Kozalak Şurubu Kullananlar Yorumları – Öksürük ile Savaş

Kozalak şurubu kullananlanların yorumlarını derlediğimiz yazımıza hoş geldiniz. Kozalak şurubu, öksürük azaltmak, balgam sökmek ve akciğer temizliği için kullanılan bir şuruptur.

Bilimsel olarak direk ciddi araştırmalar olmamasına karşın, kozalak şurubu kullananlar etki gördüklerini belirtmektedir. Bu yazımızda bunu detaylıca irdeleyeceğiz.

Kozalak Şurubu Ne İşe Yarar?

Hazırlanması nispeten emek isteyen Kozalak şurubu kullananlar, genel olarak balgam sökmek amacıyla kullanır. Kozalak kullananların yorumları ise öksürük kesmekte etkili olduğu yönündedir. Kozalak şurubu kullanımından sonra ortalama 3-4 gün içinde etki alanlarda da mevcuttur.

Kozalak Şurubu Yan Etkileri

Kozalak şurubu, doktor kontrolü olmadan bilinçsizce kullanılmamalıdır. Bunun temel sebebi:

 • Kozalak şurubu alerjik reaksiyon yaratabilir
 • Kan şekeri ve tansiyon üzerinde etki oluşturabilir
 • Aşırı tüketimi mide problemleri yaratabilir.

Kozalak şurubu kullananlar yukarıdaki etkileri gördüğünde kullanmayı bırakmalıdır. Ayrıca, kozalak şurubun piyasada çakmaları bulunmaktadır.

Evde Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

 • Çam kozalaklarını tencereye koyun.
 • Tencreye su doldurun.
 • En az 18 ile 24 saat yumuşamasını bekleyin.
 • Bekledikten sonra 30 dakika kaynatın.
 • Çam kozalakları, yumuşayan sudan alın. Kozalak şurubunun tadı acı olacağından dolayı tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz.

Aşırı tüketmekten kaçının.

Kozalak Şurubunu Kullananlar Yorumları

Kozalak Şurubu Kullananlar Yorumları
Kozalac şurubu kullananlar, öksük şikayetlerinde azalma meydana geldiğini dile getiriyor. Peki, gerçekten de böyle mi?

Şimdi esas konumuza geldik. Kozalak şurubu kullananların yorumları ve gördükleri etkiler nelerdir.

Öksürük krizlerimde etki eden şurup.

Ben özellikle kronik bronşit durumlarında kullanıyorum. Kullandıktan sonra öksürüğü kesiyor. Galiba içinde bir etken madde var, o da uyarıp öksürüğü felan kesiyor emin değilim.

Kozalak şurubunun tadının acı olduğunu hatırlatalım.

Tadı gerçekten acıdır. Ben evde yaptığımda tadı daha iyiydi ama dışardan aldığım çok acı.

Yapması emek istiyor. Çam kozalakların yumuşaması 18 saaten fazla sürüyor ve sonrasında kaynakma işlemi, soğuması, ayrılması felan var. Ama etkili gibi geldi bana. Birde sağlam kozalak bulabilsem.

Piyasada çakma kozalak şuruplarına dikkat edin arkadaşlar.

Kozalak şurubu bilimsel olarak ciddi araştırmalar yapılmış bir ürün olmadığını da unutmayın. Genellikle kullanıcılar kendi yorumlarını dile getirmektedir. Bir kozalak şurubu kullanıcı ise etkisini şöyle dile getiriyor:

Öksürük için kozalak şurubu kullananlardanım. Ve 1 hafta içerisinde etkisini gördüm. Denemekte fayda var.

Millet hasta olunca nane-limon, bal veya kekik felan sarar ya, ben buna sarıyorum abi. Kozalak şurubu kullananların arasında en çılgınıyım diyebilirim. Tabi ki şaka yapıyorum ama hasta olduğumda sürekli kullanıyorum. Bir yemek kaşığını geçmez bu arada, aşırı kullanımında mide bulantısı yapabilir.

Öksürüğüm 5.gününde kesti ama bendeki düşük seviyedeydi. Öyle ciddi bir seviyede değildim, ilaç felan yazmamıştı doktor. Tadı ise acıdır, ama su ile seyreltip tüketilebiliyor. Yapımı ise eh, çok zor değil karmaşık değil.

Abi kozalağında şurubu mu olur dediğim, nenemin bana zorla içirdiği bir enteresan değişik tatlı bir şey..Bu kadar acı bir şeyin zaten öksürü kesmesi beklenir. başka ne beklenir abi.

Sözlüklerde ve forumlardaki kullanıcılar, Kozalak şurubunun yukarıdaki etkilerinden bahsederler.

Genel olarak kozalak şurubu kullananlarda görülen etkiler şu üç grup altındadır:

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Öksürük ve balgama etki eder
 • Akciğerleri destekler

Kozalak Şurubunu Nereden Tedarik Edebilirim?

Eczanelerde kozalak şurubu pek bulunmaz. Aktarlar ve diğer üretim yapan merkezlerden alınabilir. Kozalak şurubunu ayrıca kendinizde yapabilirsiniz.

Öksürük için kozalak şurubu kullanabilir miyim?

Öksürük için kozalak şurubu kullanımı yaygındır. Bilimsel olmasa da, kozalak şurubu kullanan kişilerin yorumları etkili olduğu yönündedir.

Kozalak şurubu balgam söker mi?

Balgam birikmesi bir çok sebepten olabilmektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi, glutatyon üretimi ve detoks işlemleri balgam söker. Bunun dışında kozalak şurubu kullananların balgam sökücü etkisi olduğunu söylese de, böyle bir araştırma yoktur.

Kozalak şurubunun yan etkileri nelerdir?

Kozalak şurubu aşırı kullanırsa mide sorunları, alerjik reaksiyonlar, baş dönmesi gibi istenmeyen etkiler yaratabilir. Ayrıca kan şekeri problemi olanların doktor kontrolünde kullanması en sağlıklısı olur.

Sonuç

Kozalak şurubu kullanımı geleneksel bir yöntemle günümüze kadar gelmiştir. İlk keşfinden beri insanlar, akciğerlere faydalı olduğu ve öksürüğe iyi geldiği düşündükleri için kullanırlar.

Kozalak şurubunu aşırı tüketmemek bu noktada önemlidir. Ayrıca kozalak şurubu ilaç yerine geçmez. Herhangi bir hastalığı tedavi etmez. Bir hastalığın tedavisi için kozalak şurubu kullanmayın.

Tat olarak ise “acı” olduğu yönünde eleştiriler mevcuttur. Gerçekten de kozalak şurubu acı tat bırakabilmektedir.

Diğer makaleler: