Antartika Denilince Akla Artık Penguen değil Krill Gelsin

Omega 3 yağ asitleri insan sağlığı için son derece önemlidir. Hayvanların normal büyümesi ve gelişmesi için gereklidirler. Kriller, esansiyel yağ asidini büyük miktarlarda elde etmenin iyi bir yoludur.

Adı sadece “Krill” olduğu için çoğu insan bu nadir hayvanı hiç duymamıştır. Yüzey sıcaklıklarının hayatta kalamayacak kadar soğuk olduğu, Dünya’nın aşırı kuzey ve güney kutup bölgelerinde yaşar.

Krill yağı, antartika da yaşayan ufak bir canlıdır.

Krillerin omega 3 yağ asitleri açısından zengin oldukları keşfedildi. Bu sebeple mükemmel bir gıda takviyesi olarak kabul edilir.

Kaliteli İçeriği

Bu küçük kabuklulardan elde edilen yağ, insan vücudu için faydalı özellikler bakımından zengindir. Özellikle şunları içerir:

 • esansiyel yağ asitleri: omega 6 ,  omega 9 ve özellikle omega 3 , özellikle biyoyararlanımı en yüksek form olan EPA ve DHA;
 • astaksantin , bir karatenoid: balık yağı moleküllerinin bozulmasını önleyen doğal bir koruyucu olarak da işlev gören bir antioksidan madde;
 • kolin: hücre zarlarının ve nörotransmitterlerin yapım sürecinde kullanılan mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahip bir madde;
 • iyi miktarda retinol ve tokoferol

Krill yağı, ağır metallerle içermediği için morina karaciğeri yağı gibi diğer balık yağlarından daha saf olarak kabul edilir .

Fosfolipit yapısında sayesinde vücudumuz tarafından daha iyi emilir. Krill yağının rengi kırmızıdır ve balık yağı gibi sarı değildir.

Krill yağı, kalp sağlığı ve hücre sağlığını destekleyen süper bir besindir. Yağ, artrit ve kalp hastalığından kansere, diyabete ve kronik bulaşıcı hastalıklara kadar sayısız rahatsızlığı tedavi etmek için yüzyıllardır ve ayrıca güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle kullanılmıştır.

Balık Yağından Daha Yüksek Antioksidan

Balık yağı, omega-3 açından yüksektir.

Krill yağı omega-3 içermesinin yanında onu benzersiz kılan antioksidan kapasitesidir.

Krill yağının antioksidan özellikleri, standart ORAC testi (oksijen radikal savaşma kapasitesi)testi ile ölçüldü. Krill yağının antioksidan değeri yüksek çıktı.

Astaksantin açısından zengindir

Astaksantin, karotenoid ailesinin parçası olan doğal pigmentlerden biridir.  Karotenoidlere örnek olarak: Beta-karoten diyebiliriz.

Yüksek antioksidan özelliği olan astaksantin kan beyin bariyerini geçebilir. Böylece beyin sağlığını korur. Ayrıca, sigara dumanı, radyasyon ve diğer toksin etkilerden hücreleri korur.

Toksinler ve serbest radikaller hücrelerde hasara sebep olur. Bu durum hastalıklar, yaşlanma ve problemler yaratır. Antioksidanların, bu etkileri azaltarak yaşlanma geciktirmede rol oynadığı görülüyor. 

İlginizi çekebilir: Astaksantin Nedir?

Birçok gıda antioksidan içermesine rağmen, eski çağlara oranla daha fazla toksin bulunmaktadır. İçtiğimizde sulardaki florür, gazlar ve kimyasallar vücuttaki antioksidan kapasitesini azaltır.

Krill yağıda bulunan astaksantin güçlü antioksidan etkisiyle bizi korur. Ek olarak astaksantin, güneş ve UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı antioksidan görevi görür.

Krill yağı yüksek antioksidan kapasitesiyle bilinir. İçeriğinde bulunan astaksantin sayesinde güçlü antioksidan özelliği gösterir

Fosfolipidler Yapı

Fosfolipitler, hücreleri “koruyucu” olarak çevreleyen hücre zarır. Hücreleri zararlı istilacılara karşı korur.

Krill yağının yapısı fosfolipid yapıdadır ve vücut tarafından kolayca emilebilir. Krill yağıda bulunan “kolin” vitamini ise beyin ve hafıza üzerinde olumlu etkileri vardır.

Araştırmalar, kolinin beyin gelişimi, öğrenme ve hafızadaki önemini göstermiştir. Yeterli miktarda kolin hamileler için de önemlidir.

Kolin, nörotransmitter olan (beyne sinir sinyalleri gönderen) asetilkolinin öncüsüdür.

