Spasmomen Kullananların Yorumu – Antispazmodik

Spasmomen, etken maddesi Otilonium bromür içeren antispazmodik grubuna ait bir ilaçtır. Direk olarak sindirim sistemi kaslarına etki ederek bağırsak spazmlarını giderir.

Spasmomen kullanıcılarının yorumları, ilaç genellikle rahatsız edici bağırsak sendromunu gidermek için kullanıldığını göstermektedir. Spasmomen hakkında merak edilen diğer ayrıntıları da inceleyelim.

Spasmomen hakkında sizlede yorum olarak kendi fikrinizi yazabilirsiniz. Böylece diğer bireylerinde de görmesini sağlarsınız.

Spasmomen Ne İçin Kullanılır?

Spasmomen, bağırsak spazmlarını gidermeye yönelik tasarlanmış bir ilaçtır ve 30, 60 veya 90 film kaplı tablet içeren kutularda reçete edilir. İlacın işlevi, bağırsak spazmlarını azaltmak ve bağırsak kaslarında aşırı kasılmaları ortadan kaldırmaktır. Bu, bağırsak kaslarının şiddetini ve sıklığını kontrol etmeye yardımcı olur. İlacın diğer kullanım nedenleri ise şunları içerir:

 • Ağrılı bağırsak spazmları
 • Sindirim sistemi problemleri olan ve hareket sorunları olan kişiler
 • Irritable bowel syndrome (IBS) adı verilen rahatsız edici bağırsak sendromunun belirtileri olan abdominal ağrı, kabızlık, ishal gibi belirtileri rahatlatmak.

Spasmomen Kullanım Şekli Nasıldır?

Spasmomen ilacının doğru kullanımı doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda ilaç günde 2 veya 3 defa bir tablet olarak alınabilir. Halk arasında “mide ilacı” olarak bilinen Spasmomen, yemeklerden yaklaşık 20 dakika önce alınmalıdır. Böylece ilacın etkisi tam olarak ortaya çıkar. İlacın nasıl kullanılacağı hakkında herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışmanız çok önemlidir, aksi taktirde tedavinin sonucu olumsuz etkilenebilir. Spasmomen kullananların yorumları da, ilacın doktorun önerdiği şekilde alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız, mutlaka doktorunuza bu konuda bilgi verin. Çünkü Spasmomen, hamilelik veya laktasyon sürecinde doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca, Spasmomen 18 yaş altındaki çocuklar için uygun değildir.

Spasmomen Kullananlarda Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Spasmomen adlı ilaç, yaygın olmayan yan etkileri olabileceği bildirilmiştir.

Bu yan etkiler arasında, ağızda kuruluk, bulantı, karın ağrısı, kaşıntı ve kızarıklık, yorgunluk ve halsizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtiler sayılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu yan etkiler herkes tarafından görülmeyebilir ve sadece bazı hastalar tarafından rapor edilmiştir.

Ayrıca, eğer ilaç kullanımı sırasında ani nefes almada zorluk, yüz, boğaz, dudak veya dil şişmesi, deri döküntüsü, şiddetli kaşıntı, yutkunmada zorluk gibi belirtiler ortaya çıkarsa, doktorunuz ile iletişime geçmeniz önerilir çünkü bu belirtiler ilaca karşı alerjik bir reaksiyonun işareti olabilir.

Bu nedenle, ilacı kullanmadan önce doktorunuz ile konuşmanız önemlidir.

Spasmomen İshal Yapar Mı?

Spasmomen ilacının ishal yaptığına dair klinik veriler mevcut değildir. Ancak Spasmomen kullananlar tarafından yapılan yorumlar incelendiğinde ilacın ishal olan bazı kişilerde iyi sonuçlar verdiği ifade edilmektedir. Bu nedenle, Spasmomen ilacının ishal ile ilgili olumlu etkileri olabileceği söylenebilir.

Spasmomen Gaz İçin Etkili Midir?

Spasmomen ilacının gaz nedeniyle meydana gelen ağrılara iyi geldiği belirtilmektedir. Bu ilacın içerisinde bulunan etken maddeler, sindirim sistemi üzerinde bulunan gazlar nedeniyle oluşan ağrıları azaltmaktadır. Bu nedenle Spasmomen, gaz ve gaz nedeniyle oluşan ağrılar için etkili bir ilaç olarak görülmektedir.

Gaz şikayetleri, birçok faktörden kaynaklanabilir. Sindirim sistemi üzerinde bulunan mikroorganizmaların ürettiği gazlar, beslenme şekli, iştah ve metabolizma hormonları gibi faktörler gaz şikayetlerine neden olabilir. Aynı zamanda, bazı ilaçlar veya hastalıklar da gaz şikayetlerine neden olabilir

Spasmomen Kullananların Yorumu

Spasmomen Kullananların Yorumu
Spasmomen Kullananların Yorumu

Bu ilacı kullananların yorumlarını sözlüklerden, forumlardan ve diğer platformlardan sizler için derledik.

İşte Spasmomen kullananlar:

 • Ben, Spasmomen ilacının spazmları önleyici ve hayat kurtarıcı bir ilaç olarak görüyorum. Aynı zamanda, gaz ve ishal nedeniyle meydana gelen ağrı durumlarında da etkili bir çözüm sunabilir.
 • Spasmomen ilacı, psikolojik ve özellikle stres, kaygı gibi nedenlerle ortaya çıkan bağırsak spazmlarına karşı etkilidir. Otilonium bromür gibi etken maddeler içermektedir. Bu nedenle, kişilerin psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak spazmlarını azaltmak için kullanabileceği bir ilaç olarak görüyorum
 • Resmen yemek yiyemiyordum. İştahsızlık vb, yemeklerde şişkinlik, gaz ve daha bir çok problem yaratıyordu. Benim gibi birde aşırı stresliyseniz, gaz kaçınılmaz. Ama gerçekten spazmı alıyor, o konuda doğruyu söyleyebilirim
 • Bağırsak hareketlerini olumlu etkiliyor. Ben uzun yolculuk yaptığımda tercih ediyorum.
 • IBS hastalığınız varsa sizin için biçilmiş kaftan. Doktor bana IBS için önerdi, direk semptomları kesti.
 • Aşırı bağırsak hareketleriniz varsa bu ilaç azaltıyor. .

Görüldüğü gibi Spasmomen kullananlarda IBS semptomlarında ve karın ağrısı şikayetlerinide azalma meydana geliyor. Bunun dışında bu ilacı kulanan kullanıcıların öznel deneyimlerine bakıldığında ise bazı yan etkilerde de mevcut. Ağır kuruluğu, yorgunluk ve ishal gibi şikayetlerde de görülmektedir.

Spasmomen Muadili

 • SPADIS
 • SOPRAMIL 4
 • PENSOTIL
 • OTILIKS

Sonuç

Spasmomen adlı ilaç, IBS semptomlarında ve karın ağrısı şikayetlerinide azalma meydana geldiği yönünden bir çok yorum mevcuttur. İçeriğinde “otilonyum bromür” içerir ve “otilonyum bromür genel olarak “antispazmotik” (spazm giderici) özellikte bulunmaktadır.  

Diğer Makaleler: