Paxera Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Paxera, antidepresan ilaçlar arasında yer alan bir ilaçtır ve her tablette 20 mg paroksetin etken maddesi içerir. Bu ilaç, beyinde serotonin hormonunun eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Ancak, Paxera’nın kullanımı sırasında bazı güçlü yan etkilerin oluştuğu rapor edilmiştir.

Eğer siz de Paxera ilacı kullanıyorsanız, yorum olarak bu yazının altına deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede, diğer Paxera kullanan kişilerin de yararlanabileceği bir kaynak olur ve ayrıca yazımıza da katkıda bulunmuş olursunuz.

Paxera İlaç Ne İşe Yarar?

Paxera Kullananlar Yorumları
Paxera Kullananlar Yorumları

Paxera, SSRI (selektif serotonin geri dönüş inhibisyonu) ilaç grubu içinde yer alan bir antidepresandır ve 28 ve 56 tablet içeren kutularda reçete edilir. Sadece yetişkinler tarafından kullanılması önerilir. Aşağıdaki durumlar, Paxera ilacının kullanılmasını gerektirebilen şikayetlerdir:

 • Major Depresyon: Depresyonun ağır ve uzun süreli bir formudur. Bu durum, kişinin düşük düşünceleri, umutsuzluk ve çalışma, yeme ve uyku düzeninde bozukluk gibi belirtileri olan bir durumdur.
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB): Bu durum, kişinin aşırı düşünceleri ve davranışları olan bir durumdur. Örneğin, sürekli el yıkama, düzenli aralıklarla tekrar tekrar yapılan ritüeller gibi.
 • Panik Atak: Bu durum, aniden ortaya çıkan ve güçlü bir kaygı ve panik durumudur. Örneğin, yüksek tansiyon, hızlı nefes alma, terleme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Yukarıda belirtilen psikolojik rahatsızlıklar, vücuttaki mutluluk hormonu olarak adlandırılan “serotonin” hormonunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Paxera ise beyindeki bu hormonun normal düzeylere ulaşmasını sağlar ve böylece yukarıdaki psikolojik rahatsızlıkları hafifletmeyi amaçlar. Kullanıcılar, Paxera’nın bu şikayetlerle ilgili olarak etkili olduğunu bildirmektedir.

“Serotonin, vücutta bulunan önemli hormonlar arasında yer alır ve düşük düzeyleri depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.”

Paxera Nasıl Kullanılır?

Paxera, SSRI (selektif serotonin geri dönüş inhibisyonu) grubu ilaçlar içinde yer alan bir antidepresandır ve sadece yetişkinler tarafından kullanılması önerilir. Eğer Paxera’nın etken maddesi veya yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa, ilacı kullanmamanız gerekir. Ayrıca, aşağıdaki durumları doktorunuza bildiriniz:

 • Önceden manik atak geçirdiyseniz.
 • Böbrek, karaciğer veya kalp hastalığınız varsa.
 • Düşük sodyum diyetindeyseniz.
 • Şeker hastasıysanız.
 • Hamile veya hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Doktorunuz, Paxera ilacının kaç hafta süre ile ve günde kaç doz olarak uygulanması gerektiğini sizlere bildirecektir. Antidepresan ilaçların tedavisi uzun süreli ve kararlılık gerektirir, bu nedenle tedavinin dozunda kendi başınıza ayarlama yapmayın.

Paxera Kullananlarda Görülen Yan Etkiler

İlacın pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Çok yaygın veya yaygın olarak görülen yan etkileri şöyle:

 • İştahta azalma
 • Uyku problemleri (uyuyamama veya sürekli uykulu hissetme)
 • Titreme, esneme ve terleme
 • Anormal rüyalarda artış yaşanması
 • Kusma, mide bulantısı ve halsizlik
 • Güçsüz hissetme ve konsantrasyon bozukluğu
 • İshal veya kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Bulanık görme
 • Sersemlik hali
 • Tedirginlik ve huzursuzluk
 • Cinsel fonksiyonlarda anormal değişiklikler

Paxera kullanırken, özellikle bir antidepresan olduğu için ve beyin kimyasalları üzerinde etkili olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Serotonin mekanizmasına etki etmesi, cinsel fonksiyonlarda, uykuda, iştahta ve diğer durumlarda etkili olduğu anlamına gelir.

Paxera Depresyonda Etkili Mi?

Serotonin reseptörlerine etki etmesi sebebiyle duygu durum, major depresyon, ve diğer depresif belirtlerde reçete edilir. Paxera kullananlar depresyonda azalma ve binge-eating dediğimiz duygusal yemede azalma gördüklerini dile getirmektedir. Uygun dozlarda kullanıldığında ve tamamlayıcı yaşam stili(iyi uyku, düzenli spor, meditasyon) ile kombine edildiğinde etkili olabilir.

“Serotonin, vücuttaki çeşitli sistemlerin düzgün çalışmasını sağlayan önemli bir hormon olup, sağlıklı bir düzeyde bulunması hayat kalitemizi de olumlu yönde etkileyebilir.”

– Dr. Mary Johnson

Paxera Mutluluk Verir mi?

İçeriğindeki etken madde “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan ve sakinlik, rahatlama hissi ile özdeşleşen hormon olan serotonin üretimi tetikler. Bu hormonda artış, insanlarda “mutluluk” hissi yaratabilmektedir.

Paxera Libido Düşüklüğü Yapar mı?

Evet. SSRI kullanımlarında libido düşüklüğü, cinsel isteksizlik ve ereksiyon bozukluğu gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bu etki herkeste aynı olmamakla birlikte zamanla dengeye girmektedir. Paxera kullananlar arasında yaygın görülen yan etkiler arasında da bu gelmektedir.

Paxera Kullananlar Yorumları

Evet, bu ilacı kullananların sözlüklerden, forumlardan ve diğer otoriter sitelerden yorumlarını sizler için derledik.

 • Ben uzun süredir antidepresan kullanıyorum. Daha önce Xanax kullanmıştım, ama doktorumla yan etkilerden ve yoksunluk sebebiyle o ilacı bıraktım. Daha sonraki doktorum bunu önerdi, ve kullanıyoruz. Tek korkum Xanax gibi yoksunluk belirtisi yapar mı?
 • Kullanalı 1 ay oldu ve sürekli uyku halindeyim. İştahta azalma, dürtüsel davranışlarda azalma var. Bu uyku hali olmasa daha keyifli geçerdi günlerim ama.
 • Acayip düşünceler, depresif belirtilerin daha fazla olması, kabuslar gibi yan etkiler yaşadım.
 • Serotonin hormonunu arttırdığı için adeta “gamsız” oluyorsunuz. Kafanıza göre böyle takmıyorsanız. Bitkinlik, halsizlik ve şurda kedi gibi uyumak istiyorum hisside var.

Paxera kullanan başka kişilerin yorumları ise:

Paxera kullandıktan sonra, birçok kişinin uyku hali değişebilir. Bu etki, ilacın kullanımının ilk haftalarında daha yoğun olarak hissedilebilir ancak zamanla azalır ve geçer. Eğer abur cuburlarını seviyorsanız, abur cubur istetiğiniz azalır. Öyle çikolatalara saldırmak felan olmuyor eskisi gibi.

Paxera kullananların yorumları bu şekildedir.

Serotonin Hormonu Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Depresyon: Serotonin eksikliği nedeniyle, insanlar depresif duygu durumları yaşayabilir. Bu, motivasyon eksikliği, çalışma ve ilgi azalması, düşük enerji seviyesi gibi belirtilere neden olabilir.
 2. Anksiyete: Serotonin eksikliği, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu, sürekli endişe, kaygı ve kontrolsüzlük gibi belirtilere yol açabilir.
 3. Uyku bozuklukları: Serotonin eksikliği, uyku kalitesini etkileyebilir. Bu, uykuya dalmada zorluk, geceleri uyanıklık gibi uyku bozukluklarına neden olabilir.
 4. İştah değişiklikleri: Serotonin eksikliği, iştahı etkileyebilir. Bu, iştahın azalması veya artması şeklinde kendini gösterir.

Sonuç

Görüldüğü gibi Paxera ilacı kullananların yorumları bu şekildedir. Bu ilacı doktor kontrolü olmadan tüketimi ciddi yan etkiler beraberinde getirir. Serotonin hormonunu direk hedef almak libido eksikliği, yorgunluk ve diğer yan yan etkileri de getirebilir.

Buradaki yazılar, paxera ilacının prospektüsünden alınmıştır. Herhangi bir öneri niteliğinde değildir, ayrıca paxera kullananların yorumları da forumlardan sözlüklerden alınmıştır.

Diğer makaleler: