Lercadip Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Lercadip 20 mg, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve pembe renkli, bir yüzü çentikli film kaplı tabletler halinde satılmaktadır. Etkin maddesi olan lerkanidipin hidroklorür, ilacın etkinliğini arttırmaktadır.

Lercadip 20 mg kullananlar, ilacın bu yüksek kan basınsını düşürmede etkili olduğu yorumları da bulunmaktadır.

Bu yazımızda Lercadip 10 mg veya diğer dozlarını kullananların yorumlarını derledik.

Eğer siz de Lercadip 20 mg kullanıyorsanız, kullanım deneyiminizi yorum olarak paylaşarak diğer kullanıcıların yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede başkaları da Lercadip’ın etkisini daha iyi anlayabilirler.

Lercadip 20 mg Ne İşe Yarar?

Lercadip 20 mg, hücre zarından ve kalp kası ile düz kas hücrelerinin içine giren kalsiyumun akımını durdurarak kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılır.

Ancak, ilacın 18 yaş altındaki hastalara önerilmemesi nedeniyle, sadece yetişkinler tarafından kullanılması önerilir.

Lercadip 20 mg Nasıl Kullanılır?

Lercadip 20 mg, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve yağlı bir öğünle veya alkolle birlikte alındığında etkisi büyük ölçüde artmaktadır. Bu nedenle bu iki durumda Lercadip 20 mg kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca greyfurt veya greyfurt suyu ile birlikte kullanılması da tavsiye edilmemektedir, çünkü greyfurt veya greyfurt suyu da tansiyon düşürücü etkiye sahip olabilir ve bu nedenle istenmeyen etkilere neden olabilir.

Lercadip 20 mg dozunu doktorunuz size özel olarak ayarlayacaktır ve bu dozun dışında ilaç alımı tavsiye edilmemektedir.

Bu nedenle doktorunuzun önerdiği dozun dışına çıkmamanız gerekir. Eğer gerekenden fazla Lercadip 20 mg alırsanız mutlaka doktorunuz ile temasa geçin, çünkü yüksek doz Lercadip 20 mg alımı kan basıncının düşmesine ve kalp atımının düzensizleşmesine neden olabilir.

Lercadip 20 mg kullananlar yorumları, ilacın bir anda bırakılmaması gerektiğine dair hemfikirdir, çünkü hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilacın alımını durdurmak tansiyonun tekrar yükselmesine neden olabilir.

Lercadip Kullananlarda Görülen Yan Etkiler

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Lercadip 20 mg en sık görülen yan etkileri şöyle:

 • Baş ağrısı
 • Ayak bileğinde şişkinlik
 • Yüzde, boyunda veya göğüs üst bölgesinde kızarma
 • Kalbin hızlı atması (taşikardi)
 • Kalp atışının hissedilmesi (diğer adıyla çarpıntı)

Yukarıdaki yan etkiler özellikle tedavinin başlangıcında sıklıkla görülebilmektedir.

Lercadip 20 mg isimli ilacın yaygın olmayan yan etkileri ise şöyle

 • Bulantı ve kusma
 • Mide ağrısı
 • Kaşıntı ve deri döküntüsü
 • Kas ağrısı
 • İdrar oranında artış
 • Kan basıncında anormal düşüklük
 • Yorgun veya güçsüz hissetme

Lercadip Ne Zaman Alınır?

Lercadip kullananlar, genellikle sabah alırlar ancak ilacın hangi zaman diliminde kaç doz alınacağı doktorunuz tarafından belirlenir. Bu nedenle, ilacın tedavisine başlamadan önce mevcut diyet listeniz hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekebilir.

Duruma göre, doktorunuz size ilacın kaç doz alınacağı konusunda bilgi verecektir.

Lercadip 20 mg kullanırken baş dönmesi veya halsizlik gibi yan etkiler (yaygın olmasa da) Lercadip 20 mg kullananlar yorumlarında da rapor edilmiştir. Bu nedenle, Lercadip 20 mg kullandıktan sonra araç ve makine kullanmaktan kaçının. Genellikle, günde bir kere, her gün aynı saatte, tercihen kahvaltıdan en az 15 dakika önce alınır.

Lercadip 20 Mg Kullananlar Yorumları

lercadip kullananlar
LERCADIP ilaç, kan basıncınızı (hafif ila orta şiddetli hipertansiyonunuzu) tedavi etmek için kullanılır.

Gelin şimdi de Lercadip 20 mg kullananlar yorumları hakkında detaylı bilgiler verelim:

 • Lercadip, hafif veya orta şiddetteki yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Doktorunuzun önerdiği dozun aşılmaması, yan etkilerin ortaya çıkma riskini azaltacaktır. Bu ilaç, antihipertansif ilaç grubuna dahildir ve vücutta yorgunluk yaratabilir.
 • Kullanımı sırasında halsizlik hissi olabilir ve ilk kullanımdan sonra yan etkiler görülebilir, ancak zaman içinde bu yan etkilerin şiddeti azalabilir. Lercadip, yüksek tansiyonun tedavisinde hayat boyu kullanılması gereken bir ilaçtır ve dozunun aksatılmaması önemlidir, çünkü tansiyon hızlı bir şekilde yükselebilir.
 • Benim tansiyonumu arttırdığında doktor kontrolünde verildi. İlk etkileri düşürüyor gibi. Ama yan etkiler de sersemlik ve bulantı oldu. Eğer bu yan etkiler devam ederse doktordan doz düşürmesini konuşacağım.

Lercadip kullananların yorumları bu şekildedir.

Lerkanidipin, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilen bir ilaçtır, ancak yan etkileri de olabilir. Bazı insanlarda, bu ilaç Coenzim Q10 gibi bazı maddelerin eksikliğine neden olabilir ve doktorunuz bunun için Coenzim kullanımını önerebilir. Lerkanidipin ayrıca bazen serserilik hissi yaratabilir. Bu nedenle, doktorunuzun önerdiği dozu aşmadan kullanımı önemlidir ve herhangi bir yan etki görüldüğünde doktorunuza danışılması gerekir.

Lercadip kullananların yorumlarına bakıldığında doza bağımlı yan etkisi görüldüğü belirtiliyor. Lercadip kullananların yorumları ayrıca zamanla yan etkilerinin azaldığı dile getiriliyor.

Lercadip 20 mg kullananların yaptığı yorumlar, yalnızca bu ilaç kullanan kişilerin bireysel görüşlerini yansıtmaktadır ve tıbbi tavsiye niteliğinde değillerdir. Bu yorumlar doktorunuzun verdiği önerilerin yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır.

Yüksek tansiyonun sebepleri nelerdir?

Tansiyon, vücuttaki kanın damar duvarları üzerinde yaptığı basınçtır. Tansiyon yüksek olması, kanın damar duvarları üzerinde fazla basınç yapması anlamına gelebilir. Tansiyon yükselmesinin nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

 1. Aşırı kilo veya obezite: Vücutta fazla kilo olması, tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
 2. Sigara içme: Sigara içmek, damarları daraltarak tansiyonu yükseltebilir.
 3. Stres: Stres, tansiyonu yükselten bir faktördür.
 4. Düşük potasyum: Potasyum eksikliği, tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
 5. Düşük magnezyum: Magnezyum eksikliği, tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
 6. Yüksek sodyum: Yüksek miktarda sodyum tüketimi, tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
 7. Yaş: Yaş ilerledikçe, tansiyonun yükselme riski artar.
 8. Kafa travması: Kafa travmaları, tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
 9. Genetik: Yüksek tansiyon, aile öyküsü olan bir kişide daha sık görülebilir.

Tansiyon ilaçları neden kullanılır?

Lercadip gibiTansiyon ilaçları, vücuttaki kan basıncını düşürmek için kullanılır. Yüksek tansiyon, kanın damarları üzerinde fazla basınç yapması anlamına gelebilir ve zaman içinde kalp, beyin ve böbrekler gibi vücuttaki organların zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, yüksek tansiyonun tedavisinde tansiyon ilaçları kullanılır.

Lercadip Fiyatı Ne Kadar?

Lercadip sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :28.63 TL
Barkod :8699559090550
Fiyat geçerlilik tarihi :09.07.2022

Lercadip Muaili İlaçlar

Lerkanidipin etken maddeli Lercadip ilaç muadilleri ise şu şekildedir:

 • LAMART
 • LERCADIP
 • LERCIX

Sonuç

Lercadip kullananların yorumlarına bakıldığında yüksek tansiyonu azalttığı görülmektedir. Fakat, lercadip kullananlar her zaman olumlu etkiler görmemiştir. Bazıları doza bağımlı yan etkiler görilmektedir.

Lercadip 20 mg hakkındaki bilgilerin çoğu ilaç prospektüsünden ve diğer kaynaklardan (örneğin kullanıcı yorumları, sözlükler ve forumlar) derlenmiştir. Bu yazılar, bir ilaç hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır.

Diğer Makaleler: