Sitrülin Malat: Arjininden Daha Etkili Olabilir mi?

Bir çok insan antrenman öncesi performans düşüklüğü veya diğer problemlerle karşılaşmaktadır.

Kafein, beta alanin veya kreatin gibi diğer takviyelerle karşılaştırıldığında sitrülin malat sizin için daha az popüler olabilir. Bu onu etkisiz yapar mı?

Artan araştırmalar, sitrülin ve sitrülin malatın performans üzerinde olumlu etkiler yaratabileceğini belirmektedir.

Sitrülin malat hakkında merak ettiğiniz tüm yönlerin ayrıntılarını konuşmak için , sitrülin ve malik asit kombinasyonundan elde edilen ve genellikle gıda takviyelerinde görülen sitrülin formunu oluşturan takviye hakkında eksiksiz bir rehber hazırladık. . 3,2, 1… Haydi başlayalım!

Sitrülin malat ile sitrülin arasındaki temel fark; sitrülinde porsiyon başına daha fazla sitrülin alınmasıdır. Sitrülin malat, sitrüline ilave “Malik asit” eklenmiştir.

Bilmeniz gerekenler:

 • L-sitrülin, normalde vücut tarafından üretilen bir amino asittir. Vücut, L-sitrülini başka bir amino asit türü olan L-arginine dönüştürür.
 • L-arginin kan akışını iyileştirir. Bunu, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan bir gaz olan nitrik oksit (NO) oluşturarak yapar. L-argininin, damar genişletme yetenekleri nedeniyle kalp hastalığı veya damar tıkanıklığı olan insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.
 • Birkaç çalışma, sitrülin malatın ağırlık antrenman performansını iyileştirebileceğini göstermiştir.
 • Kastaki oksijen içeriğini iyileştirmek için yedi gün boyunca günde 6 veya daha fazla gram L-sitrülin almak etkili görünüyor

Citrulline Malate, temelde sitrülin ve malattan oluşan bir amino asittir. Bu amino asidin ana işlevi, insan enerji dönüştürme sürecinin bir bileşeni olan adenosin trifosfat (ATP) oranını arttırmaktır.

Sitrülin Malat Nedir?

Citrulline, atletik performansı artırmaya yardımcı olabilecek temel bir diyet amino asididir. Sitrülinin hem sağlıklı hem de hastalıklı sporcularda dayanıklılığı, fiziksel hipertrofiyi ve kas gücünü arttırdığı gösterilmiştir.

Az önce bahsettiğimiz gibi, atletik performansın iyileştirilmesi karşısında kendisine atfedilen birçok özellik sayesinde oldukça güncel olan söz konusu madde, esansiyel amino asit sitrülin ve bir asit tuzu olan malat’ın bir kombinasyonudur .

Arginin ve ornitin ile birlikte sitrülin, üre döngüsüne katılan üç amino asitten biridir.

Karpuz gibi bazı yiyecekler size onu doğal olarak sunar ve bir kez yenildiğinde nitrik oksitin öncüsü görevi görür .

Yuttuktan sonra sitrülin, arginine dönüşür. Böbreklere taşınma süreci orada başlar. Argininin etkilerini deneyimlemek mi istiyorsunuz? Bu nedenle önerimiz, daha yüksek 

biyoyararlanımı göz önüne alındığında sitrülin ile takviye etmektir.

L-Citrulin ve Citrulline Malate arasındaki fark nedir?

Aynı madde olduğuna inansanız da, gerçek şu ki, öyle değil. 
Bu basit formülle öğrenin:  Sitrülin Malat: L-Sitrülin + Malik Asit
L-sitrülin, amino asidin doğal şeklidir.Vücudunuz sentezleyebilse de, bir artı eklemek  genel anlamda daha büyük faydalar sağlayabilir .

L-sitrülin, amino asidin doğal şeklidir . Vücudunuz sentezleyebilse de, bir artı eklemek genel anlamda daha büyük faydalar sağlayabilir .

Aynı şekilde, kalbin ve dolaşımın sağlığını etkileyerek serbest radikallerin zararlı etkisini etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Malik asit ise ATP yeniden sentezini daha yüksek verimle, diğer bir deyişle yüksek yoğunlukta, maksimum güç eforunda kullandığınız enerjiyi iyileştirme yeteneği ile katkı sağlar.

Malik asit, ATP sentezi için gerekli bir bileşendir.

Malik Asit Nedir?

Malik asit, birçok sebze ve meyvede bulunan ve insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen bir dikarboksilik asittir. Esas olarak asidik gıdalarda veya aromatik asitlerde bulunur. 

Yendiğinde, yumuşak ve kalıcı acı bir tat üretir . Bu bileşiğin en yaygın kaynağı elmadır . Malik asit kristal bir yapıya sahiptir, renksizdir ve suda çözünür.

Sporu etkileyen özellikler (daha iyisi için)

Sitrülin malat özelliklerini derinlemesine bilmek, neden değerli bir takviye olduğu hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur. Esas olarak iki özelliğe odaklanacağız.

Nitrik Oksit (NO) Üretimi

kas sağlığı

Kan dolaşımını arttırmak ve protein sentezini başlatmak için nitrik oksit gerekmektedir.

Sporcularda nitrik oksit, hem toparlanmayı arttırır, hem de kaslara giden oksijen miktarını destekler.

Bilindiği gibi nitrik oksit (NO), çeşitli reaksiyonları tetikleyen fizyolojik süreçler için bir sinyal molekülüdür . Bunlar arasında:

 • Kan akışının düzenlenmesi
 • Oksijen temini
 • Glikoz sindirimi
 • Kas onarımı ve rejenerasyon

L-arginini içeren yeni Pre-workout ürünleri, kan plazmasındaki arginin düzeylerini arttırdığı için tercih ediliyor. Bunun yanında, sitrülin kandaki arjinin miktarını, arjinine oranla daha fazla arttırdığı da görülüyor.

Hangisi daha iyi arginin veya sitrülin?

Araştırma, vücuttaki nitrik oksit seviyelerini artırmak için hem arginin hem de sitrülinin bulmuş olmasına rağmen, en son araştırmalar – bu The Journal of Nutrition çalışması gibi – 
sitrülinin aslında en fazla yararı sağladığını gösteriyor . 
Spano, “Sitrulin, kan damarlarını argininden daha fazla genişletir” diyor.

Bu tür etkiler, sporcuların dikkatini nitrik okside güçlü bir şekilde çeken şeydir.

Fazla Amonyak Detoksu

Aynı Ornitin gibi Citrulline, amonyakın öne çıktığı metabolik atık maddelerin atılımı sürecine katılır. 

Sporda, sürekli fiziksel eforla ortaya çıkan bu maddenin birikmesi yorgunluğu artırabilir.

Amonyağın fazlası beyinde problemlere, bilişsel zayıflamalara ve diğer negatif sağlık sorunlarına yol açar.

Amonyağı uzaklaştırmak için Ornitin takviyesi de popüler hale gelmiştir.

Antrenman Performansı Arttırmak için

Sitrülin ücudun atık ürünleri atmak için yaptığı bir süreç olan üre döngüsünde yer alır. 

Bu nedenle fazla nitrojen ortadan kaldırılmak üzere üreye dönüştürülür. Üre yoluyla vücut, amonyak ve toksik nitrojen metabolitlerini ortadan kaldırabilir.

Amonyağın hücreler için aşırı derecede toksik olduğu ve yüksek seviyelerin kritik olabileceği gerçeğine dayanmaktadır. 

Kendinize güvenmeyin çünkü fit ve sağlıklı bir sporcu olsanız bile yüksek amonyum aşırı yorgunluğa neden olabilir.

Yüksek yoğunlukla egzersiz ayrıca laktik asit veya laktatın ortaya çıkmasına sebep olur. Bu da yorgunluğu tetikler.

Kimler Sitrülin Malat Kullanmalı?

Sitrülin malat esas olarak, Halter ve Crossfit gibi birçok temel ve patlayıcı hareket yapma eğiliminde olanlarda işe yarayabilmektedir.

Bu tür antrenmanlar, kısa sürede yüksek enerji gerektirir ve ATP harcanması yüksek olur. Ayrıca, ağırlık ve patlatıcı güç için kreatin de kullanmak faydalı olabilir.

Sitrülin ayrıca güreş, Brazilian jiu-jitsu ve koşu yapanlar içinde uygundur. Bu tarz spor yapanlar, kaslarda biriken laktik asidin metabolizmasını arttırmak için beta-alanin ile sitrülini deneyebilirler.

Karpuz tüketsem bana yeterli gelmez mi?

Hayır, bu yeterince iyi değil. 
Nedeni? Karpuz ve elmalarda bulunan bu maddenin miktarı 
spordaki gelişmeleri kaydetmek için çok düşüktür . 
Bu nedenle, alımının sitrülin malat takviyeleri ile birleştirilmesi tavsiye edilir.

Günün hangi saatinde sitrulin almak daha iyidir?

Elimizde taşıdığımız takviye, spor performansını artırmaya hizmet eder, bu nedenle almak için ideal zaman, 
antrenmandan 30-45 dakika önce ve özellikle aç karnınadır.

Diğer takviyelerle birleştirerek etkisini güçlendirin

Sitrülin, beta-alanin ve kreatin gibi başkalarıyla birleştirmek, spor performansınızı geliştirmek için harika bir seçenektir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunlar sinerji içinde hareket eden ve performansı arttıran amino asitlerdir.

Bu maddelerin kombinasyonu harika, özellikle de antrenman öncesi takviyelerde kullanıyorsanız.

Sinerjik Kombinasyonlar:

 • Kreatin: İskelet kasındaki kreatin fosfat rezervlerini artırması ve ATP üretimini uyarması gibi basit bir nedenden dolayı performansın artmasına yardımcı olur.
 • L-Karnitin:. Yağ yakma sürecini teşvik ederken vücuda daha fazla enerji sağlayan bir yakıt kaynağı olarak yağ kullanır.
 • Arginin: Nitrik oksit üretiminin ve büyüme hormonu stimülasyonunun bir parçası olan amonyağı nötralize eder.
 • B kompleksi: Vitaminleri ile Enerji üretim süreçlerine katılır.
 • Çinko: Testosteron üretimini destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Koenzim Q10: DNA serbest radikallerinin saldırılarını önleyerek mitokondrinin enerji üretiminde belirleyici bir rol oynar.

Sitrülin Malat Tavsiye Edilir mi?

Performans artışına yol açan maddelerin (ve tabii ki maddelerden yasal olanları kastediyoruz) kullanımı, doğru stratejilerle kullanıldığında fayda sağlayabilir.

Toparlanma aşamasında düzgün beslenmek ve protein sentezini arttırmak önemlidir. Toparlanma dediğimiz olay, vücudun yeterli kaynakları kullanıp, kasları veya dokuları onarmasıdır.

Sitrülin Malat toparlanmayı arttırmak ve performans artışı için fayda sağlayabilir. İyi bir beslenme ile birlikte, antrenman öncesi nitrik oksit salınımı destekleyebilir.

Özet

 • Sitrülin malatla hem direnç hem de yüksek yoğunluklu egzersizlerde performansı artırın
 • Citrulline, çeşitli sağlık yararları olan bir amino asittir. Bir çok durumda yan etkisi azdır.
 • Ağırlık çalışması için en çok sitrülin malat incelenmiştir. 8 gramlık bir doz, yorgunluğu azaltabilir ve spor salonunda performansı iyileştirebilir.
 • Kan dolaşımını arttırmak ve ereksiyon bozukluklarını azaltmak için de tercih edilebilir. Panax ginseng veya Rhodiola Rosea ile kombine edildiğinde etkisi daha da artar.

Ne Kadar Dozda Alınmalıdır?

Aşağıda belirli kullanımlar için öneriler bulunmaktadır:

 • Vücut geliştirme: Sekiz gram sitrülin malat, ağırlık çalışması performansı için etkili bir doz olan yaklaşık 4,5 gram sitrülin sağlar. (kaynak)
 • Kastaki oksijen: Kastaki oksijen içeriğini iyileştirmek için yedi gün boyunca günde 6 veya daha fazla gram L-sitrülin almak etkili görünüyor. (kaynak)
 • Yüksek Tansiyon: Kan basıncını iyileştirmek için araştırmalarda kullanılan günlük L-sitrülin dozu tipik olarak günde 3-6 gramdır.

Ayrıca, 10 veya daha fazla gramlık dozlar, diğer amino asitlerin aksine tipik olarak mide rahatsızlığına neden olmaz 

Sitrülin malatı kahve ile karıştırabilir miyim?

Antrenman öncesi preworkout olarak L-sitrülin malat ürünü kahve ile birlikte alınabilir . Artan nitrik oksit seviyeleri ve kan damarlarının genişlemesi, linth-sitrülinin vücut tarafından L-arginine dönüştürülmesinin sonucudur.

Erektil disfonksiyon için ne kadar sitrülin almalıyım?

Examine.com’a göre, ereksiyon bozukluğunu tedavi etmek için alıyorsanız, l-sitrülin için tipik bir dozaj, yemeklerle birlikte 
günde 3 kez 1.000 mg’dır. ED için viagra vb kullanıyorsanız birlikte kullanmamalısınız.