Asetil-L-Karnitin: Beyin Sağlığını Destekleyen Amino Asit

L-karnitin takviyesinde olduğu gibi , Asetil L-karnitin takviyesi ile insülin duyarlılığı ve glikoz kullanımını iyileştirilebilir.

Asetil-l-karnitin, hayvan dokularında doğal olarak bulunan ve en iyi bilinen işlevi yağ asitlerini mitokondriye taşımak olan bir amino asittir.

Karnitin, vücut tarafından sentezlenmediği için mutlaka diyetle ve sıklıkla alınması gerekir.

Bilmeniz gerekenler:

 • Çok sayıda bilimsel araştırmaya göre, sperm hareketliliğini iyileştirmeye, erkek doğurganlığını iyileştirmeye de katkıda bulunur .
 • Ayrıca spor sektöründe, bileşiğin güçlü antioksidan aktivitesinin , yoğun çabalar durumunda fiziksel performansı iyileştirmede son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • ATP’nin (Adenozin Asit Trifosfat) biyoyararlanımı olmadan canlı hücrenin herhangi bir işlevi yerine getiremeyeceği artık bilinmektedir. Asetil-karnitin, ATP’nin sentezinde önemli bir rol oynar ve bu nedenle, biyokimyasal reaksiyonların düzenli gelişimine izin vermek için her zaman hücresel düzeyde mevcut olmalıdır.
 • Asetil-L-karnitin (ALCAR) sinirlere enerji sağlar ve ruh sağlığı için çok önemli olan nörotransmitterlerin üretimini sağlar; bunlara asetilkolin, GABA ve glutamat dahildir. (kaynak)
 • Beyin hücrelerinin etrafındaki miyelini güçlendirir ve büyümelerini uyararak beyninizin “yeniden büyümesine” yardımcı olur.(kaynak)

Karnitin (veya L-karnitin ), vücudumuz tarafından karaciğer ve böbreklerde doğal olarak sentezlenen bir amino asittir , kas hücrelerinin %90’ından fazlasında bulunur

Spor için asetil-karnitin almak ne kadar faydalıdır?

kas sağlığı
Hem Asetil-L-Karnitin (ALCAR) hem de L-karnitin , yorgunlukla mücadele eder

Yukarıda sıralanan nedenlerden dolayı, asetil-karnitin, spor için, özellikle dayanıklılık ve vücut geliştirme gibi güç ve dayanıklılık için mükemmel kaynaktır.

Her şeyden önce, enerji üretiminin (ATP’nin mitokondriyal sentezi) arttırılmasına ve ardından kolayca oksitlenen laktik asidin ortadan kaldırılmasına izin verir.

Yoğun ve uzun süreli kas çabalarının ardından , enerji metabolizmasının bir atık ürünü olan kas liflerinde laktik asit sentezlenir ve bu biriken çok ağrılı kramplara neden olabilir .

Asetil-karnitin, bir yandan asit sentezini yavaşlatırken, diğer yandan dolaşımda mevcut olan miktarı oksitlediği için iki farklı mekanizma ile hareket eder.

Mitokondri, vücudunuzun enerji santralleridir ve vücudun ve beynin tüm enerji kaynağından sorumludur. Basitçe söylemek gerekirse, yemeğiniz makrobesinler yağlar, proteinler ve karbonhidratlar şeklinde enerji içerir.

Diğer bilimsel araştırmalara göre bu maddenin aynı zamanda bir anabolik hormon olan (enerji üretimini artırmayı sağlayan) testosteron reseptörleri düzeyinde de belirleyici bir rol oynadığı tespit edilmiştir.

 • 800’den fazla kısır erkekle yapılan dokuz klinik çalışmanın meta-analizinde, L-karnitin ve asetil-L-karnitin (ALCAR) kombinasyonu sperm hareketliliğini önemli ölçüde iyileştirdi. Sonuç olarak, başarılı bir hamilelik şansı 4 kattan fazla arttı. (kaynak)
 • 120 yaşlı hastada, asetil-karnitin ve propiyonil-karnitin kombinasyonu (her biri 6 ay boyunca günde 2 g), cinsel işlev bozukluğunu iyileştirmede testosteron kadar etkiliydi. Karnitinler, erektil fonksiyon üzerinde daha da iyi etkiler gösterdi ve testosteronun aksine prostat büyümesine neden olmadı. (kaynak)

Savunucular

 • Depresyonla savaşır
 • Alzheimer hastalığına yardımcı olur
 • Beyin ve sinir hasarını tersine çevirebilir
 • Doğurganlığı ve cinsel işlevi iyileştirir
 • yorgunluğu azaltır

Kuşkucular

 • Mide rahatsızlığına neden olabilir
 • Kalp hastalığı riskini artırabilir
 • Tiroid hormonlarını baskılayabilir

Kimin İhtiyacı Var?

ALCAR, Asetilkolin gibi önemli nörotransmitterlerin sentezini destekler.

Normal koşullar altında vücudunuz yeterli miktarda karnitin ve asetil-L-karnitin üretecektir. Bununla birlikte, aşağıdakiler süreci bozabilir ve karnitin eksikliği riskinizi artırabilir:

 • Genetik bozukluklar
 • İleri yaş
 • Böbrek ve karaciğer bozuklukları
 • Antibiyotikler ve nöbetler için ilaçlar
 • Diyabet ve obezite
 • Uzun süreli açlık veya kalori kısıtlaması
 • Erken doğum

Sporcular ve vücut geliştiriciler daha fazla karnitine ihtiyaç duyar mı? Pek değil. Bununla birlikte, kandaki ve kaslardaki daha yüksek l-karnitin seviyeleri kan akışını ve oksijen tedarikini artırdığından ve egzersiz sonrası kas iyileşmesini hızlandırdığından takviyeden fayda görebilirler 

Asetil-karnitin: Kilo kaybı için ne kadar faydalıdır?

beyin sağlığı

Her şeyden önce, asetil-karnitin’in bir zayıflama ürünü olarak kabul edilemeyeceği açıklığa kavuşturulmalıdır, beslenmeyi değiştirmeden ve düzenli fiziksel aktivite yapılmadan alındığında etkisizdir. (kaynak)

Ancak asıl faaliyetinin yağ yakmak olduğu düşünüldüğünde, bu molekülün dengeli ve düşük kalorili bir diyete dahil edilmesi ve kilo vermek için geçerli bir destek olduğu açıktır.

Bu takviyelerin rolü, vücudu, mitokondriyal β-oksidasyon süreci yoluyla yeterli miktarda ATP sağlayan yağ asitlerinden başlayarak enerji üretmeye teşvik etmektir.

Asetil-L-Karnitin, özellikle güçlü antioksidan aktiviteleri nedeniyle, yaşlanma karşıtı beslenme stratejilerinde ve yoğun fiziksel aktivitenin neden olduğu oksidatif hasardan korunmada başarıyla kullanılabilir 

Alzheimer Hastalığı

ALCAR , beyindeki kolinerjik aktiviteyi artırarak bilişsel gerilemeyi ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. (kaynak)

Ayrıca beyindeki glutatyon seviyelerini artırarak onu Alzheimer hastalığında nöronları yok eden oksidatif strese ve amiloid beta plaklarına karşı korur.

İlginizi çekebilir: Glutatyon Hakkında Bilmedikleriniz

Bir meta-analiz, 1.200’den fazla Alzheimer hastasıyla 21 klinik çalışmanın verilerini özetledi. Asetil-L-karnitin ile uzun süreli tedavi (3+ ay boyunca günde 1.5-3 g) güvenliydi ve hastaların zihinsel durumunu önemli ölçüde iyileştirdi. (kaynak)

Asetil-L-karnitinin (ALCAR) beyin koruyucu etkileri Alzheimer hastalığı ile sınırlı değildir. Ayrıca hafızayı iyileştirebilir ve farklı nedenlerden kaynaklanan zihinsel yorgunluğu azaltabilir.

Asetil L-karnitin, L-karnitin ile uzun zincirli yağ asitlerini mitokondriye taşıma yeteneğini paylaşır, ancak mitokondriye girdikten sonra, Krebs döngüsünde enerji için kullanılan asetil grubunu bağışlayabilmesi bakımından ondan farklıdır.

Asetil-L-Karnitin Yan Etkileri ve Önlemleri

Asetil-L-karnitin, çoğu klinik deneyde güvenliydi ve iyi tolere edildi. Nadir durumlarda, :

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk

Sonuç Olarak

İnsan vücudunun hayatta kalabilmesi için sürekli ATP üretmesi gerektiğini söyleyebiliriz; ATP, hücrelerin, kalbin ve kasların çalışmasını sağlamak için yüksek miktarda enerji veren bir moleküldür. 

ATP, yediğimiz yiyeceklerden gelir ve vücut, hem dinlenirken hem de yoğun fiziksel egzersiz sırasında ATP üretmek için glikoz rezervlerini (aynı zamanda son alım için mevcut olanı) kullanır.

ALCAR, vücutta ATP kullanımı destekler ve daha efektif enerji kullanımı sağlar.

Karnitin sentez sürecini başlatmak için metiyonin ve listin amino asitlerine ek olarak büyük miktarda C vitamini gereklidir. Organizma içindeki rolü birçok yönü içerir.

Karnitin, vücudun doğrudan üretimine ek olarak, et veya balık gibi gıda kaynaklarından da elde edilir. Veganlar ve vejeteryanlar veya genetik koşullar nedeniyle günlük ihtiyaçları için yeterli miktarda karnitin üretemeyen kişiler, belirli takviyeler alarak vücuda ek bir dozaj sağlayabilir. 

Yağ asitlerinin mitokondride karnitin tarafından hem dinlenmede hem de aktivitede taşınma eylemi, glikojen depoları yerine yağın yakılmasına neden olur.