Tamprost Kullananların Yorumları – (Orjinal Prospektüs)

Prostat ve idrar sorularının azaltılmasında ve yönetimesinde reçete edilen Tamprost, içerisinde tamsulosine eşdeğer 0,4 mg tamsulosin hidroklorür içermektedir.

Tamprost kullananlarda bu etken madde “prostat kaslarında” ve “idrar yolları” kaslarında gevşeme sağlayarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.

Tamprost kullananlarda ayrıca bazı yan etkilerde görülmektedir. Tamprost kullananlar hakkında bu yazımızda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı %100 özgün, intihal içermeyen bir yazı olduğu teyit edilir ve hakları saklı tutulur.

Tamprost Çalışma Mantığı ve Etkisi

“alfa1-adrenoreseptör antagonistleri” olarak adlandırılan bir ilaç grubunun üyesi olan Tamprost, prostat büyümesi dahil bir durumda durumda reçete edilir.

Peki tamprost nelerde kullanılır?

  • Tamprost, erkekler görülen prostat büyümesi ( iyi huylu prostat hiperplazisi – BPH ) semptomlarını azaltmak için kullanılır.
  • Prostat ve idrar yolundaki(mesanadeki) kasları gevşetmede
  • Güçsüz akan idrar akışını kolaylaştırmada

Etkili olan bir ilaçtır. Tamsulosin, alfa blokerler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Tamprost Kullananların Yorumları

Tamprost Kullananların Yorumları
Tamprost , kullanıldıktan sonra belirtilerinizin düzelmesi 4 hafta kadar sürebilir. EĞER durum düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyiniz.

Tamprost kullananlar genel olarak idrara daha rahat çıktıklarını ve diğer etkileri gözlelemişlerdir.

Tamprost kullanıcısı şöyle yorumda bulunmuş:

Ben, ilk 30 gün kullandıktan sonra idrar akışımda iyileşme gördüm. Geceleri idrara çok çıkıyordum, ama bu durumda azaldı. En büyük yan etkisi ise cinsel istekde azalma, hafif sırt ağrısı ve azda olsa depresif belirtiler gördüm. Yaşı 65, doktor kontrolünde kullandığım 6’yı ayınca yan etkiler azaldı.

Başka tamprost mr 0.4 mg kapsül kullanana bir kişi:

Mesene kaslarımın gevşemesi, idrar akışımda olumlu etkiler yarattığını söyleyebilirim. Ama sperm çıkışında azalma oldu. Özelikle boşalma daha zor hale geldi. Bu yan etkiler 4’cı haftadan sonra azaldı.

Bir başka Tamprost kullanıcı ise:

İlacı kullandıktan sonra idrar akışımda belirgin etkiler gördüm. Bunun dışında 7 aydır kontrollü kullanıyorum.

Yaklaşık bir Tamprost 0,4 mg ilacı alıyorum. bende etki etmedi, çok hayal kırıklığına uğradım, işe yamasını bu ilacın çok isterdim.

Yanma hissi gerçekten kötü durum ve her idrara çıktığımda “yanma” hissiyle savaşıyorum. Araştırmalarımda, prostat ile alakalı olabileceğini düşündüm ve doktora gittim. Doktor, bana bu ilacı kullanmamı ve iyi huylu prostat büyümesi olduğunu söyledi. Kullandıktan sonra, idrar yanma hislerinde azalma meydana geldiğini söyeyebilirim.

Bende etkisi ilk ay güçlü oldu ama sonrasında azaldı.

Bir başka Tramprost kullanan bir kişi ise benzer şekilde idrar yanmalarının azaldığını dile getirmiş:

74 yaşında prostat büyümesi, sık idrara çıkma problemlerinde ilaç etkili oldu. Önceden daha çok uykudan kalkıyordum ve uykum bölünüyordu. Bunun dışında birkaç olumsuz yan etki oldu mesela baş dönmesi, sersemlik, bağırsak hareketleri,bel ağrısı, halsizlik & yorgunluk. Doktorumla kontrollü ilerliyoruz şu anda.

Cinsel dürtüde azalma ve tansiyon düşüklüğü gibi etkiler yarattı. Ama idrarda ve ağrılarda azalma oldu.

Genel olarak Tamprost kullananlarda olumlu veya olumsuz etkiler görülmektedir. Tamprost kullanırken birden fazla yan etkileri görürseniz doktorunuza danışın.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Tamprost kullananlarda ilacın prospektüsüne göre görülen yan etkiler arasında

  • Baş dönmesi
  • Uyuşukluk
  • Burun akıntısı
  • Boşalma sorunları

Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Eğer Tamprost kullanırken baş dönmesi riskini azaltmak için , oturma veya yatma pozisyonundan kalkarken yavaşça kalkın.

Bu ilacın , doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermesi nedeniyle reçete edildiğini unutmayın.

Tamprost cinselliği etkiler mi?

Tamprost kullananlarda ilk aylarda yan etki olarak cinsel istekte azalma veya sperm çıkışında problemler olabilir. Bu gibi durumları takip edilmelidir.

Tamprost ne zamana kadar kullanılır?

TAMPROST, doktor kontrolünde kullanılan ve reçete edilen bir ilaçtır. Ek olarak şikayetleriniz ortadan kalkmış olsa bile, doktorunuz reçete ettiği sürece TAMPROST kullanmaya devam edilmelidir.

Sonuç

Erkeklerde prostat bezinin büyümesi idrar yolunda güçlükler ve ağrılar gibi şikayetler yaratabilmektedir. Tamprost gibi ilaçlar, bu etkiler azaltılmasında doktor tarafından reçete edilen ilaçlardır.

Tamprost kullanıcıların gördükleri en büyük yan etkiler arasında boşalma güçlüğü, baş dönmesi ve diğer yan etkiler görülmektedir.

Tamprost hakkında yazılanlar Tamprost’ın resmi ilaç prospektüsüden alıntılanmış yazılardır. Aynı şekilde Tamprost kullanıcı yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Diğer Makalelerimiz: