C Vitamini ve Spor Performansı Arttırır mı?

Sigara içiyorsanız, fazladan bir doz C vitamini almanız gerekir.

Ana işlevlerinden biri, kollajen oluşturmak için prolin ve lizin amino asitlerinin hidroksilasyonudur, bu nedenle kemiklerin, dişlerin, diş etlerinin, eklemlerin, bağların, tendonların ve kan damarlarının büyümesi ve bakımı için hayati önem taşır. ”Kırıkları ve yaraları ve yanıkları iyileştirir.

Bu işlev, yaralanmaların (sporcular arasında çok sık görülür) daha alakalı hale gelmesini önlemek ve doğal iyileşmelerini kolaylaştırmak için gereklidir. Kortizolü azaltmak için önemli bir vitamin olduğunu da unutmayalım.

Bu hormon, vücudumuzda yüksek dönemlerde korunma eğilimi gösterirse, düzgün bir şekilde toparlanamama veya en kötü durumda aşırı antrenmana neden olabilir .

 • Serbest radikaller sadece olumsuz özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda vücutta önemli sinyal maddeleridir.
 • Vitamin takviyesi sadece eksiklik varsa performansı daha da artırabilir.
 • Yeterince ve çeşitli sebzeler yiyen birinin C vitamin hapına ihtiyacı yoktur. İyi doğal antioksidan vitamin kaynakları meyveler, sebzeler ve bitkisel yağlardır.
 • Sporcular açısından C vitamini, kolajen sentezini arttırıp, stres hormonu kortizolun verdiği zararlı etkileri düşürdüğü için tercih edilir.

C vitamini , vücudun üretemediği ve depolayamadığı suda çözünen bir vitamindir . Genel olarak, önerilen günlük doz kadınlar için 95 mg ve erkekler için 110 mg’dır .

Ancak gerçekte ne kadar C vitaminine ihtiyacınız olduğu , fiziksel ve zihinsel stresinize bağlıdırStres devam ederse veya ilk soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkarsa, gereksinim artabilir .

C vitamini, teknik olarak bir organik asit olduğu için daha az yaygın olarak askorbik asit olarak adlandırılır.

C vitamini , serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerin yanı sıra toksik kimyasallar ve sigara dumanı gibi kirleticilerin neden olduğu hasara karşı koruma sağlayabilen birçok antioksidandan biridir .

Vitaminler Sportif Performansı Arttır mı?

“Spor vitaminleri en yüksek performansı destekler”, “yaralanmaları önleyebilir ve rejenerasyonu hızlandırabilir” – “spor vitaminleri” olarak adlandırılan reklamın vücudun önemli vitaminleri tüketmesini vaat ettiği şey budur”.

Peki ya gerçek nedir?

Sporcularda C Vitamininin Faydaları

 • Serbest Radikalleri Nötralize Edin: Aerobik egzersiz yaptığımızda, redoks dengesini değiştirebilen ve önemli bir serbest radikal oluşumunu tetikleyebilen güçlü bir oksijen yükü üretilir.
 • Karnitin sentezi: C vitamini, uzun süreli egzersiz yaptığımızda kas lifinin ana yakıtı olan yağ asitlerini mitokondri içinde taşıyan karnitin sentezi için gereklidir.
 • Demir Emilimi: Demirin emilimine yardımcı olduğu için, özellikle kadınlarda yorgunluk ve aşırı antrenmanda yaygın olan anemi riskine karşı C vitamini kullanılmıştır.
 • Solunum-Bağırsak Sistemi Sağlığı: Yoğun efordan sonra veya aşırı antrenman koşullarında çok sık görülen solunum veya gastrointestinal enfeksiyonların önlenmesi için immün sistemi uyarıcı bir etkiye sahiptir.

C vitamini , tüm vücut dokularının büyümesi, gelişmesi ve onarımı için gereklidir. Kollajen oluşumu, demir emilimi, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, yara iyileşmesi ve kıkırdak, kemik ve dişlerin bakımı dahil olmak üzere birçok vücut işlevinde yer alır. (kaynak)

Bunun yanında C vitaminin stresin azaltılmasında faydalı etkileri olabildiğiniz, yani kortizol hormonu üzerinde baskılayıcı unsurları olduğu belirliyor.

vitamini eksikliği, stresle ilgili birçok hastalıkla ilişkilidir. Alkoliklerde, sigara içenlerde ve obez kişilerde ilk tükenen besindir

C vitamini ve Aerobik Egzersiz

kas sağlığı

Yorucu ve uzun süreli egzersizde, oksidatif stres adı verilen bir süreç olan üretim mekanizmaları ile savunma sistemleri arasında bir dengesizlik meydana gelebilir. 

Oksitatif stresin ortaya çıktığında ve nötralizasyon kapasitesini aştığında, kas lifinin çeşitli bileşenleri zarar görebilir. (kaynak)

Bununla birlikte, olası olumsuz etkilere rağmen, serbest radikallerin üretimindeki artış, fiziksel egzersizin ürettiği yeni saldırganlıklarla yüzleşmek için savunma kapasitesini geliştirdiğinden, egzersize uyum sağlamak için de önemli bir uyarıcıdır.

İlginizi çekebilir: En Güçlü Antioksidan İle Tanışın

C Vitamini ve Kuvvet Egzersizi

Haltercilerde, sporcu olmayan bir gruba göre daha düşük C vitamini konsantrasyonları bulundu

Yüksek kasılmalarla yapılan egzersizlerden sonra kas hasarının nedeni olarak bazı oksitatif stres yarattığı belirtilmiştir, bu nedenle serbest radikallerin varlığını azaltan maddelerin alımı, yüksek yoğunluklu çabadan sonra gözlenen güçteki azalmayı iyileştirebilir.

Sonuçlar

 • C vitamini takviyesi, bazı sağlık rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olabilir.
 • Serbest radikallerin ortaya çıkmasıyla, C vitamininin antioksidan etkisi, özellikle uzun süreli aerobik karaktere sahip spor sporcuları için onları daha fazla oksidasyon riskine maruz bırakan kişiler için büyük ilgi görmektedir.
 • Olumlu etkileri esas olarak aerobik kapasiteyi ve kas gücünü, eksantrik egzersizde kas hasarını, bazı yorgunluk belirtilerinin tedavisini ve aşırı antrenmanı etkiler.

Vücut C vitamini depolamaz, bu nedenle aşırı doz ihtimali azdır. Ancak mide rahatsızlığı ve ishali önlemek için günde 2.000 miligram olan güvenli üst sınırı aşmamak yine de önemlidir .