcı olabilir.

Ancak ilaçların muayene ardından kişilere göre özel şekilde reçete edildiği unutulmamalıdır. Bu bakımdan öncelikle doktora giderek muayene olmanız; ilacı da doğru şekilde doktorun size reçete ettiği şekilde almanız gerekir. Yorumlar görülebilecek olsa da bunların hatalı yönlendirebileceği her zaman hatırlanmalıdır.

Örnek olarak Netira göz damlası kullanıcı yorumları arasında kişiler reçetesiz almışsa yan etkileri görmesi ya da bir etkisinin olmaması yaşanabilir. Kişiler hatalı şekilde yanlış bir kullanım yapıyor olabilir. Ayrıca aynı ilacı iki kişi farklı şekillerde, dozlarda kullanabilmektedir. Bu bakımdan en iyi etkileri alabilmek için doktorun size reçete ettiği şekilde almalıdır.