,Asetilkolinin, limbik sistemin bir parçası olan hipokampusta sentezlenir. Hipokampus hem öğrenme hem de hafıza süreçlerinden sorumludur. Geçmiş deneyimlerimizi hatırlamamıza ve uzun süreli bellekte saklamamıza yardımcı olur.

Kalp Sağlığı

Kalp sağlığını korumak hepimizin için çok önemlidir. Kalp yüksek oranda mitokondri içerir ve genel hücre sağlığıyla uyumlu hareket eder.

Kalp sağlığını optimum hale getirmek elimizdedir. Sağlıklı beslenmek, antrenman, stresten uzaklaşma ve omega-3 yağları açısından yüksek beslenmek kalp için önemlidir.

Krill yağı kalp sağlığını desteklemek için Omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu durumda handaki aşırı trigliseritlerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

iyi kolesterol, HDL seviyelerinin yükselmesini destekler. Ayrıca, bazı durumlarda yüksek kan basıncını dengeleyebilir.

Araştırmalarda omega-3 yağ asitleri, aynı şekilde krill yağı kullanımın kalp sağlığını destekleyen iyi kolesterol değerinde olumlu etki görülmüştür.(kaynak)

Krill yağı ve Omega 3 asitleri kalp için önemlidir. İyi kolesterol, kardiyovasküler sağlıkta hayati bir rol oynar. İyi kolesterol önemlidir çünkü vücuttaki birçok fonksiyondan sorumlu olan vücut hücre zarlarını oluşturmaya yardımcı olur.

Krill yağının Omega-3 yağ asitlerine göre avantajları

 • Emilimi balık yağından çok daha iyidir: Fosfolipler, omega-3’lerin biyoyararlanımını arttırır. Krill yağının emilimi balık yağına oranla daha fazladır.
 • Daha iyi antioksidan: Sıradan bir balık yağına oranla, Antarktika Krill Yağı, serbest radikallere karşı koruma sağlayabilen astaksantin ve flavonoidler açısından zengindir.
 • Ağır Metal Azdır/yoktur: Antartika krill yağları, besin zincirinin en altında bulunur ve Antarktika’yı çevreleyen kristal denizlerdeki kirlilikten uzakta toplanır. İnsan vücuduna tehlikeli olabilecek cıva, PCB, ağır metal ve diğer toksin birikimleri riski azdır.
 • Sürdülebilir: Krill oldukça sürdürülebilir bir kaynaktır. Okyanuslardaki nüfusları fazladı. Aşırı avlanma riski yoktur. Krill yenilenebilir, sürdürülebilir ve çevre dostu bir besin kaynağıdır.
 • Bozulma riski az:. Saf Antarktika Krill Yağı, geleneksel balık yağlarından daha kararlı ve bozulmaya karşı daha dirençlidir. Bunun bir diğer sebebi, doğal koruyucu olan astaksantin içermesidir. Bu, daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir. Raf ömrü oda sıcaklığında iki yıldır.
 • Balıksı bir ağızda kalan tat oluşturmaz: Normalde, balık yağı tüketimi bazı insanlarda istenmeyen balık kokusu oluşturur. Bu yan etkiler saf Antarktika kril yağı ile oluşmaz.
 • Gözle sağlığı: Krill yağında bulunan Kolin, göz sağlığını destekler.
 • PMS semptomlarını azaltır . Anti-inflamatuar özelliklere sahip olması, PMS’nin ağrılı semptomlarını hafifletebilir. Menopoz döneminde bile sıcak basmalarının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur.

Krill Yağından Ne Zaman Kaçınmalısınız?

Krill yağı genellikle güvenli olsa da, bazı kişilerde yan etkiler yaratabilir. Aşağıdaki durumlarda krill yağından kaçının:

 • Kabuklu deniz ürünleri alerjisi veya balık alerjisi (krill yağı, bir tür kabuklu deniz ürünü olan ve balık yağı ile çapraz kontamine olabilen kabukluları içerir)

Krill yağının çocuklarda güvenliği araştırılmamıştır ve hamile olan kadınlar krill yağı almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. 

Ameliyat olacak kişilerin ameliyatlarından önce ve sonra iki hafta boyunca omega-3 veya krill yağından uzak durmaları gerekmektedir.

Sonuç

Krill yağı, genel olarak daha iyi kardiyovasküler sağlığı teşvik ederek, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcıdır.

Kril yağıyla ilgili pek çok iddia var. Genede, krill yağı markette yeni yer edinmiştir. Bu konuda çok farklı iddialarda bulunulduğundan, üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir.