Sporcuların Vazgeçilmez Ürünleri: BCAA ve Kreatin

Yaşamın rutin eylemlerini gerçekleştirebilmek adına doğru ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Fakat günlük besinlerin yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Özellikle ağırlık antrenmanı gibi yoğun tempoda egzersizlerini gerçekleştiren sporcular ek gıda takviyelerine ihtiyaç duyar.

Besin takviyeleri, sporcuların ulaşmak istediği hacimli ve sağlıklı vücutlara çok daha hızlı ve etkili bir şekilde kavuşmalarına olanak sağlar.

BCAA Nedir? Nasıl Kullanılır?

bcaa-kreatin
BCAA ve Kreatin Nedir?

İnsan vücudunun 20 çeşit amino aside ihtiyacı vardır. 20 çeşit amino asidin 9 tanesi vücut tarafından üretilmez ve dışarıdaki besinlerden alınması gerekir. Günlük tüketilen besinler ihtiyacı bir nebze karşılasa da özellikle sporcular için çok daha fazlası gereklidir. İşte BCAA içerisinde yer alan lösin, izolösin ve valin ile ihtiyaç duyulan besin değerinin önemli bir kısmını sporculara sağlar.

Antrenman esnasında ve sonrasında kas yorgunluğu şiddetli bir şekilde hissedilir. Gıda takviyesi kas yorgunluğunu minimize ederek çok daha hızlı ve etkili bir biçimde onarılmasına ve yenilenmesine katkı sunar. Özellikle yüksek efor gerektiren egzersizler kaslardaki amino asitleri hızlıca yakılmasına sebep olur. Besin takviyesi diğer supplementlerin aksine karaciğer yerine kaslarda depo edildiği için yakılan amino asitlerin yerine yenileri hızlıca konur.

Gıda takviyelerinin nasıl kullanılacağı da merak edilen konulardan bir tanesi. Çoğunlukla toz ya da tablet halde üretilen BCAA gıda takviyeleri günde ortalama 3 kere tüketilebilir. Bu noktada ambalaj üzerinde yer alan talimatlara göz atmak önemlidir. Toz formunda yer alan gıda takviyelerini su, süt vb. bir sıvıyla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Tablet formundaki ürünleri kullanmak çok daha pratiktir. Tabletleri bol su yardımıyla tüketmeye özen gösterin. Gıda takviyelerini kullanmak için en uygun zamanlar arasında antrenman önce ve sonraları gelir. Bunun yanı sıra antrenman esnasında dinlenme periyotlarında da kullanım gerçekleştirilebilir.

Kreatin Nedir? Neden Kullanılır?

kreatin-bcaa-nedir
kreatin-bcaa-nedir

Günlük hayatta uyurken bile enerji tüketiriz. Tüketilen enerji vücudun sarfettiği eforla birlikte artar. Bu nedenle sporcuların ihtiyaç duyduğu enerji miktarı çok daha fazladır. Bu noktada bir amino asit çeşidi olan kreatin gıda takviyesi özellikle ağırlık antrenmanı gibi sportif aktiviteler içerisinde yer alan kişiler için oldukça etkili bir üründür. Ürün üzerinde yapılan araştırmaların bolluğu ve sağlıklı bireylerde herhangi bir problem oluşturmadığının görülmesi, kullanıcıların tercih etmesindeki en büyük nedenler arasında yer alır.

Kreatin supplementlerinin performansa ve kas kütlesindeki artışa olan etkisi oldukça büyüktür. Yüksek efor gerektiren antrenmanlarda kaslardaki depolar oldukça kritiktir. Yıkılan amino asitlerin yerine yenisi gelerek kasların ihtiyaç duyduğu enerji sağlanmalıdır. Gıda takviyesi içerisinde yer alan bileşenler hızlı bir şekilde enerji üretimi sağlayarak kasları antrenman boyunca besler.

Böylece hem güç artışı sağlanmış olur hem de yorgunluk seviyesi mümkün olduğunca düşürülür. Bunun yanı sıra kütle artışının en hızlı ve etkili bir şekilde sağlanması için antrenman sonrasında da kasların onarıma ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. Besin takviyesinin doğru kullanımı bu tazelenmeyi kaslara sağlayarak antrenmanın veriminin üst seviyelere çıkarır.

Gıda takviyesini kullanırken de doğru oranlarda tüketmek oldukça önemlidir. Bu noktada ilk hafta günlük 4-5 servis halinde yaklaşık 20 gram ürün tüketilmesi gerekir. Bu yükleme periyodunun ardından günlük tüketim miktarı 3 ila 5 gram civarlarda olabilir.

Özellikle sporcuların en sık tercih ettiği gıda takviyeleri başında gelen BCAA ve Kreatin ürünlerini satın alırken kaliteden ödün vermemek ilerde oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Bu noktada kaliteyi sizlere sunan Besin Burada ürünlerini inceleyebilir ve uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.