Oroferon Kullananların Yorumları – (İlaç Prospektüs)

Kansızlık şikayetlerinde kullanılan Oroferon, etkin madde olarak 80 mg demir içermektedir. 30 ve 60 depo kaplı tabletler içerisinde satışa sunulan Oroferon, özellikle anemi ve kandaki kırmızı hücre sayısının düşüklüğü tedavilerinde kullanılmaktadır.

Oroferon kullananların yorumları da bu ilacın kansızlık nedeniyle kullanıldığını ifade etmektedir. Gelin, Oroferon hakkında merak edilen tüm detaylara göz atalım.

Oroferon Neden ve Nasıl Kullanılır?

Demir eksikliği nedeniyle kansızlık meydana gelmesi durumunda, Oroferon kullanımı reçete edilmektedir. Özellikle aşağıdaki durumlar nedeniyle Oroferon kullanımı reçete edilebilir:

 • Hipokromik anemi durumunda,
 • Kan kaybı sonrasında demir eksikliği anemisi durumunda,
 • Hamilelik döneminde görülebilen gizli demir eksikliğinde ve
 • Ağır adet kanamaları nedeniyle demir ihtiyacının artması durumunda Oroferon kullanımı reçete edilmektedir.

Eğer demir eksikliğine bağlı bir olmayan bir kansızlık durumu var ise, Oroferon kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü Oroferon, demir eksikliğine bağlı kansızlık durumunda kullanılan ve demir takviyesi içeren bir ilaçtır.

Aynı zamanda 6 yaş ve altı çocuklarda Oroferon kullanımı önerilmemektedir. Zira içerisinde yer alan yüksek demir oranı, çocuklarda demir zehirlenmesine neden olabilir.

Oroferon, ağızdan alınan bir ilaçtır. İlacı kullanırken çiğnemeyin veya ısırmayın. Bir bardak su ile, doktorunuzun tavsiye ettiği doz kadar kullanmanız gerekmektedir. Eğer gereğinden fazla Oroferon alırsanız, doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Bunun dışında, demir zehirlenmesi durumunda zehir danışmayı arayarak destek alabilirsiniz. Eğer Oroferon almayı unutursanız, dozu eşitlemek adına çift doz alımına gitmeyin. Aksi durumda çeşitli yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Oroferon Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıdaki yan etkiler, Oroferon’a alerjiniz olduğuna işaret edebilir. Bu nedenle aşağıdaki yan etkiler sizde görüldüyse mutlaka doktorunuza haber verin:

 • Nefes darlığı
 • Kızarıklık ve kurdeşen
 • Yanma hissi ile karakterize cilt döküntüsü
 • Fenalık hissi

Yukarıdaki yan etkiler, alerjik reaksiyona bağlı meydana gelmektedir. Bu nedenle bu yan etkiler görüldüğü anda doktorunuza haber veriniz.

Aşağıda yer alan yan etkiler ise Oroferon’un yaygın görülen yan etkileri arasındadır:

 • İshal ile beraber sık tuvalete çıkma
 • Kabızlık
 • Karın ağrısı ve karında şişkinlik hissi
 • Dışkı renginde değişiklik meydana gelmesi
 • Mide bulantısı

Aynı zamanda, Oroferon’u yanlışlıkla çiğnerseniz ağzınızda geçici renk değişimi meydana gelebilir. Özellikle düzenli olarak yanlış tüketimi sonucunda ağzınızda yaralar meydana gelebilir. Bu nedenle çiğnemeden ve ısırmadan yutmaya özen gösterin. Oroferon kullananların yorumları ise ilacın direkt olarak bir bardak su ile içilmesi yönünde mutabıktır.

Oroferon Kullananların Yorumları Nelerdir?

Oroferon Kullananların Yorumları
Oreferon kullanıldığında daha iyi emilim için çay ve kahve ile birlikte almayın. Çay ve kahve, Oreferon gibi demir ilaçlarını emilimini bir miktar azaltabilmektedir.

Şimdi de Oroferon kullananların yorumları hakkında sizlere bilgiler verelim:

 • Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde demir ve folik asit gereksiniminin artması nedeniyle kullanılan ilaçtır. Demir eksikliği için kullanmaya başladım.
 • Demir emilimi konusunda piyasada yer alan ilaçlar arasında en iyisidir.
 • Sadece gebeler değil, doktor tavsiyesi ile demir eksikliği olan her bir hasta Oroferon’u kullanabilir.
 • Oroferon kullandıktan sonra dışkı renginde değişiklik meydana gelecektir. İç kanama geçiriyor gibi görünmesi gayet normal, korkmayın.
 • Demir eksikliği için reçete edilen ilaçtır. Özellikle yemekten 1 saat kadar önce kullanılması gerekiyor. En az üç ay kullanılması gerekiyor, tabii doktor tavsiyesine göre bu süre değişir.
 • Daha önce pek çok ilaç kullandım ve hiçbir işe yaramadılar. Ancak bu ilaç beni baştan yarattı. İlk defa bir ilacı bu kadar düzenli bir şekilde kullanıyorum. Etkisini hemen hissettirdiği gibi baş dönmesi ve bayılma gibi şikayetlerimi azalttı. Aynı zamanda demir eksikliğinin neden olduğu halsizliği ve ortadan kaldırdı. Depresyonda zannederken meğer tüm bu şikayetleri demir eksikliğinden kaynakladığını anladım.

Yukarıda yer alan Oroferon kullananların yorumları hiçbir şekilde tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sizin için en iyi tedaviyi doktorunuz belirler. Oroferon kullananların yorumları, diğer insanların “yalnızca şahsi fikirlerinden” oluşmaktadır.

OROFERON Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Oreferon kullanımında yeterli süreye ulaşılmalı ve demir depoları yeterince dolması gerekir. En iyi sonucu ve OROFERON ile tedavinizin ne kadar süreceği konusunda doktorunuz size bilgi verecektir. Tedaviyi erkenden bırakmayın, bu durumda anemi semptomları düzelmeyebilir.

Sonuç

Demir eksikliği kaynaklı yorgunluk, halsizlik ve üşüme gibi semptomlar için Oreferon kullanılmaktadır.

Ayrıca demir oksijeni kaslara ve dokulara ulaştırır. Demir eksikliği olanlarda bu oksijen taşınma işlemi sekteye uğrar ve problemler meydana gelebilir. Oroferon kullananlar, demir eksikliğinin azaltılmasında doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır.

Genel olarak oreferon kullananlarda 1 ile 3 ay arasında etkiler görülmektedir. Bunun dışında düzenli doktor kan testiyle demir seviyeleri ölçülmelidir.

Diğer makaleler: