Kırmızı Ginseng değil, Kırmızı Üstat

Ginseng, sağlığa pek çok faydası olduğu için günümüzde piyasadaki en popüler ürünlerden biri haline gelmiştir

Ginseng, Çin’de 2000 yıldan fazla bir süredir şifalı bitki olarak kullanılan bir bitkidir. Ginseng, geçmişi nedeniyle genellikle “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılır.

Ginseng bitkisinin kökü yenebilir veya toz haline getirilebilir. Ayrıca şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına yardımcı olmak için çay, çorba veya şarap haline getirilebilir.

Ginseng, bir çok sağlık yararı barındıran bir bitkidir. Adrenalin yorgunluğunuz varsa kırmızı ginseng fayda sağlayabilir

Hangi Tür Ginseng Takviyesinin Sizin için En iyisi Olduğunu Nasıl Seçersiniz?

Pek çok farklı ginseng türü vardır, ancak hepsinin ortak bir özelliği vardır: hepsi adaptojenlerdir. Basitçe söylemek gerekirse, bu, vücudun hem strese hem de sağlıklı bir metabolizmaya uyum sağlamasına ve tepki vermesine yardımcı oldukları anlamına gelir.

Farklı Ginseng Türlerini Tanıyalım

“Kırmızı ginseng” Türkiye’de en çok bilinen türdür. Diğer adı da “Panax Ginseng”dir.

Gerçek ginseng, yalnızca “Panax” ailesine ait olandır. Ginseng olma olasılığı yüksek olan ve genellikle bu şekilde kabul edilen adaptojenik bitkiler vardır.

 • Asya ginsengi (Panax ginsengi): Kırmızı ginsengi veya Kore ginsengi olarak da adlandırılır. Çok fazla adlandırılma vardır en geleneksel ginsengdir. Taoistlere göre yang eksikliği çekenler, kronik yorgunluk çekenler veya sıklıkla üşüyen kişiler için uygundur.
 • Amerikan Ginsengi (panax quinquefolius): Anavatanı Kuzey Amerika olan bu ginseng, depresyon, sindirim sorunları, kaygına yardımcıdır.
 • Hint ginsengi (withania somnifera): Ashwagandha olarak da bilinir. Klasik ginseng’e benzer bazı faydaları vardır, ancak birçok farklılığı da vardır. Kaygı bozukluğunda etkilidir.
 • Sibirya ginsengi (eleutherococcus senticocus): Rusya ve Asya’da yabani olarak yetişen bu bitki, tek başına eleutherococcus olarak da bilinir. Kırmızı ginseng türlerinde bulunan ginsenosidlere çok benzer faydaları olan yüksek düzeyde eleutherosid içerir. Bağışıklık sistemi ve kalp damar sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Gingseng türlerinin neredeyse hepsi adaptojen kategorisindedir.

Adaptojenler, vücudun strese uyum sağlamasına yardımcı olan maddelerdir. Çeşitli bitkilerde ve hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunabilirler.

Stresli anlarda vücudumuz kortizol salgılayarak tepki verir, bu da endişeli ve stresli hissetmemize neden olabilir.

Adaptojenler, hormonal seviyeleri düzenleyerek ve vücuttaki iltihabı azaltarak bu etkiyi hafifletmek için çalışırlar.

İki tür Ginseng takviyesi, Amerikan Ginseng ve Asya Ginsengidir. Bu iki tür arasındaki temel fark, nasıl işlendiğidir. Bir bitkinin köklerinden elde edilen Asya Ginsengi kurutulur ve işlenerek toz haline getirilir. Bu tip takviye, içeceklerde veya çay katkı maddesi olarak kullanılır. Amerikan Ginsengi geleneksel olarak bir bitkinin köklerinden ve gövdelerinden üretilir.

Çalışmalar Ginseng hakkında Neler Söylüyor?

Panax ginseng, en çok bilinen ginseng türüdür.

Ginseng, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan bir köktür. Enflamasyonu azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi birçok sağlık yararına sahip olduğuna inanılmaktadır.

“Mucize bitki” olarak adlandırılan Kırmızı Ginseng kaygı konusunda tercih edilebiliyor.

Kaygıyı gidermek için bu bitkinin kullanımı, kaygı ve stresi tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalarla 1970’lerden beri araştırılmaktadır. Kırmızı ginsengin kaygı üzerindeki etkisi, kaygı bozukluğunun türüne ve bozukluğuna bağlı olarak değişmektedir.

Araştırmalar, anksiyete ve stres tedavisinde yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak ginsengin anksiyete üzerindeki etkisi, anksiyete bozukluğunun tipine ve verilen doza bağlı olarak değişiyor.

Ginseng’in Tıbbi Etkileri

Ginseng köküne çeşitli etkiler atfedilir:

 • Soğuk algınlığı: Araştırmacılar, ginsengin soğuk algınlığının etkilerini kısaltmaya ve azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır.(kaynak)
 • Kanser tedavileri: ABD’de ginseng özü verilen bazı kanser hastalarının daha iyi zihinsel sağlığa sahip olduğunu gösteren bir çalışma yapıldı.
 • Yorgunluk: Ginseng, yorgunluk sendromuyla savaşır ve mutluluk hormonlarının üretimini uyarır.(kaynak)
 • Kronik inflamatuar hastalıklar :Ginseng, uzun zamandır birçok kronik inflamatuar bozukluk için etkili bir tedavi olarak bilinmektedir. Ginseng takviyelerindeki ginsenosid düzeylerinin, romatizma gibi rahatsızlıklardan önemli ölçüde kurtulma sağlamak için %1.5 veya daha yüksek olması gerekir.
 • Konsantrasyon : Ginsenosidler, beyin hücrelerinin daha fazla glukozu yani şekeri kullanmasına yardımcı olur, bu da sağlıklı zihin fonksiyonları destekler. Ginseng’in erkeklerin cinsel gücünü arttırdığı veya kadınlarda semptomlar üzerinde herhangi bir etkisi hakkında daha fazla araştırmaya gerek vardır.(kaynak)

Ginseng büyük çoğunlukla tıbbı olarak araştırılmıştır. Bunun yanında, alternatif tıpta insanların kişiler tecrübeleri ve yorumları da vardır

Kırmızı Ginseng’in Büyük Faydası

Ginseng, Doğu tıbbında yüzyıllardır kullanılan bitkisel bir takviyedir. Sağlığa birçok faydası olduğuna inanılıyor ve çaylar, haplar ve diğer takviyeler dahil olmak üzere birçok üründe bulunabiliyor.

1) Ginseng, enerjiyi arttırmanın doğal bir yoludur.

Ginseng, enerjiyi arttırmanın doğal bir yoludur. Asya kültürlerinde yaygın olarak kullanılır ve antioksidan, antienflamatuar ve bağışıklık güçlendirici olarak çalıştığı gösterilmiştir.

Örneğin, Mayo Clinic, kanser hastalarında 8 hafta boyunca günde 2000 mg ginseng aldıktan sonra, hastaların kansere bağlı olarak daha az yorgunluk yaşadıklarını ve daha yüksek enerji seviyesine sahip olabildiklerini kanıtladı.(kaynak)

2) Ginseng, kaygı ve depresyona yardımcı olabilir.

Kaygı ve depresyon bir çok sebepten meydana gelebilir. Günümüzde adeta kaygı ve stres sorunları doğal hale geldi.

Uzun saatlerde çalışmak, uykusuzluk, vitaminler ve mineral eksikliği gibi sebepler kaygı ve stres problemini tetiklemekte ve zorlaştırmaktadır.

Akut stresten kaçamayız ama kronik stresin verdiği etkileri azaltabiliriz. Bu noktada kırmızı ginseng gibi adaptojenler yardımcı olabilir.

Kırmızı ginsengi merkezi sinir sistemini uyarır. Parasempatik sistemin çalışmasını destekler. Beyinde hipokampüs bölgesinin stres sonucu hasar görmesini engeller. Hormonlar üzerinde de etkilidir. (kaynak)

Araştırmalar, kronik stres sonucu oluşan depresyon ve kaygı gibi durumlarda kırmızı ginsengin faydalı olduğu belirtiyor.(kaynak)

Adaptojen bitkiler ile birlikte meditasyon, bilişsel davranışçı terapi ve antrenman yapmak, kaygı ve stres sorunlarında etkili yöntemlerden biridir.

Magnezyum ve B vitaminleri eksikliği, kaygı bozukluğu yaratabilir.

Kırmızı Ginseng, bağışıklık tepkisini ve strese bağlı hormonal değişiklikleri etkili bir şekilde düzenler. Vücut homeostazı korur. Ginseng, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik hastalıkların oluşumunu baskılamanın yanı sıra strese bağlı fizyolojik hastalıkları da önler. Son bulgular, ginseng’in hipotalamik-hipofiz-adrenal dengesini ayarlamada ve hormonları kontrol etmede rol oynadığını gösteriyor. Ayrıca erektil disfonksiyonu hafiflettiğini ortaya koydu. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628357

3) Ginseng bilişsel işlevi geliştirir.

Stres, bilişsel fonksiyonlar üzerinde yıkıcı etkiler. Ayrıca uykusuzluk ve yetersiz beslenme ile birlikte yaş zihinsel fonksiyonları azaltır.

Kırmızı ginseng, bilişsel işlevi iyileştirebilen ve kadmiyum ağır metali toksisitesini azaltabilir.

Araştırmalar, antioksidan, antiinflamatuar ve nöroprotektif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu özellikler sebebiyle beynimize hasar veren serbest radikallerden korur.

2018’de yapılan bir araştırma, üç yıldan daha fazla ginseng takviyesi almanın yaşlı yetişkinler için biliş üzerinde faydalı bir etkisi olduğunu buldu. (kaynak)

4) Ereksiyon Bozuklukları Önüne Geçmek

Ereksiyon bozuklukları git gide artmaktadır. Sağlıksız yaşam, aşırı porno izlemek ve depresyon bunların sebepleri arasındadır.

İyi bir kan dolaşımı ereksiyon bozukluğun azaltılmasında etkilidir. Kırmızı ginseng, kan dolaşımını arttırmak için nitrik oksit üretir.

Kırmızı ginseng kullananlarda ereksiyon bozukluğu semptomları azalıyor. (kaynak)

Ereksiyon için yan etkisi olan ilaçlar yerine kırmızı ginseng de faydalı olabilir.(kaynak)Kırmızı ginsengin faydalarını görmek için düzenli kullanmak gerektiğini unutmayın.

Kırmızı ginseng kadınlarda ve erkeklerde sağlıklı libidoyu destekler.

5) Ginseng, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kan şekeri problemleri sıklıkla karşılaşılmaktadır. Diyabet riskini arttıran aşırı şekerli besinler, uykusuzluk ve stres gibi etkenler vardır.

Doğal yoldan kan şekerini dengeye sokabilmek için yediğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekmektedir. İyi uyumak, bol yeşillikli beslenmek, spor yapmak ve stres seviyesini düşürmek meditasyon yapmak en önemli yöntemlerdir.

Akılcı beslendikten sonra, bazı stratejiler ile sağlığımızı geliştirebiliriz. Bunlardan bir tanesi de kırmızı ginsengdir.

Kırmızı ginseng diyabet riskini azalttığı ve kan şekeri seviyelerini düzenlediği gösterilmiştir. Ginseng kökü özellikle güçlüdür, ancak bitkinin sapında, yapraklarında ve çiçeklerinde de benzer faydalar vardır.

Toronto Üniversitesi, kırmızı ginsengin diyabet hastaları üzerindeki güvenliğini ve etkinliğini kanıtlamak için ilginç bir çalışma yaptı.

Araştırma sonunda, Kırmızı ginseng tüketiminin “antidiyabetik” özelliklere sahip olduğunu buldular.(kaynak)

Kırmızı ginseng, kan şekerini düşürebilir. Şeker hastaları, ginseng kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Kan şekeri düşürücü ilaçlarla birlikte etkileşime girebilir.

Kendi Ginseng Çayımı Nasıl Yapabilirim?

Ginseng çayı, ginseng’e benzer bir tada sahiptir. Afrodizyak, sindirime yardımcı, libido ve cinsel istek arttırıcı olarak kullanılmıştır.

Kırmızı ginseng yapmak zor değildir. Kırmızı ginsegin tadı acı olabilir. Biraz taze zencefil, birkaç dilim limon ile karıştırabilirsiniz.

Adım 1: Bir tencerede su kaynatın ve zencefil, limon ve ginseng köklerini ekleyin. Yaklaşık 10 dakika veya suyu yarı yarıya azalana kadar kaynatın.

Adım 2: Çayı fincanlara veya kupalara süzün

Adım 3: İsterseniz bal ekleyin.

Düşük karbonhidratlı besleniyorsanız, stevia gibi tatlandırıcı da ekleyebilirsiniz.

Takviye olarak ginseng kullanmanın faydaları nelerdir?

Ginseng, ek olarak kullanılan bir bitkidir. Genellikle stres, yorgunluk ve bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olmak için kullanılır. Kanser, diyabet ve HIV gibi kronik hastalıklardan muzdarip olanlar için yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ginseng’in laboratuvar hayvanlarında kanser hücresi geliştirme riskini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca HIV bulaşmış kişilerin yaşam kalitesini iyileştirir ve AIDS’e bağlı komplikasyonlar geliştirmelerini önlemeye yardımcı olur.

Özet olarak

Ginseng, sağlık yararları olan iki etmen madde içerir: ginsenosidler ve gintonin. Ginsengin faydarı

 • Daha iyi bilişsel işlev: Ginseng’deki bileşikler, beyni serbest radikal hasarına karşı koruyarak bilişi iyileştirebilir. Bu şifalı bitki, birçok bilişsel eksikliği tedavi etme potansiyeline sahiptir. Bilişsel fonksiyonları ve beyne giden kan miktarını arttır.
 • Enerji artışı Ginseng, fiziksel ve zihinsel enerjiyi arttır. Yorgunluk , halsizlik ve düşük ruh halini tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Erektil disfonksiyon tedavisi ( ED ): Ginseng, erkeklerde ED tedavisine alternatif olarak faydalı olabilir . Bir çalışmada, Kore kırmızı ginsengi, ED semptomlarında %60 iyileşme gösterdi . Bitkisel bileşikler, penisteki kan damarlarında ve dokularda oksidatif strese karşı koruma sağlayabilir ve normal işlevi eski haline getirebilir.
 • Kan Şekerini Düşürme: Kırmızı Ginseng, diyabeti olan ve olmayan kişilerde kan şekerinin kontrolünde önemli bir role sahip gibi görünüyor . Amerikan ve Asya ginsenginin pankreas hücre fonksiyonunu iyileştirdiği ve insülin üretimini artırdığı gösterilmiştir .

Kırmızı ginseng bazı insanlarda olumlu etkiler yaratır. Kafein bağımlıları, kahve bıraktıklarında oluşan sinirlilik ve gerginlik problemlerini kırmızı ginseng kullanarak azaltabilir.

Yan etkileri nelerdir

Ginseng, geleneksel Asya tıbbında yüzyıllardır kullanılan bir bitki türüdür. Bir dizi sağlık yararına sahip olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanında bazı yan etkileri de olabilir.

Çalışma, bu yan etkilerin çoğunun hafif olduğunu ve Ginseng kullanımından birkaç saat sonra ortadan kaybolduğunu buldu. Ancak yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı ve deri döküntüleri gibi daha ciddi yan etkileri de vardır.

Ginseng Cinsel Gücü Artırır mı?

Ginseng, geleneksel Çin tıbbının uzun süredir temel unsurudur, ancak faydaları genellikle Batı tıbbı tarafından göz ardı edilmektedir. Ginseng’in yaşlanma karşıtı ve stres önleyici özelliklerin yanı sıra cinsel performansı, ruh halini ve uykuyu iyileştirmek için büyük bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Ginseng, cinsel gücü desteklemek amacıyla Nitrik Oksit salınımı gerçekleştirir. Kan dolaşımını arttıran Nitrik Oksit, erkeklerde ereksiyon bozuklukların giderilmesini sağlamaktadır.

Ginseng Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Ginseng bir tür adaptojendir, yani vücudun fiziksel ve zihinsel strese uyum sağlamasına yardımcı olur. Ginseng’in etkileri, ne kadar aldığınıza ve sisteminizde ne kadar süredir bulunduğuna bağlı olarak değişir. Zamanla, etkisi artar ve bir noktadan sonra sabitlenir. Ortalama 2 hafta arasında etkisini görmeye başlarsınız.

Ginseng Enerji Verir mi?

Ginseng, vücudun sağlıklı kalmasına ve yorgunlukla savaşmasına yardımcı olması kullanılmaktadır. Ruh halini iyileştirdiği ve zihinsel performansı arttırdığı düşünülmektedir, ancak daha fazla bilimsel çalışmalar gereklidir. Ginsengin kalitesi, insanlardaki etkisi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir.

Ginseng Sürekli Kullanılır mı?

Belirli periyotlarda ara vermek faydalıdır. Aynı etken maddeler alındığında vücutta etkisi azalabilmektedir. 8.haftadan itibaren ginseng etkisi azalabilir.

———————————————————-